Paolo Bertolucci: “Azzurri Davis’e layık. Günahkar tahminlerimden daha hızlı”

onurnisan

New member
Web sitesi
www.nisannakliyat.net
MALAGA – Kırk yedi yıl önce büyüttü Davis bir oyuncu olarak. Ancak yirmi beş yıl önce aşağı yukarı aynı duyguları deneyimlemişti. VolandriKaptan Paolo Bertolucci. Milano’daki son finalde yedek kulübesindeydi. Ancak mutlu son olmadan.

Paolo, İtalya soyunma odasında ne gibi duygular var?

“Ah, peki. Sanırım her şey. Ama her şeyden önce: aferin. Bunu hak ettiler. Kupaya layıklar. Övgüler”.

Günahkar: “21 Aralık’ta Başkan Mattarella’ya gidecek miyiz? Şimdi öğreneceğim. Davis hepinizin yanında”

Şimdi, kitabın 76’daki başarınızla ilgili başlığını kullanırsak, başka bir takım daha var.

“Olması gerektiği gibi.”

İtalya’nın itici gücü var.

“Olgunlaşacağını tahmin etmiştim Günahkar 23’te: 22’nin sonuna kadar öne aldı. Aferin”.

Ama o 98 finali?

“Eh… bu arada üç gün sürdü, şimdiki gibi değil. Ne kadar büyük bir baskı var: İlk kez finale ev sahipliği yapıyorduk, diğerlerini hep deplasmanda oynamıştık.”

Davis Kupası finalinde Arnaldi Popyrin’i yendi: işte maçın en iyi noktası

Peki bunlar nasıl oluyor?

“Durumu sakin tutmaya çalışıyordum: oyuncuların önderlik ettiği meşhur buğday savaşı vardı. Gaudenzi aykırı Galganison demlerini yaşayan ve dünya federasyonunun ödüllerini dağıtmayan dönemin başkanı. Açıkçası bana Federtennis tarafından ödeme yapıldı, biraz Don Abbondio gibiydim ve oyuncuların saygısını kazanmaya çalışarak sonucu en üst düzeye çıkarmaya çalıştım.”

Biraz ’76 Davis’e benziyor.

“Peki, başka bir durum. Diğer sorunlar. Aslında çok iyi hatırladığımız gibi milyonlarca sorun var. Siyasi, çevresel, iç. Tekrar üzerinde durmaya gerek yok değil mi? Onları her türlü şekilde parçalara ayırdık.”

Bunun yerine Milano’da bir patlamayla sona erdi: Gaudenzi dağıldı…

“Kahretsin. Finalimiz bir maç bile sürmedi, ancak yarım kalan beş set vardı: 6-6’da Gaudenzi omzunu sakatladı ve emekli oldu. İsveç zaten daha güçlüydü…”.

Bu kez Malaga’da kimse yaralanmadı.

“Berrettini zaten durdurulmuştu, Musetti’nin biraz ağrısı vardı ve Sonego yarım serviste bile harika çalıştı çünkü Günahkar buna izin verdi.”

Bu arada: Sinner & Sonego, Panatta & Bertolucci ile çifte mi çıkıyor?

“Bir dakika, onlar iyi adamlar. Kutlama anı ama abartmayalım, hadi…”.