İzmir’in Besini DEÜ Efes Besin Laboratuvarına Emanet

Ryan

Global Mod
Global Mod
İzmir’in Besini DEÜ Efes Besin Laboratuvarına Emanet
Dokuz Eylül Üniversitesi’nin (DEÜ) Efes Meslek Yüksekokulu bünyesinde ülkemize kazandırdığı Efes Besin Laboratuvarı Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin iştirakiyle açıldı. Pakdemirli, “Dokuz Eylül Üniversitesi, tarım ve besin alanında yaptığı çalışmalarla geleceğin anahtarı tarım konusunda vizyonunu ortaya koyuyor” dedi. DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar ise “Üniversitemizin birinci; kentimizin en kapsamlı ve büyük olma özelliğini taşıyan laboratuvarımız, eğitim faaliyetlerinin yanı sıra kamu ve özel kesimin gereksinimlerine karşılık verecek” diye konuştu.

Türkiye’nin esaslı kurumu Dokuz Eylül Üniversitesi’nin (DEÜ) Efes Meslek Yüksekokulu Besin Sürece Kısmı bünyesinde ülkemize kazandırdığı Efes Besin Laboratuvarı’nın açılışı Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, kent bürokrasisi ve üniversite mensuplarının iştirakiyle Selçuk’ta gerçekleştirildi. Eğitim faaliyetlerinin yanı sıra kamu ve özel dalın besin alanındaki gereksinimlerine karşılık verecek ve besin güvenliğinin sağlanmasına katkı sağlayacak Efes Besin Laboratuvarı’nın açılışına bölge halkı da büyük ilgi gösterdi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, ulusal ve memleketler arası araştırmalara da konut sahipliği yapacak; tahlilleriyle besin ihracatçılarına takviye olacak laboratuvarın İzmir’e ve bölgeye paha katacağını söylemiş oldu. İzmir’de ve Dokuz Eylül Üniversitesi’nde olmaktan memnunluk duyduğunu belirten Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye’de üniversitelerin bilim üssü olmanın yanında yöresel, bölgesel ve global gelişmeyi tetikleyen çalışmalara imza attığını belirterek, “Dokuz Eylül Üniversitemiz de bilgi birikimi ve esaslı geçmişiyle yeni üniversitelere öncülük ediyor. Dokuz Eylül Üniversitesi, tarım ve besin alanında yaptığı çalışmalarla da geleceğin anahtarı tarım konusundaki vizyonunu ortaya koyuyor” dedi.

GIDANI KORU SOFRANA SAHİP ÇIK

Tüketim alışkanlarının değişmesiyle hazır yemek külçeşidinin topluma yerleştiğini belirten Pakdemirli, “Şehir hayatının zorladığı bu tip tüketim kararında besinin yanlış üretimi, sunum ve yanlış tüketiminden kaynaklanan sıhhat sıkıntıları meydana gelmeye başladı. Bakanlık olarak son 19 yılda sağlam besin maksadıyla sayısız düzenleme yaptık, kontrollerimizi artırdık. Tarladan sofraya izlenen, denetlenen ve yönetilen bir yapı oluşturduk. Alanında uzman 7 bin 300 kişilik çalışandan oluşan dev bir denetim ve kontrol ordumuz var. 174 Alo Besin Sınırı bugüne kadar 2.6 milyon sefer arandı ve her davete süreç yapıldı. Taklit ve tağşiş yapan firmaları da deklare ettik, kontroller kapsamında 57 binden çok cezai süreç uyguladık” diye konuştu. Dünyada 821 milyon insanın açıkla karşı karşıya olduğunu, buna karşılık 670 milyondan fazla yetişkin ve 140 milyon gencin obezite sorunu yaşadığını belirten Pakdemirli, “Dünyada üretilen besinin 3’te 1’i israf ediliyor. ‘Gıdanı Koru, Sofrana Sahip Çık’ projemizle bu hususta büyük bir gayret başlattık ve kısa müddette büyük muvaffakiyet elde ettik” dedi.

CUMHURBAŞKANIMIZ AÇIKLADI, OYUN BOZULDU

Efes Meslek Yüksekokulu Besin Sürece Kısmı bünyesinde kurulan Efes Besin Laboratuvarı’nın, Araştırma Üniversitesi olan Dokuz Eylül Üniversitesi’nin vizyonuna uygun olduğunu belirten Pakdemirli, “Laboratuvarımız eşsiz altyapısıyla dünya çapında araştırmaya konut sahipliği yapacak. bu biçimde nitelikli bir projeyi üniversitemize, kentimize ve ülkemize kazandıran başta değerli Rektörümüz Prof. Dr. Nükhet Hotar olmak üzere ve hocalarımıza teşekkür ediyoruz” diye konuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın deklare ettiğı yeni ekonomik önlemlerle döviz kurunun aşağı istikametli hareketinin sürdüğünü söyleyen Pakdemirli, “Bu süreç tarımın girdi maliyetlerine yansımaya başladı. Daha da yansıması için bölüm temsilcilerimizle görüşüyoruz. Birfazlaca gübre üreticisi fiyatlarda indirime gittiğini deklare etti, inanıyoruz bu süreç devam edecek. Bu sıkıntı günleri daima bir arada aşacağız, Sayın Cumhurbaşkanımızın deklare ettiğı ekonomik önlemlerle bir oyun daha bozulmuştur. Ekonomik büyümenin en kıymetli besini tarım olacaktır. Tarımın ve gençlerin ardında duran, ülkesi için çalışan, ‘üretin, üretin, üretin’ diyen bir Cumhurbaşkanımız var. Cumhurbaşkanımıza bizlere güç verdiği ve ilham olduğu için teşekkür ediyorum ” açıklamasında bulundu.

