Medeniyetleri buluşturan Kemaliye UNESCO’nun kalıcı miras listesine girmek istiyor

Pinar

Global Mod
Global Mod
Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütünün (UNESCO) Dünya Süreksiz Miras Listesi’ne alınan Erzincan‘ın Kemaliye ilçesi, biroldukca medeniyete mesken sahipliği yapan ve milattan evvel 3 binli senelera dayanan tarihi ile kültürel zenginliğinin yanı sıra doğal hoşluğuyla de UNESCO’nun kalıcı listesine girmek istiyor.

Paris’te bir süre evvel gerçekleştirilen UNESCO Dünya Miras Komitesi Toplantısında alınan karar daha sonrası, doğal hoşluğuyla ve binlerce yıllık kültürel mirasıyla adeta açık hava müzesi pozisyonundaki Kemaliye ilçesinin “Dünya Kültür Mirası” süreksiz listesine girmesi yöre halkı tarafınca sevinçle karşılandı.

Geçmişi milattan evvel (M.Ö) 3 binli senelera dayanan dünyaca ünlü Karanlık Kanyonun yanı başındaki Kemaliye’de (Eğin) Roma, Bizans, İlhanlı, Akkoyunlu, Selçuklu ve Osmanlı karar sürdü.

Tarihte “cennet üzere hoş bahçe” manasına gelen Eğin ismi, ilçe sakinlerinin Kurtuluş Savaşı’na verdikleri takviyeden ötürü Mustafa Kemal Atatürk tarafınca kendi isminden esinlenilerek Kemaliye olarak değiştirildi.

Tarihi ipek yolu güzergahında yer alan, biroldukça medeniyete mesken sahipliği yapan, mimarisiyle Anadolu’nun kültürel yapısını yansıtan Kemaliye ilçesi, kimileri ahşap olan bir fazlaca tarihi yapının günümüze geldiği kadim yerleşim yerleri içinde bulunuyor.

Günümüzde tarihi yapılarıyla medeniyetlerin izlerini taşıyan ve biroldukca milletlerarası şenlik ile tertibe konut sahipliği yapan Kemaliye’nin UNESCO’nun kalıcı miras listesine girmesi için çalışma yürütülüyor.

Kemaliye Belediye Lider Vekili Etem Kılıç, AA muhabirine, Kemaliye’nin UNESCO Dünya Süreksiz Miras Listesi’ne alınmasıyla insanlığın ortak mirası olarak kabul edilmesi yolunda değerli adım atıldığını söylemiş oldu.

Tatlı ilçe Kemaliye’nin bu listeye hem doğal birebir vakitte kültürel yapısıyla girdiğinin altını çizen Kılıç, kelamlarını şu biçimde sürdürdü:

“UNESCO, yaptığımız müracaatla Paris’teki görüşmede Kemaliye’yi coğrafyası ve kültürel yapısıyla Dünya Süreksiz Miras Listesi’ne aldı. Hem tabiatı tıpkı vakitte tarihiyle Türkiye’den kalıcı listeye giren yalnızca 2 yer bulunmaktadır. Birisi Pamukkale-Hierapolis oburu Kapadokya’daki goreme Ulusal Parkı’dır. Biz de üçüncüsü olma yolundayız. Türkiye’nin dünyaya örnek olarak göstereceği nadir bir coğrafyadan, Türk ve Anadolu külçeşidinin özgün yapısını sunmak hepimiz için milletimiz için bir erdemdir, onurdur.”

“Dünyanın gözü Kemaliye’de olacak”

Kılıç, belediye bünyesinde uzmanlardan oluşan UNESCO ofisi kurduklarını belirterek, “Kültür ve Turizm Bakanlığı ile bir protokol imzalayacağız. 5, 10 ve 25 yıllık planlamalarımız olacak. Bunun ortasında muhafaza, eğitim ve sürdürülebilirlik üzere çalışmalarımız olacak. Yeni atölyeler kurularak çeşitli ekonomik girdiler olacak. özetlemek gerekirsesı dünyanın artık gözü Kemaliye’mizde olacak.” tabirlerini kullandı.

Maksatlarının en kısa vakitte kalıcı listeye girmek olduğunu vurgulayan Kılıç, şunları kaydetti:

“Hedefimiz, dünyaya rol model olacak bir belgeyle UNESCO dünya mirasları kalıcı listesine girebilmek. Anadolu Türk külçeşidini, Anadolu’nun kök hücresi dediğimiz bu coğrafyada daha hassas davranarak, tabiata, mimarimize, kültürümüze sahip çıkarak, koruyarak ve eğitim çalışmalarıyla da bunu destekleyerek sahiden dünyanın göz bebeği olacağız. İnsanların ziyaret etmek için sıraya gireceği, bütün etrafımızı, vilayetlerimizi, Anadolu’yu ve ülkemizi etkileyecek derecede tesir yaratabilecek bu hoş coğrafyayı tüm dünyaya tanıtacağız.”

“Kemaliye’nin derin külçeşidini inşallah dünya mirasına taşıyacağız”

Kemaliye Kültür ve Kalkınma Vakfı (KEMAV) Lideri Dr. Öğretim Üyesi Ferudun Çelikmen de Kemaliye’nin geçmişine uzanan derin kökleriyle kıymetli bir seyahate başladıklarını söz ederek, şunları söylemiş oldu:

“Kemaliye’nin UNESCO’nun listesine girmesi senelerdan beri bir hayaldi. Kemaliye’nin izlerini Çin’de bulabilirsiniz. Çin’in son devirde hayli değer verdiği ‘belt and road initiative’s progress (kuşak yol)’ olarak bildiğimiz yol, Tarihi İpek Yolu güzergahlarında ilerliyor. Kemaliye, Çin’den başlayarak Anadolu ve Akdeniz aracılığıyla Avrupa’ya kadar uzanan İpekyolu güzergahında ipek böceğinin ve dutun girdiği yerleşim yeri olarak anılıyor. Dut yetiştirmek için cetlerimiz hiç bir şeyin olmadığı kayalar ve taşların ortasına set set duvarlar ördü. Sırtlarında taşıdıkları topraklarla inanılmaz bir kültür yaratmışlar. Kemaliye’nin derin külçeşidini inşallah dünya mirasına taşıyacağız”

İlçeyi ziyaret edenlerden Dilber Garzanlı ise tabiat ve tarihin iç içe geçtiği Kemaliye’nin görülmeye kıymet, mükemmel bir ilçe olduğunu belirterek, “Son senelerda bilhassa buraya gelmeye çaba ediyorum. Bu hoşluğu her insanın gelip görmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu tatlı ilçemiz insanları ve doğal hoşluğuyla UNESCO’nun kalıcı listesine girmeyi oldukçatan hak etmiştir. İnşallah en kısa vakitte güzeliyle kalıcı listeye dahil olur. Tabi bunun bölge turizmi açısından değerli olduğunu ve hoş ufuklar açacağını düşünüyorum.” sözünü kullandı.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Kemal Özdemir