Walter Isaacson, Elon Musk’un rakip kimlikleri üzerine

Gezgin

Global Mod
Global Mod
Walter Isaacson, dünyanın en zengin adamının biyografisini araştırmak için Elon Musk ile iki yıl boyunca çalıştı. Salı günü yayınlanacak olan kitaptaki açıklamalar şimdiden manşetlere taşındı: Bay Musk’un davranışlarından kaynaklanan psikolojik yaralar Babası ona çocukmuş gibi davrandı; askeri operasyonları önlemek amacıyla Ukrayna’nın Starlink uydu ağına erişimini kısıtlama kararı; ve Twitter’ın üst düzey yöneticilerini hisse senedi opsiyonları dolmadan kovma yönündeki son dakika hamlesi.

Bay Isaacson, Bay Musk’un rakip özellikleriyle boğuşuyor: Zamanımızın en dönüştürücü şirketlerinden bazılarına liderlik eden, son derece yetenekli, azimli bir girişimcidir. Ama aynı zamanda etrafındaki pek çok kişiyle empati kuramıyor ve aceleci davranışları, olağanüstü gücüyle nasıl başa çıktığına dair soruları gündeme getiriyor.

Bay Isaacson, yayınlanmadan önce DealBook ile konuştu. Bu konuşma, netlik sağlamak amacıyla düzenlendi ve özetlendi.

Musk kitabı zaten okudu mu?

Bilmiyorum. Bir kopyasını istemedi ve ben de ona bir tane göndermedim.

Bazı alıntılar yayınlandığından beri ondan haber aldınız mı?

Evet ama bende güçlü bir tepki uyandırmadı. Son derece kendinden emin görünüyor.

Kitap üzerinde çalışmaya başlamadan önce onun hakkında ne düşünüyordunuz?

Twitter macerası, Time dergisinin “Yılın Kişisi” olarak adlandırdığı birinin, diğer tüm otomobil şirketlerinin toplamından daha değerli bir elektrikli otomobil şirketi kurup astronotları yörüngeye yerleştirmesinden önce başladı. Görünüşe göre Twitter’ı satın almaya başladığında işler çok daha ilginç ve kışkırtıcı hale geldi.

Ona bakış açınız nasıl değişti?

Onun karamsar olduğunu biliyordum. Dürtüsel bir yapıya sahip olduğunu biliyordum. Ancak bunu yakından görmek, özellikle de Twitter şeridine girdikten sonra, çok daha heyecan verici bir inişli çıkışlı yolculuk sağladı.

Tesla, SpaceX, Starlink ve eski adıyla Twitter olarak bilinen dev megafon X’in başarılarıyla elde ettiği güç ve nüfuz hakkında ne düşünüyor?

Sanki dışarıdan iç çamaşırını giyen ve dünyayı kurtarmaya çalışan bir çizgi film karakteri gibi destansı bir öz imajı var. Ancak Starlink’in Ukrayna tarafından nerede kullanılabileceğini kontrol etmek gibi bu kadar çok güce sahip olmanın ne kadar zor olduğunu birdenbire fark ettiğinde şaşırdım.

Muazzam bir gücü ve dolayısıyla sorumluluğu hissettiğini mi düşünüyorsunuz?

Konu X’e gelince anladığını sanmıyorum. O, dürtüseldir ve ılımlılık sorunlarını ele alma biçimi bazen çelişkilidir. Öte yandan ABD astronotlarını ve askeri uydularını yörüngeye yerleştirebilecek tek varlık olmanın getirdiği güç ve sorumluluğun tamamen farkında olduğunu düşünüyorum.

Bu gücün tadını çıkarıyor mu, yoksa bunu bir yük olarak mı görüyor?

Elon Musk diye biri yok. Onun birden fazla ruh hali var. Kendisini destansı bir şekilde gördüğü zamanlar var ve “Tamam, daha dikkatli olmam gerekiyor” dediği zamanlar var.

Onunla geçirdiğin zamana bakılırsa, onu neyin harekete geçirdiğini artık anladığını mı sanıyorsun?

Çocukluğumuzdan beri hepimizin kafasında bazı şeytanlar var ve onun çoğumuzdan iki kat daha fazlası var. Bu şeytanları harekete geçirmeyi başardı. “İnsanların Mars’a gitmesini sağlamalıyım, bizi elektrikli araçlar çağına götürmeliyim ve yapay zekanın güvenli olduğundan emin olmalıyım.” Bunlar ondan geldiğini düşündüğüm üç büyük görevdi ama bu onu gerçekten motive ediyor. Üstelik heyecanı, dramı ve riski o kadar çok arzuluyor ki, işler iyi gittiğinde onu yeterince yalnız bırakamıyor ya da tadını çıkaramıyor. Tüm çiplerini tekrar masaya itmesi gerekiyor, bu da ya yörüngeye girebilecekleri ya da birlikte eriyebilecekleri anlamına geliyor.

Dikkat çekmeye olan ilgisi hakkında çok şey yazıyorlar; kariyerinin başlarında PayPal’daki CEO pozisyonundan zorla çıkarıldığı ve tek istediği şirketin yüzü olarak kalmak olduğu bir anekdot da dahil. Arkasında ne var?