MİSYONUMUZUN GEREĞİNİ YAPIYORUZ

Dokuz Eylül Üniversitesi’nin ülkemizin yerelden globale giden muvaffakiyet hikayesinde üstüne düşen sorumluluğu yerine getirdiğini söyleyen DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Bu noktada, öğretim ve araştırma faaliyetlerimizin niteliğini artırmaya; aziz milletimizin, bilim dünyamızın, kamu-özel bölüm temsilcilerimizin ve üreticilerimizin gereksinimlerine tahliller sunmaya itina gösteriyoruz. Kiraz’da açtığımız İzmir’in birinci Veteriner Fakültesi’ni ve burada kurduğumuz laboratuvarı da, hayvancılık dalının geliştirilmesi, besin güvenliğinin sağlanması, halk sıhhatinin korunması ve kırsal kalkınmaya güç verme isteğimizin bir kararı olarak görüyoruz. Geldiğimiz noktada; kısa mühlet evvel Yükseköğretim Şurası Başkanlığı tarafınca ‘Araştırma Üniversitesi’ olarak yeni bir misyonun tarafımıza tevdi edilmesini ise devletimizin büyük ailemize duyduğu itimadın bir göstergesi olarak düşünüyoruz” dedi. DEÜ’nün 207 yükseköğretim kurumu içinden 23 üniversite ortasına girerek araştırma üniversitesi unvanı almasının tesadüf olmadığını belirten Rektör Hotar, üç buçuk yıllık vazife müddetlerinde mensuplarının gücüyle kıymetli çalışmalar gerçekleştirdiklerini söz etti.

8 AYDA TAMAMLADIK

Açılışını gerçekleştirdikleri Efes Besin Laboratuvarı’nın kırsal kalkınmaya ve üniversite-sanayi işbirliğine örnek olacağını söyleyen Rektör Hotar, “Bilimsel Araştırma Projeleri ünitesi tarafınca 12 milyon 581 TL bütçeli altyapı projesinin onaylanmasıyla 18 aylık mühleti olan Efes Besin Laboratuvarımızı mensuplarımızın eforlarıyla 8 ayda tamamladık. Üniversitemizin birinci; kentimizin en kapsamlı ve büyük olma özelliğini taşıyan laboratuvarımızı, eğitim faaliyetlerinin yanı sıra kamu ve özel dalın gereksinimlerine yanıt verecek biçimde planladık. Bölgenin ve İzmir’imizin en büyük gelir kaynaklarından birisi olan yaş meyve-sebze ihracatında yaşanan tarım ilacı kalıntısı/pestisit sorununa yönelik tahlillerin gerçekleştirileceği bu merkezimizle, Türk zeytin ve zeytinyağı kesiminin markalaşmasına ve ihracatına katkı sağlayacak hizmetleri de sunmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

MİLLETLERARASI ARAŞTIRMALAR DA YAPILACAK

Rektör Hotar, konaklama, yiyecek-içecek ve besin dalındaki işletmelerin üretim ve Ar-Ge gereksinimlerine yönelik tahlillerin sunulacağı ve besin güvenliğinin sağlanmasına katkı sağlayacak merkezin ulusal ve memleketler arası araştırmalara da mesken sahipliği yapacağını belirterek, “Efes Besin Laboratuvarımızın ülkemizin kırsalda kalkınma siyasetlerine dayanak sunacağına inanıyoruz. Üniversite olarak, toplumsal ve iktisadi ömrümüze kıymet katmaya; toplumla bağlarımızı kuvvetli tutmaya itina gösteriyoruz. Üreticilerimizin, çiftçilerimizin ve iş dünyamızın gereksinimlere tahlil getirmek bizim için değer taşıyor. Bu niyetlerle laboratuvarımızın kurulmasında emeği geçen hocalarımıza, mensuplarımıza ve tabi ki Bakanlığımıza teşekkür ediyoruz” açıklamasında bulundu.

EFES BESİN LABORATUVARI

Dokuz Eylül Üniversitesi’nin Bilimsel Araştırma Projeleri ünitesi tarafınca 12.581.500 TL bütçeli altyapı projesinin onaylanmasıyla kurulan Efes Besin Laboratuvarı, 8 aylık müddette tamamlandı. Mikrobiyoloji ve teknoloji olmak üzere 2 kısımdan oluşan, toplamda 206 m2 büyüklüğündeki Efes Besin Laboratuvarı, Dokuz Eylül Üniversitesi bünyesinde açılan birinci besin sürece ve tahlil kısmı oldu. Kamu ve özel dalın gereksinimlerine yanıt verecek biçimde planlanan laboratuvarda Pestisit (tarım ilacı kalıntısı) sorununa yönelik tahliller ve çalışmalar gerçekleştirilecek, besin işletmelerinin üretim, araştırma ve geliştirme gereksinimlerini karşılanacak. Laboratuvarda, fizikî, kimyasal ve mikrobiyolojik tahliller de yapılarak besin güvenliğinin sağlanması ve numuneye ilişkin gıda-kalite parametrelerinin oluşturulmasına katkı sağlanacak. Laboratuvar, memleketler arası ve ulusal birfazlaca araştırmacıya da konut sahipliği yapacak.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

ALINTIDIR