Şişli Belediyesi’nden Yeşil Yıldızlı Okullar Kampanyası

Ryan

Global Mod
Global Mod
Şişli Belediyesi’nden Yeşil Yıldızlı Okullar Kampanyası
Etraf şuurunu anaokuluna kadar indirmeyi hedefleyen Şişli Belediyesi, 10 yıldır devam eden “Yeşil Yıldızlı Okullar Kampanyası” ile 2021 yılının Ocak ayında hayata geçirdiği “Şişli Komşu Kart Projesi”ni birleştirdi. Proje kapsamında okullar, yıl boyunca topladıkları atıklar üzerinden mükafatlarını alacaklar.

Şişli Belediyesi, 10 yıldır devam eden Yeşil Yıldızlı Okullar Projesi’ni bu yıl da Şişli İlçe Ulusal Eğitim Müdürlüğü ile imzaladığı protokol çerçevesinde başlattı. Bu çalışmayla ilçe genelindeki 136 birinci ve orta dereceli okulda tahsil nazarann öğrencilerin etraf konusundaki farkındalığının artırılması amaçlanıyor.

1 Aralık 2021 ve 23 Mayıs 2022 tarihleri içinde düzenlen kampanya ait protokolün imza merasimi; Şişli Belediye Lideri Muammer Keskin, Şişli İlçe Ulusal Eğitim Müdürü Selman Küçük ve İstanbul Ortaokulu Müdürü Mahmut Duman’ın iştirakiyle 10 Aralık’ta Şişli İstanbul Ortaokulu’nda gerçekleştirildi.

Çevresel işbirliğinin geliştirilmesi amaçlanıyor

10 yıldır devam eden bu projeyle çocuklara güç kaynaklarının verimli kullanılması şuurunun aşılanması, atıkların azaltılması ve kaynağında ayrıştırılması, geri kazanım, iklim değişikliği üzere kavramların tanıtılması amaçlanıyor. Etraf şuurunun çocuklar aracığıyla yaygınlaştırılması ve eğitim kurumlarıyla mahallî idareler içindeki çevresel iş birliğinin geliştirilmesi de protokolün gayeleri içinde.

Sistem Komşu Kart üzerinden yürüyecek

Kaynağında farklı toplanan ambalaj atıkları, elektrikli ve elektronik atıklar, piller, bitkisel atık yağlar ve dokumacılık atıkları kampanyanın atık kümeleri olarak belirlendi.

Kampanya gereği, her okula kendi ismine bir Şişli Komşu Kart tanımlandı. Toplanan atık kümesi ve ölçü ayrıntıları okul ismine çıkartılan Şişli Komşu Kart sistemine işlenecek ve takibi bu sistem üzerinden yapılacak. 1 Aralık 2021 ile 23 Mayıs 2022 tarihleri içinde okullardan teslim alınan atık ölçüleri sisteme kaydedilecek. Okullara, topladıkları atık ölçülerinin karşılığına denk gelen armağanları ise 5 Haziran Etraf Haftası’nda yapılacak merasimde teslim edilecek.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

ALINTIDIR