Şaka yaptığı ve kendisinin farkında olduğu destansı bir kahraman kompleksine sahip. Eğer hayatının öyküsünü, siğillerini falan açığa çıkarmayı arzulamasaydı, iki yıl boyunca yanında binmeme izin vereceğini sanmıyorum.

Projenin ortasında “Beni odanın dışına itecek” veya “Ona erişimimi kaybedeceğim” diye düşündüğünüz bir an oldu mu hiç?

Her zaman bunu bekliyordum ve asla gerçekleşmemesine gerçekten şaşırdım. “Artık gitmen lazım.” demesini bekledim. Bu yalnızca SpaceX ve gizli bilgilerle ilgili soruların olduğu anlarda gerçekleşti. “Bunun için odadan çıkabilir misin?” derdi. Güvenlik izniniz yok.”

Manşetlerin çoğunun içeriden yapıldığını gördünüz. Haberin etkisinin ne kadar farkındaydınız?

Bir Cuma akşamı onunla çok fazla zaman geçirmiştim ve New Orleans’a dönüyordum. Eski lisemde bir futbol maçındaydım ve telefonum titremeye başladı. Musk’ın Ukrayna ile Starlink ve Kırım meselelerini hallettiği geceydi. Tribünlerin arkasında durduğumu ve tüm bunların gerçek zamanlı olmasına şaşırdığımı hatırlıyorum. Daha sonra bana Ukrayna başbakan yardımcısı Mykhailo Fedorov ile paylaştığı şifreli kısa mesajları gösterdi.

Ancak her hafta Mars’ı kolonileştirmeleri halinde hükümetin nasıl görüneceğini, kararların nasıl alınacağını, insanların nasıl ve nerede yaşayacağını ve onları kimin kontrol edeceğini tartışan birkaç toplantıya katıldığım kadar şaşırdım. Ben de şunu söylüyorum: “Bu çılgınlık.” Biliyorsunuz, ben burada normal bir insanım ve bu insanlar Mars’taki toplulukların nasıl yönetileceğinden bahsediyorlar.

Musk’un, anlaşma tamamlandıktan sonra tazminat almalarını engellemek için Twitter’ın CEO’su ve yardımcılarını kovmasını neredeyse övünç verici biri olarak tanımlıyorlar. Bu artık hukuki sürecin konusudur. Bu maçı izlediğinizde ne düşündünüz?

Kendisini yanılttıklarını düşünüyordu. Ve vahşi doğada kampa giden bir çocuk gibi, şunu öğrendi: “Bunu yapan insanların burunlarına yumruk atmak zorunda kalıyorum.” İster telefonunda Elden Ring oynuyor olsun, ister kendisi de şiddetli savaşlara girsin, dövüşmekten hoşlanan bir kişidir. Twitter’da. Yıkıcılar gerçekten yıkıcı olma eğilimindedir. Ve bu onların böyle şeyler yapmalarını mazur göstermez ama bu onların kim olduklarının ayrılmaz bir parçasıdır.

Musk dünyanın en zengin insanlarından biri. Bana parayı pek umursamadığını, eğer parası varsa onu insanları Mars’a götürmek için kullanmak istediğini söyledi. Sizce?

Kulağa tuhaf geldiğini biliyorum ama bunu sana ve bana söyledi ve ben de buna gerçekten inanıyorum. Bu yüzden bütün evlerinden kurtuldu. Böylece tüm fişlerini tekrar masaya koyar. Transseksüel kızı Vivian Jenna Wilson’ın kendisini milyarder olduğu ve kendisi de sosyalist olduğu için reddetmesinin neden onu bu kadar incittiğini.

Musk’ın 20, 30, 40 yıl sonrasını düşünürseniz onun nasıl değişmesini beklersiniz?

Değişeceğini sanmıyorum. “Yaşlanıyorum, daha dikkatli oluyorum” diyen biri değil. Bir noktada muhtemelen çiğneyebileceğinden fazlasını ısıracak.

Aralarında Benjamin Franklin, Leonardo da Vinci ve Steve Jobs’un da bulunduğu, dünyayı öyle ya da böyle değiştiren çok sayıda insan hakkında yazdınız. Musk bu sıralamanın neresinde yer alıyor?

Çağımızı büyük ölçüde etkileyen hakkında yazdığım üç kişi vardı. Bunlardan biri de cebimizdeki ve akıllı telefonlarımızdaki kullanıcı dostu bilgisayarlar ve binlerce şarkıyla bizi dijital çağa taşıyan Steve Jobs. Bir diğeri ise kendi genlerimizi düzenlememize olanak tanıyan CRISPR adlı aracın keşfedilmesine yardımcı olan Jennifer Doudna. Ve şimdi Musk. Büyük otomobil şirketlerinin elektrikli araçlardan vazgeçtiği bir çağa ve uzaya bizi herkesten daha fazla yönlendirerek kalıcı bir etki yaratacağını düşünüyorum. Ama artık bazı dezavantajlarının da olduğuna inanıyorum. Sanırım bundan 10, 20 yıl sonra hem önemli hem de tartışmalı biri olarak görülecek.