KIRIKKALE – Sıhhat çalışanı baba ve oğlu, olaylara birlikte müdahale ediyor

Pinar

Global Mod
Global Mod
Kırıkkale‘de olaylara birlikte giden sıhhat çalışanı baba ve oğlu, mesleğin zorluklarına da birlikte göğüs geriyor.

İl Sıhhat Müdürlüğüne bağlı Vilayet Ambulans Servisi Başhekimliğinde vazifeli 47 yaşındaki sıhhat memuru Alparslan Kaya ve 25 yaşındaki oğlu paramedik Turan Berkcan Kaya, gittikleri olaylarda acil hasta ve yaralılara bir arada müdahale ediyor.

Alparslan Kaya, AA muhabirine, yaklaşık 30 yıldır Vilayet Ambulans Servisi Başhekimliğinde çalıştığını söylemiş oldu.

Oğluna mesleği seçmesinde öncü ve örnek olmaya çalıştığını anlatan Kaya, “Kendisi de sağ olsun, baba mesleğini tercih etti. bir arada 4 yıldır bakılırsav yapıyoruz. Oğlumla hadiseye gittiğimde hayli memnun oluyorum. birlikte misyona gittiğimizde hadiseye nasıl davranılacağı ve reaksiyon verileceğini biliyoruz. ‘Şunu yapsaydık, bunu yapmasaydık’ üzere birbirimizi yönlendiriyoruz, beyin fırtınası yapabiliyoruz. Bu da ikimiz açısından avantajlı oluyor.” diye konuştu.

Kaya, vatandaşlara da kimi ihtarlarda bulunarak, “Biz yalnızca sizlere yardım etmek için oraya geliyoruz. Bizim maksadımız insanlara yardımcı olmak ve acılarını dindirmek. Bize en azından trafikte yardımcı olmaları, yol vermeleri ya da olay yerine gittiğimiz vakit grupları engellememeleri değerli.” dedi.

Turan Berkcan Kaya da babası yardımıyla 4 yıl evvel mesleğe başladığını lisana getirdi.

Babasının, çocukluktan beri bu mesleği yapmanın keyifli ve insanlara yardım etmenin hoş olduğunu anlattığını aktaran Kaya, “13-14 yaşından beri babam hadiselere nasıl gittiğini, olayda nasıl davrandığını ya da nasıl davranması gerektiğini anlatırdı. Bundan dolayı başından beri mesleğimi seçerken babamı örnek aldım. Babamla hadiselere gitmek hoşuma giden bir şey.” tabirlerini kullandı.

Kaya, olaya gittiklerinde babasıyla konuşmadan bile birbirlerinin ne istediğini yahut istemediğini anlayabildiklerini söz etti.

Bu çeşit şeylerin kendileri için alışılagelmiş olduğunu belirten Kaya, “Bunlar benim için hayli yeterli bir his. Bir olaya gittiğimiz vakit büsbütün kimsesiz oluyorsun zira birçok vakit yanında bir güvenlik çalışanı bulunmuyor. Yalnızca 3 kişilik grupla berabersiniz ve birbirinizi müdafaanız gerekiyor. Müdafaam gereken ya da korunması gerekenlerden biri babam olduğu için daha epey hoşuma gidiyor.” dedi.

Kaynak: AA / Kültür Sanat