Yargıç, Musk’ın Tesla Pay davasında son argümanları duydu

Gezgin

Global Mod
Global Mod
Elon Musk’ı en azından bir süreliğine dünyanın en zengin insanı yapan maaş paketine karşı açılan dava, mağdur Tesla hissedarlarının avukatlarının ve otomobil üreticisinin yönetim kurulunun bir yargıcı ikna etmek için son girişimlerini gerçekleştirmesiyle Salı günü sonuca bir adım daha yaklaştı. onların İyiliği.

Dava, Tesla’nın dahil olduğu Delaware’de açıldı ve yönetim kurulunun, Bay Musk’ın tazminatını onaylamadan önce hissedarlara yeterli bilgi verip vermediğine odaklanıyor. Ancak bu dava, Musk’ın aklında Tesla’yı yönetmesi, Twitter’ı satın alması ve yönetim kurulunun davranışlarını etkili bir şekilde izleyip kontrol edip edemeyeceği gibi birçok soruyu da gündeme getiriyor.

Bir grup hissedar, Musk’a hisse geçen yıl değer kaybetmeye başlamadan önce 70 milyar doların üzerinde Tesla hissesi satın alma hakkı veren bir opsiyon paketini sorguladı. Musk’ın türünün en büyüklerinden biri olan ve daha sonra diğer şirketler tarafından büyük ölçüde taklit edilen ödülü alması için Tesla’nın o zamanlar zor kabul edilen belirli satış, kazanç ve hisse fiyatı hedeflerini karşılaması gerekiyordu.

Hissedarlar, davalarında Tesla’nın yatırımcılara paketi onaylamalarını isterken “önemli ölçüde yanıltıcı” bilgiler verdiğini iddia etti. Delaware mahkemesinden anlaşmayı geri almasını istediler.

Dava, Bay Musk’ın geçen yıl Twitter’ı devralmasının ardından ilgi gördü. Artan rekabetin ortasında Tesla’nın hisseleri düşerken ve büyümesi yavaşlarken, Twitter’ı geçmek için zaman harcadığı için geniş çapta eleştirildi. Bay Musk, Twitter’a para toplamak için milyarlarca dolar değerinde Tesla hissesi sattı. Bay Musk’ın Tesla’daki maaşının bir gerekçesi, bunun onu araba üretmeye odaklamasıydı.

Dava ayrıca Tesla’nın kurumsal yönetimi ve Musk’ın kardeşi Kimbal Musk ve CEO’nun birkaç yakın arkadaşını içeren yönetim kurulunun Musk üzerinde herhangi bir kontrole sahip olup olmadığı hakkında soruları gündeme getirdi. Dava, Bay Musk’ın tazminatının şekillenmesinde büyük bir rol oynadığını ve bağımsız gözetim sağlamak üzere tasarlanan yönetim kurulunun kendisine servet borçlu olan kişilerden oluştuğunu iddia ediyordu.

Hissedarların savunucularından Gregory Varallo, Şansölye Kathaleen McCormick Richter’e, örneğin Robyn Denholm’un Bay Musk’ın kendisini Tesla’nın yönetim kurulu başkanı olması için “özenle seçmesinden” önce Avustralyalı bir telekom şirketinde yönetici olarak 1 milyon dolardan az kazandığını söyledi. Salı.

Bay Varallo, tanık ifadesine dayanarak, yönetim kuruluna katıldıktan sonraki birkaç yıl içinde Bayan Denholm’ün Tesla hisse senedi opsiyonlarından 250 milyon dolardan fazla kazanarak “kükreyen ve hanedan açısından zengin” hale geldiğini söyledi.

Şansölye McCormick, Kasım ayında Bay Musk’ın ifadesini içeren beş günlük bir duruşmayı yönetti. Yaklaşık üç buçuk saat süren Salı günkü duruşma, her iki tarafın da ifadeye ilişkin yorumlarını sunmaları için son fırsatlardan biriydi.

Duruşmanın sonunda yargıç, avukatlardan pozisyonlarını netleştirmek için ek yazılı argümanlar istedi, bu da onun muhtemelen birkaç ay boyunca bir karar vermeyeceğinin bir işareti. Hissedarlar lehine oy verirse, Bay Musk’tan kazandığı paranın bir kısmını veya tamamını geri ödemesini isteyebilir.

Tesla’nın avukatları ve yöneticileri, ödeme paketinin titiz bir karar alma sürecinin sonucu olduğunu iddia etti. Para, Bay Musk’ı Tesla’yı dünyanın en değerli otomobil şirketi haline getirmeye motive etti.

Bay Musk ve Tesla’nın yöneticilerini temsil eden avukat Daniel Slifkin, şirketin değerinin zirvede 1 trilyon doların üzerine çıkmasıyla Tesla yatırımcılarının da zenginleştiğini kaydetti. (Şirketin borsadaki değeri Salı günü itibariyle yaklaşık 620 milyon dolardı.)

Bay Varallo, yönetim kurulunun Bay Musk için başarması o kadar da zor olmayan performans hedefleri belirlediğini iddia etti.

Bay Varallo’nun “insanlık tarihindeki en büyük tazminat paketini” almasına rağmen, Bay Musk “yarı zamanlı bir CEO”ydu ve SpaceX, roket şirketi ve Twitter tarafından sık sık dikkati dağılmıştı.

Bay Varallo, “Yönetim kurulu odasında Bay Musk’a Tesla’nın oyun parkı olmadığını söyleyecek yetişkin neredeydi?” dedi.

Bay Slifkin, Musk’ın Tesla’da ne kadar zaman geçirdiğinin önemli olmadığını söyledi.

Slifkin, “Sonuçları aldıysa, değerlendirmeye hak kazandı” dedi.

Başka bir şirket avukatı olan Evan Chesler, Tesla’nın yöneticileri Bay Musk’a ödeme paketini verdiğinde, hiç kimsenin şirketin ülke çapında elektrikli araçlara geçişi başlatacağına inanmadığını söyledi.

Bay Chesler, “Detroit ona güldü,” dedi. “Artık kimse gülmüyor.”

Şansölye McCormick, Bay Varallo’nun davasını kesintisiz olarak sunmasına izin verirken, Tesla’nın avukatlarının yaptığı sunumlar sırasında çok sayıda soru sordu. Bu, Bay Musk’ın hukuk ekibi tarafından öne sürülen argümanlar hakkında daha şüpheci olduğunun olası bir göstergesiydi.