Eski eşyalar Bayburtlu bayanların elinde anılarını yaşatıyor

Pinar

Global Mod
Global Mod
Bayburt’ta açılan kurslara katılan bayanlar, tavan ortalarında, bodrum ve depolarda unutulan eşyaları restore ederek bir daha kullanıma kazandırıyor.

Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünce kursiyerlere mesleksel nitelik kazandırmak gayesiyle yaklaşık 5 ay evvel ahşap boyama ve vernikleme kursu açıldı.

Farklı meslek guruplarından 12 hanımın katıldığı kursta, haftanın 5 günü boyama ve vernikleme konusunda usta öğretici tarafınca eğitim verildi.

Uygulamaya başlayan bayanlar, hem boş vakitlerini kıymetlendiriyor tıpkı vakitte cet yadigarı eski eşyaları restore ederek bir daha kullanılmasını sağlıyor.

Bilhassa ahşap boyama ve vernikleme kursunun geri dönüşüm açısından kıymetli olduğunu belirten Karakaşoğlu, “Bu çalışma eskimiş, tavan ortasına kaldırılmış çeşitli eşyaların tekrar boyanıp, üzerlerine çeşitli hoş fotoğraflar çizilerek tekrar konutlarımızın en bedelli köşelerinde yerini almasını sağlıyor. Bu sıfır atık ve geri dönüşüm için de fazlaca değerli bir çalışma. Bu çalışmayla bir arada Bayburt’ta tavan ortasına kaldırılmış eski eşyalarımızın tekrar konutlarımızda ailelerimizin kullanmasına sunulması sahiden değerli.” dedi.

“Hatırası olan eski eşyalarınızı halk eğitim merkezimize getirin”

Karakaşoğlu, vatandaşların mazisi olan ve bir köşeye terk edilen bilhassa sandık, çeyiz, masa, koltuk üzere eski eşyaları eski görünümüne kavuşturmak için kurstaki öğrencilere teslim edebileceğini de kaydetti.

Usta öğretici Sevinç Ahıskalıoğlu ise 5 yıldır uğraştığı işinin inceliklerini kursiyerlere aktarmanın memnunluk verici olduğunu lisana getirdi.

Öğrencileriyle biroldukca nesneyi aslına ziyan vermeden geri dönüşüme kazandırdıklarını aktaran Ahıskalıoğlu, “Sehpa, ünite, sandıklar üzere buraya getirebilecekleri pek epeyce nesneyi hayata döndürüyoruz. Onlara yeni bir görünüm verip meskenlerinin baş köşelerinde yenidendan sergilemelerine imkan sağlıyoruz.” diye konuştu.

Ahıskalıoğlu, eski eşyaların kültürel bir kıymet taşıdığına da işaret ederek, şöyleki devam etti:

“örneğin yaklaşık 160 yıllık bir mazisi olan sandığımız var. Kullanılamaz biçimde bulunmasına karşın bu sandığı kayınvalidem fazlaca bedel verip saklıyordu. Ben kursiyerlerimle bu sandığı bir daha elden geçirip ona gdolayınce epey keyifli oldu. bir daha öğrencilerimizden birinin marangozlara gdolayıp tamir ettirmeye çalıştığı bir sehpası var. Marangoz bu sehpanın artık kullanılamayacağını söylemiş. O sehpayı buraya getirdiğinde o kadar hoş, değer vererek bunu elden geçirdik ki, sehpamızı bakılırsanler tanıyamadı. Bu çeşit pek epeyce örneklerimiz var.”

Ahıskalıoğlu, tüm bayanları hem boş vakitlerini pahalandırmak tıpkı vakitte eski eşyalarının bir daha kullanılmasını sağlamak hedefiyle kurslarına beklediklerini tabir etti.

Kursiyerlerden üniversite öğrencisi Buket Tuluk da boş vakitlerini kıymetlendirmek için kursa katıldığını belirterek, “Evimizdeki eski eşyaların yeniden kullanılmasını sağlıyoruz. Arkadaşlarımla bir arada burada mazisi olan bir şeyleri tekrar hayata kazandırmak bana huzur veriyor.” tabirlerini kullandı.

Kursiyerlerden iki çocuk annesi Serdal Temel ise, Ahıskalıoğlu’nun toplumsal medya paylaşımlarından etkilenerek kursa katılmaya karar verdiğini anlattı.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Beşir Kelleci