Türkçimento’dan Ankara’da Beton Yollar Bilgilendirme Semineri

Ryan

Global Mod
Global Mod
Türkçimento’dan Ankara’da Beton Yollar Bilgilendirme Semineri
Çimento kesiminin çatı birliği TÜRKÇİMENTO, Malatya, Kayseri, Kars, Iğdır ve Adana’dan gelen Belediye ve Vilayet Özel Yönetim yetkililerine beton yollarla ilgili seminer verdi.

TÜRKÇİMENTO, beton yolların ülke çapında tanıtma çalışmalarına devam ediyor.

Beton yolların yaygınlaştırılması ve beton yol teknolojileriyle ilgili seminer veren TÜRKÇİMENTO, Malatya, Kayseri , Kars, Iğdır ve Adana’dan 20 kişilik Belediye ve Vilayet Özel Yönetim yetkilileriyle Ankara’da bir ortaya geldi.

ODTÜ İnşaat Mühendisliği öğretim üyesi ve TÜRKÇİMENTO Teknik Danışmanı Prof. Dr. Özgür Yaman’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen görüşmede uzun ömürlü ve ekonomik bir tahlil olan Silindirle Sıkıştırılmış Beton (SSB) Yol teknolojisiyle ilgili bilgiler iştirakçilerle paylaşıldı.

Toplantı açılışında yaptığı sunumda Yaman, “Dünya’da ve ülkemizde beton yollar uzun müddettir problemsizce hizmet veriyor. Uzun ömürlü ve bakım tamirat ihtiyacınının az olması ve farklı uygulamalar için farklı seçenekleri sunmasıyla beton yollar tüm dünyada yaygın biçimde kullanılıyor. ” biçiminde konuştu. Yaman yaptığı sunumda ayrıyeten Dünya’da beton yollarla ilgili son teknolojik gelişmeleri paylaştı.

Silindirle sıkıştırılmış beton yollarla ilgili uygulama örneklerini paylaşan ve beton yolların mevcut yollara nazaran bilhassa ağır taşıt trafiği altında daha uzun ömürlü olduğuna dikkat çeken TÜRKÇİMENTO Teknik Asistanı Barış Akbelen Ülkemizde son vakit içinderda süratle yaygınlaşan SSB yol uygulamalarının sağlamış olduğu teknik ve ekonomik üstünlüklerine dikkat çekti. Akbelen, ”Ülkemizin farklı bölgelerinde SSB yolların asfalt yollara nazaran yalnızca birinci üretimde bile 40 maliyet tasarrufu sağlıyor. Döngüsel iktisadın hayatımızda daha da yer ettiği bugünlerde beton yolların uzun servis ömürleriyle hayat döngüsü maliyetinde 40’ı bile aşan ekonomik avantajlar sağlıyor ” dedi.

İştirakçilerin ilgiyle takip ettiği toplantının ikinci gününde ise SSB Yolların mevcut yollarla ekonomik karşılaştırması ve kalite denetimiyle ilgili ayrıntılı bilgiler verildi. TÜRKÇİMENTO Ar-Ge Enstitüsü’nde SSB’nin karışım tasarımı ve yol uygulamasına ait kalite denetim testlerinin laboratuvarda incelenmesi fırsatını buldular. Yalnızca 1,5 yılda kendi beton santrallerini kurarak 70 km’yi aşan SSB yol uygulaması yapan Kars Vilayet Özel Yönetimi yetkilileri deneyimlerini öteki iştirakçiler ile paylaştı.

Aktifliğin son gününde ise yetkililer ve TÜRKÇİMENTO heyeti Kırıkkale Vilayet Özel Yönetimi tarafınca yapılan SSB yol uygulamalarını yerinde inceledi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

ALINTIDIR