Türk Eğitim Vakfı’nın burs dayanağı, İngiltere’ye uzandı

Ryan

Global Mod
Global Mod
Türk Eğitim Vakfı’nın burs dayanağı, İngiltere’ye uzandı
Türkiye’nin bir epey yerinde şube ve temsilcilikleri ile başarılı ve maddi imkânı kısıtlı gençlere burs dayanağı sağlayan Türk Eğitim Vakfı (TEV), yurtharicinde da faaliyet gösterecek. TEV UK, İngiltere’de yüksek lisans eğitimi sürdüren gençlerimize takviye olurken, İngiltere’de yaşayan hayırsever Türk iş insanlarının yanı sıra TEV’e ve eğitime takviye olmak isteyenler bağışlarıyla öğrencileri yalnız bırakmayacak.

54 yıldır başarılı ve maddi imkânı kısıtlı gençlere burs dayanağı sağlamaya devam eden Türk Eğitim Vakfı (TEV), İngiltere’nin Londra kentinde TEV UK’i hayata geçirdi. TEV’in yurtharicindeki birinci bağımsız teşebbüsü olan TEV UK, yüksek lisans ve üst ihtisas eğitimlerini İngiltere’de sürdüren başarılı lakin finansal imkânsızlıklarsebebiyle eğitime devam edemeyen gençlere burs dayanağı sağlamayı amaçlıyor. Vakıf, İngiltere’de yaşayan Türk vatandaşlarının ve eğitime dayanak olmak isteyen birey ve kurumların da bağışlarıyla daha epeyce gence ulaşmayı hedefliyor. TEV ve TEV UK içinde yapılacak olan burs ve finansal işbirlikleri Türkiye’deki TEV bursiyerlerine de kaynak oluşturma konusunda takviye sağlayacak.

İngiltere’de istekli çalışanları, hayırsever iş insanları ve kurumların takviyesiyle kurulan TEV UK, epeyce kısa bir mühlet ortasında dünyaca ünlü Imperial College ve University of Oxford üzere kurumlarla geleceği parlak öğrencilere burs sağlamak için mutabakat imzaladı.

TEV UK, İngiltere’de bağışçılarının dayanağıyla büyüyecek

Esaslı eğitim kurumlarına sahip İngiltere’de eğitimlerini sürdüren ve maddi imkânları kısıtlı biroldukca başarılı öğrenci bulunduğu söyleyenTEV İdare Heyeti Lideri Rona Yırcalı, okul fiyatları ve hayat masraflarını karşılayan burslarla bu gençlerin bütçelerine değil eğitimlerine odaklanmalarını sağlamayı istek ettiklerini belirtti. Bu gençlerin eğitimlerini tamamladıktan daha sonra Türkiye’nin aydınlık geleceğine katkıda bulunacak kıymetli çalışmalara imza atacağına gönülden inandıklarını anlatanYırcalı, “Sadece yurt ortasında değil yurt haricinde da yüksek lisans ve üst ihtisas eğitimi yapan gençlere takviye veriyoruz. Bu öğrencilere, her yıl yaklaşık 1 milyon doların üstünde burs fonu ayırıyoruz.Bu bursların ülkemizin yetişmiş, üstün nitelikli insan gücü kaynağını zenginleştirmek ismine büyük değer taşıdığına inanıyoruz.İngiltere Türklerin ağır olarak yaşadığı birinci beş ülkeden biri. Eğitim manasında da hayli kıymetli, esaslı eğitim kurumlarına sahip. Bu çerçevede Vakfımızın yurt haricinde birinci fiili teşebbüsünü burada hayata geçirdik. Amacımız İngiltere’de bağışçılarımızın da takviyesiyle mümkün olan en çok sayıda gencimizin yanında olabilmek” dedi.

Oxford Üniversitesi ve Imperial College’de Burs İmkânı

TEV UK’in dünyaca ünlü Imperial College ve University of Oxford üzere kurumlarla öğrencilere burs sağlamak için protokol imzaladıklarını söz eden TEV UK İdare Şurası Lideri Ergun İtina, hususa ait şu ayrıntıları verdi: “TEV’in sürdürülebilir çaba ve muvaffakiyetinin burada da oluşturulması ismine, tüm deneyimlerimizi aktarmaya hazırız.TEV UK ile hem daha fazla sayıda başarılı gencimiz Londra’da yüksek eğitimlerine burslu devam edebilecek tıpkı vakitte İngiltere’de yaşayan hayırsever Türk iş insanlarını da destekçilerimiz ortasına katarak öğrencilerimize katkımızı sürdürebileceğiz.Oxford ve Imperial College ile mutabakatlarımızın bu bağlamda hayli bedelli olduğunu düşünüyorum. Imperial College Mühendislik ve Tabiat Bilimleri Fakülteleri, Oxford Üniversitesi Doğu Çalışmaları Fakültesi ile yaptığımız iş birliği kapsamında programlara kabul edilen öğrencilere karşılıksız burs vereceğiz. Bağlantının ve eğitime olan inancımızın birleştirici gücüyle bize gereksinimi olan her Türk gencinin yanında olabilmemiz epeyce bedelli. Eğitim destekçilerimizin bu cins toplumsal problemlere hassaslığı büyük ehemmiyet taşıyor.Bu iş birliğinin hayata geçmesinde emeği olan herkese teşekkür ediyorum’’ dedi.

2022-2023 akademik yılı başında tahsiline başlamak üzere Oxford Üniversitesi tarafınca kabul alan öğrencilere verilecek karşılıksız yüksek lisans (MSt, MSc – 1 yıllık yahut MPhil – 2 yıllık) bursu, okul fiyatını ve ömür masraflarını karşılamak üzere aylık muhakkak bir ölçü ödemeyi kapsıyor.

TEV UK BURSLARINA MÜRACAAT

TEV’in web sitesinden burs duyurusuna ulaşılabilir, duyuru metninin altında adaylar TEV online müracaat formuna ve doküman yükleme alanına yönlendirilir. Adayların son müracaat tarihine kadar hem üniversiteye birebir vakitte TEV’e müracaat yapmış olmaları gerekir. TEV ve TEV UK bir ön değerlendirmeden daha sonra üniversitelerle irtibat halinde kalır ve üniversitelerden kabul alan öğrenciler içinden burs almaya uygun olanlar kontenjan dahilinde belirlenir. Asil öğrenci sayısı kadar yedek öğrenci de tespit edildikten daha sonra bursiyerliği katılaşan adaylarla bir burs mukavelesi imzalanır.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

ALINTIDIR