Tarlasına piyango vurdu: Gramı 60 bin dolar

odakulebuda

New member
Tarlasına piyango vurdu: Gramı 60 bin dolar Denizli’de geçen yaz tarlasında, bölgeye has olmayan koyu renkli farklı yapısıyla dikkat çeken taş kesimleri bulan Ali Urhan (54) örnek alıp, Ankara Üniversitesi Yerbilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi’ne (YEBİM) götürdü.

Yapılan incelemede taşın 49 başka element taşıdığı ve meteorit (gök taşı) olabileceği tespit edildi. Meteoritin gramının 60 dolar olduğunu söyleyen Urhan, tarlasına piyango düşmüş üzere hissettiğini söylemiş oldu.

Çivril ilçesinin kırsal Yamanlar Mahallesi’nde yaşayan, evli ve iki çocuk babası Ali Urhan, geçen yaz tarlasını sularken bölgeye has olmayan koyu renkli farklı yapısıyla dikkat çeken taş kesimleri buldu ve bunları toplayıp konutuna götürdü. Urhan, taş kesimlerinden örnek alıp, YEBİM’e götürdü.

Merkezde Prof. Dr. Yusuf Kaan Kadıoğlu ve takımı tarafınca taş örneklerinin yapılan incelemesinde 49 başka element taşıdığı ve meteorit olabileceği tespit edildi. YEBİM tarafınca verilen değerlendirmede, “Örneğin göstermiş olduğu doku, mineral bileşimi ve kimyasal özelliği meteorit olabileceğini göstermektedir” denildi.

‘SAKLAMAK İÇİN BANKADA KASA KİRALAYACAĞIM’

Meteorit olabileceği bedellendirilen magmatik taş kesimlerinin yaklaşık 2 kilogram olduğunu ve satmak istediğini söyleyen Ali Urhan, “Testlerle meteorit olabileceğini kanıtladık. Meteorların alıcısı ekseriyetle yurt haricinden oluyormuş, ben de taşı satmak istiyorum. Gramını yaklaşık 60 dolardan alıyorlarmış, meteor tarlama düştüğü için güya piyango bana çıkmış üzere hissediyorum. Taşın güvenliği için bankada kasa kiralayıp, orada saklayacağım. Bana ulaşan biri Bulgaristan’a gitmemiz gerektiğini ve alıcıların orada olacağını söylemiş oldu. Can güvenliğimden tasa edip, gitmedim” dedi.