Şanlıurfa’da Voonka Kids takviyesiyle Suruç Ali Eroğlu İlkokulu’nda gereç donatılan sınıfın açılışı gerçekleşti.

Ryan

Global Mod
Global Mod
Şanlıurfa’da Voonka Kids takviyesiyle Suruç Ali Eroğlu İlkokulu’nda gereç donatılan sınıfın açılışı gerçekleşti.
Tohum Otizm Vakfı Sınıf Donanımı Projesi Kapsamında, 138. Özel Eğitim Sınıfı Şanlıurfa’da Açıldı!

Şanlıurfa’da Voonka Kids dayanağıyla Suruç Ali Eroğlu İlkokulu’nda malzeme donatılan sınıfın açılışı gerçekleşti.

Voonka Kids dayanağı ile otizmli çocukların gereksinimlerini karşılayacak özel eğitim malzemeleri ile donatılan sınıfın açılışı gerçekleşti.

Tohum Otizm Vakfı tarafınca Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) tanısı olan çocuklar ve gençlerin, tek devaları olan eğitime ulaşmalarını sağlamak, çağdaş toplum şartlarında ömürlerini sürdürebilmelerine yönelik ihtiyaçlarını karşılamak ve muhtaçlığı olan devlet okullarına malzeme takviyesi sunmak gayesiyle yürütülen Sınıf Donanımı Projesi kapsamında malzeme donatılan 138. özel eğitim sınıf açılışı Şanlıurfa’da Voonka Kids dayanağı ile Suruç Ali Eroğlu İlkokulu’nda gerçekleşti.

Voonka Kids
dayanağı ve Şanlıurfa Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle gerçekleştirilen özel sınıfın açılış merasimine; Şanlıurfa Vali Yardımcısı Yasin Akgül, Şanlıurfa Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Fevzi Kurt, Şanlıurfa Vilayet Ulusal Eğitim Müdür Yardımcısı Ömer Polat, İlçe Jandarma Kumandanı Jandarma Binbaşı Sinan Sert, İlçe Ulusal Eğitim Müdürü Mehmet Han Özdemir, İlçe Şube Müdürü Burhan Dağtekin, Voonka Kids Genel Müdürü Beril Koparal Ergün ve Tohum Otizm Vakfı yetkilileri katıldı.

Tohum Otizm Vakfı tarafınca özel eğitim sınıflarının ülkü hale getirilmesi gayesiyle hayata geçirilen Sınıf Donanımı Projesi kapsamında Türkiye’nin dört bir yanında bugüne kadar; Ankara, Antalya, Ardahan, Artvin, Balıkesir, Batman, Bayburt, Bilecik, Bursa, Diyarbakır, Çanakkale, Edirne, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Giresun, Gümüşhane, Hatay, İstanbul, Kars, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Manisa, Mardin, Muğla, Muş, Sivas, Şanlıurfa, Tekirdağ, Van, Yozgat vilayetlerinde 138 özel eğitim sınıfı açılmış, ayrıyeten ailelere ve öğretmenlere yönelik özel eğitimler verilmiştir.

Otizmin günümüzde bilinen tek dermanı, erken teşhis ve daima, ağır, özel eğitimdir.

Bugün dünyada her 44 çocuktan 1’i otizm riski ile dünyaya geliyor. Bu sayı her yıl artış eğilimi gösteriyor. Doğuştan gelen ve çoklukla hayatın birinci senelerında fark edilen gelişimsel bir farklılık olan otizmin en önemli belirtileri içinde; diğerleriyle göz teması kurmamak, ismi söylendiğinde bakmamak, konuşmada gerilik, parmağıyla ile istediği şeyi gösterememek, akranlarının oynadığı oyunlara ilgi göstermemek, sallanmak, çırpınmak, parmak ucunda yürümek, dönen objelere karşı çok ilgi ve takıntılı davranışlar sayılabiliyor. Ailelerin çocuklarında tıpkı yaşlarındaki başka akranlarından farklı davranışlar ve belirtiler gözlemleniyorsa vakit kaybetmeden otizm konusunda uzman bir çocuk ergen psikiyatristine başvurmaları gerekiyor. Bilimsel araştırmalar, erken teşhis ve yanlışsız bir eğitim usulü ile ağır olarak eğitim alan çocukların yaklaşık yüzde ellisinde otizmin belirtilerinin denetim altına alınabildiğini, gelişim sağlanabildiğini, hatta birtakım otizmli çocukların ergenlik yaşına geldiklerinde öteki arkadaşlarından farkı kalmadığını gösteriyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

ALINTIDIR