Genç beyinlerle tazeleniyorlar

Ryan

Global Mod
Global Mod
Genç beyinlerle tazeleniyorlar
Alzheimer hastalarına üniversiteli dayanağı

Antalya Büyükşehir Belediyesi Alzheimer Hasta ve Hasta Yakınları Buluşma Merkezi’nde, üniversite öğrencileri alzheimer hastaları ile yürüyüş, el işleri, örgü üzere faaliyetlerde bulunup hafızalarını taze tutmalarına yardımcı oluyor.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Mavi Konut Alzheimer Hasta ve Hasta Yakınları Buluşma Merkezi’nde Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Kısmı öğrencileri, haftada bir günlerini alzheimer hastaları ile geçiriyor. Zeka oyunlarından ahşap boyamaya ve müzik dinletisine kadar biroldukça toplumsal çalışmanın yapıldığı merkezde, fizik tedavi ve yürüyüş faaliyetleriyle hastaların vücutları de güçlendiriliyor. Aktivitelerde genç beyinler alzheimer hastalarına eşlik ediyor.

HASTALARI OLUMLU ETKİLİYOR

Yaşlılıkta ortaya çıkan hastalıklarla çaba eden hasta ve hasta yakınlarına kucak açan Mavi Konut’ta uzmanlar tarafınca demans ve alzheimer hastalarına profesyonel bakım ve aktiviteler veriliyor. Mavi Konut Ünite Sorumlusu Gerontolog Cüneyt İtimat, “Öğrencilerle hastalar fazlaca âlâ irtibat kuruyor. Geleceğin gerontologları burada öğrendiklerini birebir uygulama bahtı buluyor. Gençlerin yaptırdığı aktiviteler hastalarımızı da fazlaca olumlu etkiliyor” dedi.

HASTA YAKINLARI NEFES ALABİLİYOR

Hasta yakını Ali Oğuz Çelikörs, eşi ile birlikte Mavi Ev’e geldiğini belirterek, “Sepet yapabilmek için gazete kağıtları bükülüyor. Hammaddeyi oluşturmak için. Bize bu nazaranv verildi. Eşim burada sabahtan akşama kadar daima meşgul. Vaktimiz burada dolu dolu geçiyor. Eşim 10 yıldır örgü örmüyordu. Burada örmeye başladı. Benim kazağımı burada ördü. Meskende de faaliyetlerini sürdürmeye çalışıyor. Burada çalışmak bana da epeyce düzgün geliyor” dedi. Hasta yakını Zekeriye Yaman ise kendisinin vakit zaman istikrarını sağlayamadığını belirterek, “Eşimle gelmek bana epey güzel geliyor. Burada yaptığımız faaliyetler bana faydalı oldu” diye konuştu.

UYGULAMA ÇOK DAHA ÖĞRETİCİ

Gerontoloji kısmı 4. Sınıf öğrencisi Zeynep Doğan, alzehimer hastaları ile bir arada aktivitelere katıldıklarını belirterek, alzheimerin gelişmenini engellemek için hastaların bilinçsel aktivitelerini geliştirici etkinliklere katıldıklarını söylemiş oldu. Doğan, “Okulda öğrendiklerimizle burada yaptıklarımız biraz farklı. Lakin uygulama daha hayli öğretici. Okulda yalnızca teoriyi öğreniyoruz. Keşke buraya daha fazla gelebilsek. Bu kurumdan ülke genelinde daha fazla olsun diye düşünüyorum” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

ALINTIDIR