OpenAI CEO'sunun görevden alınmasına ilişkin soruşturma sona yaklaşıyor

Gezgin

Global Mod
Global Mod
Sürece aşina iki kişi, ABD'nin önde gelen hukuk firmalarından WilmerHale'in, OpenAI CEO'su Sam Altman'ın ve onun geçen yılın sonlarında yapay zeka şirketinden ayrılmasına ilişkin ayrıntılı incelemesini tamamlamaya yaklaştığını söyledi.

Soruşturma tamamlandığında, Bay Altman ve OpenAI'nin onu 17 Kasım'da işten çıkaran ve beş gün sonra yeniden göreve getiren eski yönetim kuruluyla ilgili perde arkasında neler olduğuna ışık tutabilir. Değeri 80 milyar dolardan fazla olan OpenAI, yapay zeka etrafında heyecan yarattı ve dönüştürücü teknolojinin yönünün belirlenmesine yardımcı olabilir.

Konuya aşina iki kişi, 38 yaşındaki Bay Altman'ın son haftalarda insanlara soruşturmanın tamamlanmak üzere olduğunu söylediğini söyledi. Gizlilik anlaşmaları nedeniyle anonimlik koşuluyla konuşan kişiler, sonuçların önümüzdeki ayın başlarında OpenAI yönetim kuruluna sunulabileceğini söyledi.

OpenAI yorum yapmayı reddetti. WilmerHale yorum talebine yanıt vermedi.

Kaynaklara göre, müfettişler eski yönetim kurulunun Bay Altman'ın şirketi yönetme becerisine artık güvenmediğini söylemesinin ardından son üç ayı OpenAI çalışanları ve yöneticileriyle görüşmekle geçirdiler. Kurul, Bay Altman'ın iletişimlerinde “sürekli olarak samimi” olmadığını söyledi ancak ayrıntı vermedi.

Konuyu bilen kişilerin söylediğine göre kurul, özel olarak, Bay Altman'ın bir yapay zeka çip projesi için Orta Doğu'daki yatırımcılardan para toplamaya yönelik tüm planlarını paylaşmamasından korktuğunu söyledi.

Bay Altman, görevden alındıktan sonra yeniden başkanlığa getirilmek için bazı OpenAI yöneticilerine karşı dişe diş mücadele etti. Kazandı ama taviz verdi. OpenAI'nin görevden alınmasını soruşturmak için bir hukuk firması tutmasını kabul etti ve şirketin yönetim kurulundaki koltuğunu geri alamadı. Ancak iki üyeyi çıkarıp iki üye daha ekleyerek yönetim kurulunu yeniden şekillendirmeyi başardı.

OpenAI, liderlik krizi sırasında neredeyse çökerek Microsoft ve çalışanları gibi yatırımcıları için beklenmedik bir potansiyel şansı tehlikeye attı. Bay Altman'ın yeniden göreve getirilmesinden bu yana geçen aylarda, içeriden kişiler, şirketin kaderini tehlikeye atma korkusuyla çalışanlara olası anlaşmazlıkları gizli tutmaları tavsiyesinde bulunarak, sonuçları kontrol altına almakta zorlandılar.

OpenAI, kısa istemlerden metin, ses ve görüntü üretebilen bir teknoloji olan üretken yapay zeka alanında lider olarak kabul ediliyor. Aynı zamanda insan beyninin yapabildiği her şeyi yapabilen bir makine olan yapay genel zekayı (AGI) geliştirmek isteyen birçok şirket arasında yer alıyor.

Meta, Google, Microsoft ve diğerleri de bu teknolojiyi geliştirmek için yarışıyor. Bu şirketlerin yöneticileri, AGI'nin bilgisayar endüstrisinde, küresel ekonomide ve iş gücünde devrim yaratacağına inanıyor.