Taşımalı eğitim öğrencilerinin yemeği meslek lisesinde kaynıyor

ffalivvv

New member
HATAY (AA) – Hatay‘da, taşımalı sistemle eğitim veren okulların öğlen yemeği, meslek lisesinin mutfağında öğrencilerin katkılarıyla hazırlanıyor.

Hatay Şehit Serkan Talan Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi Yiyecek ve İçecek Hizmetleri Kısmı mutfağında öğrenciler ve usta öğreticiler denetiminde pişirilen günlük 3 çeşit yemek, Antakya ve Defne ilçelerindeki taşımalı eğitim veren 44 okula sıcak biçimde ulaştırılıyor.

Meslek lisesi öğrencileri, hazırladıkları yemekle hem mesleğin inceliklerini öğreniyor tıpkı vakitte çıkar sağlıyor.

Okul Müdürü Volkan Şeşen, AA muhabirine, günlük 3 bin 500 öğrenciye sıcak yemek ulaştırdıklarını söylemiş oldu.

Yemekhanelerinde hazırlanan yemeklerle öğrencilerin gelişmesine katkı sağladıklarını lisana getiren Şeşen, taşımalı eğitim bakılırsan okullardaki çocukların yemeklerinin hazırlanmasında pek titiz davrandıklarını belirtti.

Şeşen, Yiyecek İçecek Hizmetleri Kısmı öğrencilerinin okul daha sonrasındaki hayatlarında bilgi ve maharet kazanmaları için bu uygulamanın pek değerli olduğuna dikkati çekerek, şu biçimde devam etti:

“Yemekhanede vazifeli 12 öğrencimiz toplu yemek çıkarma noktasında burada deneyim kazanıyor. Öğrencilerimiz mezun olduktan daha sonra tatil bölgelerinde rahatlıkla çalışmaktadırlar. 11. sınıf öğrencilerimiz de yaz aylarında tatil bölgelerinde staj görmektedirler. Vilayetimizde taşımalı eğitimlerine devam eden 3 bin 500 öğrencimizin öğlen yemeği okulumuzda hazırlanıyor. Bu yıl 20 mezun öğrencimizi Antalya bölgesinde işe yerleştirdik ve iş imkanı sağladık, bu sayıyı artırmayı hedefliyoruz.”

Şeşen, öğrencilerin uygulama yardımıyla aylık 750 lira çıkar elde ettiğini de kaydetti.

Öğrenciler mezun olunca kendi iş yerini açabiliyor

Yiyecek Hizmetleri Öğretmeni Ergül Sayın da öğrencilerin okulda gastronomi kenti Hatay’ın yemeklerinin yanı sıra farklı ülkelere ilişkin lezzetleri de yapmayı öğrendiğini lisana getirdi.

Öğrencilerin derslerde teorik olarak öğrendiklerini yemekhanede uygulama bahtı bulduğunu aktaran Sayın, kelamlarını şöyleki sürdürdü:

“Yemek imalinin tüm incelikleri ve toplu yemek üretiminde dikkat edilmesi gerek ögeler çocuklarımıza anlatılıyor. Öğrencilerimiz buradan elde ettikleri bilgi ve birikimlerinin yanı sıra harçlıklarını da çıkararak hem ailelerine katkı sağlıyor birebir vakitte okul masraflarını karşılama talihine sahip oluyor. Mezun olan öğrencilerimizin bir kısmı üniversite ömrüne devam ederken kimi öğrencilerimiz de aldıkları iş yeri açma dokümanıyla kendi iş yerlerini açarak meslek hayatına girmiş oluyor.”

” Gayem önde gelen şeflerden biri olmak”

Okulun 12. sınıf öğrencilerinden Edanur Altıok ise hem meslek öğrendiğini birebir vakitte para kazandığını belirtti.

Haftanın 3 günü yemekhanede eğitim aldıklarını ve öğretmenlerinden farklı yemek tanımları öğrendiklerini tabir eden Altıok, “Yaptığımız yemeklerin farklı okullardaki öğrencilere gönderilmesi bizleri hayli keyifli ediyor. Burada öğrenirken para da kazanıyoruz. Elde ettiğim geliri okul gereksinimlerimi karşılamak için kullanıyorum. Okuldan mezun olduğumda gastronomi alanında ilerlemek istiyorum. Maksadım önde gelen şeflerden biri olmak.” dedi.

Yemek yapmayı fazlaca sevdiği için bu kısmı seçtiğini anlatan Müge Köseoğlu da kendi iş yerini açarak Hatay mutfağını tanıtmayı amaçladığını aktardı.

AA / Cem Genco – Son Dakika Haberleri