Elon Musk'un OpenAI'ye açtığı davanın gündeme getirdiği büyük sorular

Gezgin

Global Mod
Global Mod
FTC, ABD tarihindeki en büyük süpermarket birleşmesini engellemek için dava açtı. Düzenleyici kurum, anlaşmanın fiyatları artıracağı ve sendikalı işçilerin pazarlık gücüne zarar vereceği uyarısında bulunarak Kroger'in Albertsons için yaptığı 25 milyar dolarlık teklifi engellemeye karar verdi.

Evden içeriden bilgi ticareti

Bu ay telefon konuşmalarını gizlice dinlediği ve bulgularından yasadışı olarak 1,76 milyon dolar kazandığı için suçunu kabul eden eski bir BP birleşme ve satın alma yöneticisinin kocası, gizli bilgilere erişmek için uzaktan çalışmadan yararlanan tek kişi değil. Örneğin, bir de kız arkadaşının dizüstü bilgisayarından çaldığı bilgilerin ticaretini yapmakla suçlanan Baş Uyum Görevlisi (evet, Baş Uyum Görevlisi!) var. (Adalet Bakanlığı ile yapılan işbirliği anlaşması kapsamında suçunu kabul etti.) Ya da karısı aile tatiline giderken iş görüşmeleri yaparken şirketlerinin kazanç beklentilerini kaçırmak üzere olduğunu öğrenen ve kısa süre sonra içeriden bilgi almakla suçlanan koca ticaret. (İddiaları kabul etmeden veya reddetmeden, suçlamaları çözmek için SEC'e 300.000 dolardan fazla ödemeyi kabul etti.)

Bu yeni bir sorun değil, ancak Kovid sonrası uzaktan çalışma dönemi bunu daha yaygın hale getirdi. Ve şirketler hazırlıklı değil. Davis Wright Tremaine ortağı Laura Sack, “Birçok işverenin oldukça güçlü gizlilik politikaları var” dedi. “Bir konuşmayı gizlice dinlemek gibi gizliliği ihlal etmenin daha az karmaşık yöntemleri daha az dikkat çekiyor.”

Aileyi mahremiyetin istisnası olarak ele almak yaygın fakat riskli bir yaklaşımdır. “Bunun her gün olduğunu mu sanıyorum? Evet,” dedi Buchalter'ın Denver ofisinin hissedarı Robert Hinckley Jr. “Bunu avukat olarak mı yapıyorsun? HAYIR.” Sack, varsayımsal bir en kötü senaryodan bahsediyor: Eşinizle gizli bilgileri paylaşıyorsunuz ve ayrıldığınızda, o kişi bunu size karşı kullanmaya çalışıyor. Morris Manning & Martin'in ortağı Ellenor Stone, bazen şunu söylüyor: müşterilerine, bir hazırlık okulunun eski müdürünün kendisine 80.000 dolarlık ayrımcılık tazminatı aldığını anlatıyor; ancak okul daha sonra, kızının bunu Facebook'ta paylaşmasının ardından bir gizlilik anlaşmasını öne sürerek bunu ödemeyi reddetti.

Ev-ofis döneminde bile gizli görüşmeler yapılabilir mi? Sıklıkla hassas insan kaynakları konularında çalışan Stone, evde bile olsa başka birisinin kendisini dinlediğini bildiğinde, konuştuğu kişiye mesaj attığını ve konuşma için şifreli kelimeler oluşturduğunu söylüyor; örneğin: “Ben söylediğimde” Bob, Brian'ı kastediyorum ve sırt ameliyatından bahsederken Brian'ın kalp rahatsızlığından bahsediyorum.” Sack, kocasının pandemi sırasında park halindeki arabalarından “mobil ofis” olarak bahsettiğini, çünkü genellikle burasının ofisin açılabileceği tek yer olduğunu söyledi. kimsenin duyabileceği mesafede olmayacağını garanti edebilirdi.