Futbol menajerinin izlediği turnuva Internazionali: “Tenis popüler bir eğlence”

onurnisan

New member
Web sitesi
www.nisannakliyat.net
Bir spor etkinliğinin anlatacak kendi hayatı vardır ve birçok bakış açısı vardır. Bu yıl Rome Masters 1000 tenis etkinliğinde bir ilk yaşandı. Claudia Cattani'nin Bnl Bnp Paribas'nın başkanı olarak ilk kez sahneye çıkışı, tek bayanlar ödül töreninde ilk kez Merkez Mahkemeye çıktı. Bu onun deneyimi.

(Reuters)

Sayın Başkan, harika bir an hayal ediyorum. Peki tenisle bir ilişkiniz var mıydı?

“Elbette bir geçmişim var. Ergenlik yıllarımda ders aldım. Güzel beyaz eteğimi, beyaz topları, tahta raketleri hatırlıyorum. Benim için tenis tamamen beyazdı, kırmızı toprak üzerinde ve oyuncuların güzel vücutlarını öne çıkaran güzel bronz tenli oyuncuları vardı.”

Ah, beyaz jestlerin meşhur zamanları.

“Evet, ben küçükken çok fazla spor tesisi yoktu. Yetmişli yıllarda başladılar. İşte bu bağlamda bu güzel spora adım attım.”

Yetmişli yıllar, öyle mi? Sonra Nicola Pietrangeli ve Adriano Panatta'nın lafı.

“Panatta'nın esprisinin belli bir çekiciliği vardı. Ancak Pietrangeli'yi kişisel olarak tanımıyordum: harika bir kişilik. Ayrıca yetmiş yıldır bizim hesap sahiplerimizden olduğunu da öğrendim” dedi.

Ah, hayattaki şeyleri görüyor musun? Tabii o zamandan bu yana her şey çok değişti.

“Bu yöntemler zamanın çocuklarıdır. Şutlarda ve oyun tarzında zarif tenisi hatırlıyorum: yeterince hızlı. Bugün çok fiziksel bir spor ama bir yandan da elli yıl, yarım yüzyıl geçti. Eğer değişim olmasaydı endişe verici olurdu; yöntemlerinin kabul edilmesi gerekiyor.”

Peki yeni başlayan biri olarak yılın nasıldı?

“Zaten 2019 yılından itibaren denetim kurulu başkanı olarak konuk olarak katılmıştım”.

O zaman soruyu yeniden formüle edeceğim: duyumlar, analizler, bilançolar?

“Organizasyonun gerçekten iyi düşünülmüş olduğunu gördüm. Karşılama bile diğer yıllara göre çok daha iyi görünüyordu, her halükarda bunu zaten mükemmel bir seviyede bulmuştum”.

Peki, kadın önerisi mi?

“Belki Centrale'den yüzme havuzlarına giden demir köprüyü süsleyebiliriz. Neden? Ama işin esasına girmek istemiyorum.”

Ama aynı zamanda başka bir sporun da menajeri.

“Futbol dünyasındaki deneyimimi mi kastediyorsun?”

Evet, belli bir Serie A kulübü hakkında konuşabiliriz.

“Roma…”.

Bir şeyi açığa çıkar.

“Evet, harika bir yönetim yeteneği var, ancak benim referansım kesinlikle en iyi tanıdığım takıma ve aynı zamanda mevcut sahipliğe yöneliktir. Yıllar geçtikçe bu takımdaki varlığım, genel olarak İtalyan takımlarına yatırım yapan sahiplerle, özellikle de yabancı takım sahipleriyle ilişkilendirildi. Bunu yatırım fonlarının önerisiyle yapıyorlar, yani kesinlikle en azından bu kadar önemli bir yatırımı haklı çıkaracak organizasyon yapısına sahip ekipler. Daha sonra doğal olarak yabancı mülkler bu organizasyon kapasitesini en iyi standartlara göre, dolayısıyla yönetim araçlarıyla da arttırır. Yönetim açısından konuşuyorum, tabii ki futbol açısından değil.”

Futbolla ilgili olası hükümet düzenlemeleri hakkında bilgi sahibi olacaksınız…

“Yorum yapmayacağım çünkü bu enstitülerin geçmişini, nasıl, hangi amaçla oluşturulduğunu pek bilmiyorum. Genel olarak, tam da devasa yatırımlara olan bu büyük ihtiyaç nedeniyle düzenlemenin bulunması gerektiğine inanıyorum.”

Tenis ve futbol arasındaki farklar?

“Futbolun en azından Serie A seviyesinde iki zorluğu var: Biri oyuncuların maliyetinin çok yüksek olması, dolayısıyla büyük bir yatırıma ihtiyaç duyulması, diğeri ise sonucun belirsizliği. Teniste ise durum böyle değil. Bu iki unsur gerçekten birbiriyle çelişiyor ve birleştirilmesi zor.”

Bnl uluslararası tenis yarışması: Bu daha çok sayılarla mı ilgili, yoksa daha çok duygularla mı ilgili?

“Çok iyi birleşiyorlar: rakamlar ortada çünkü yatırım yüksek. Ama aynı zamanda popüler bir etkinlik, dolayısıyla çok ilgi çekici. Diğer spor türleri gibi seçici değildir, herkes tarafından görülebilir. Bana göre bu, onu neredeyse benzersiz bir kombinasyon haline getiriyor.”

Bankasının bu kadar uzun süredir ortalıkta olmasının nedeni budur.

“Bu tür bir girişime elli yıldan fazla fon sağlanması tesadüf değil. BNP Paribas'nın liderleri şu özelliklere sahip sporları finanse etme mantığına sahip: yaygınlaştırma, basitlik ve bunu herkesin görebilme olasılığı.”

Ve tenisin bir zamanlar elitist olduğunu düşünmek.

“Bugün artık bazı sosyal sınıflara ya da bazılarına özel değil. Bu nedenle pek çok girişimi destekliyoruz: genç yetenekler, engelli çocuklara yönelik burslar.”

Ayrıca herkesin bildiği Telethon ortaklığı da var.

“Ve bu yıl oyuncular da koleksiyona her biri 50 avro değerinde olan aslarıyla katkıda bulundular”.

(afp)

Son soru: Bnl'de liderlik iki kadına emanet: CEO Elena Goitini ve siz.

“BNL üst yönetiminde kadın figürlerinin büyümesine kesinlikle dikkat ediliyor. Elena Goitini'nin finans dünyasındaki ilk genel müdür olduğuna inanıyorum, Avrupa düzeyinde, kesinlikle İtalyan düzeyinde. Benim açımdan bu oldukça spontane bir şekilde gerçekleşti çünkü ben zaten denetim kurulu başkanıydım, dolayısıyla meclis üyeleri tarafından tanınıyordum”.

Peki, tamamı kadınlardan oluşan bu sendika nasıl çalışıyor?

“Çok iyi. Çünkü yöntem ve hedeflerde bir uyum, bir duyarlılık var. Ayrıca cinsiyetle de çok bağlantılı, ama çok fazla genelleme yapmadan: Topluma, insanlara ilgi, risklerin dikkatli değerlendirilmesi, orta yola bakan bir yönetime sahip olmak.” Uzun vadede ise iklim çok iyi…”.