“Dünyanın en nefret edilen insanlarından biri”: Sam Bankman-Fried’ın 250 sayfalık gerekçesi

Gezgin

Global Mod
Global Mod
Başarısız olan kripto para borsası FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried, hiç yayınlamadığı 15.000 kelimelik bir Twitter mesajının sonunda, içinde bulunduğu duruma ilişkin açık bir değerlendirme yaptı.

“Meteliksizim ve ayak bileği monitörü takıyorum ve dünyadaki en nefret edilen insanlardan biri” diye yazdı. “Muhtemelen hayatımı olumlu yönde etkilemek için yapabileceğim hiçbir şey olmayacak.”

Şöyle ekledi: “Gerçek şu ki, doğru olduğunu düşündüğüm şeyi yaptım.”

Bay Bankman-Fried tutuklandıktan, FTX çöküşünde dolandırıcılık yapmakla suçlandıktan ve Aralık ayında ev hapsine mahkum edildikten sonra, çocukluk anılarından matematiksel hesaplamalara kadar yüzlerce sayfalık, bazen başıboş kendini haklı çıkaran yazılar yazdı.

Yaklaşık 70 daktilo sayfasını kapsayan bir tweet dizisi olarak biçimlendirdiği gönderilmemiş gönderilerinin taslağında, en yakın meslektaşlarından bazılarını eleştirdi ve argümanlarını lise günlerinden fotoğraflar ve patlamış mısır ve bahçe labirentinin arşiv görüntüleriyle birleştirdi. Her birkaç sayfada bir, anlatının önemli bir anına Alicia Keys, Katy Perry veya Rihanna’nın müzik videosunun bağlantısı eşlik ediyor.

Bay Bankman-Fried, 31, bir zamanlar üretken bir Twitter posteriydi, şimdi ise şu şekilde biliniyor: “Inception V2” başlıklı belge, şirketin iflas avukatlarına yönelik uzun bir saldırıdır ve 2010 Christopher Nolan filminden bir ekran görüntüsü içermektedir. Ayrı bir bağlantıda, Bay Bankman-Fried’in 2021 Yılı Amazon siparişlerinin bir e-tablosu yer almaktadır.

Daha önce bildirilmemiş olan yaklaşık 250 sayfalık belgeler, Bay Bankman-Fried’ın, hakimin Ağustos ayında kefaletini iptal etmesinden önce ev hapsinde geçirdiği sekiz ay boyunca zihniyetine bir bakış sağlıyor. Yazılar aynı zamanda avukatlarının mahkemede açıkladıklarının ötesinde potansiyel hukuki savunması hakkında yeni ayrıntılar sunuyor ve 3 Ekim’de duruşması başladığında eylemlerini nasıl gerekçelendirebileceğine ışık tutuyor.

Savcılar, Bay Bankman-Fried’ı, şirketlerinin risk sermayesi yatırımları yapabilmesi, gayrimenkul satın alabilmesi ve politikacılara bağış yapabilmesi için FTX müşteri fonlarını kurduğu bir hedge fonu olan Alameda Research’e aktaracak bir plan düzenlemekle suçladı. Suçsuz olduğunu iddia etti ve suçlu bulunması halinde onlarca yıl hapis cezasıyla karşı karşıya kalacak.

Bay Bankman-Fried ev hapsindeyken belgeleri gönderdi Tiffany Fong, kripto endüstrisiyle ilgili bir YouTube kanalını yöneten bir sosyal medya fenomeni. Bayan Fong, Haberler’a söyledi.

“Kimse için çalışmadığım gerçeği hoşuna gitti” dedi. “Kendi sonuçlarıma ulaşabileceğimi düşünüyor.”

Bay Bankman-Fried’ın temsilcisi yorum yapmaktan kaçındı.

Çeşitli belgelerde Bay Bankman-Fried, eski kız arkadaşı ve eski teğmeni Caroline Ellison’u FTX’in çöküşüne katkıda bulunmakla suçladı. Kendisiyle yaptığı toplantı sırasında ağladığını ve şirketlerini piyasa çöküşünden koruyacak ticaret stratejilerini uygulamayı reddettiğini iddia ederek, Alameda’nın başı olarak kendisine verdiği iş için onu yetersiz donanıma sahip olarak nitelendirdi.

“Alameda’nın Riskten Korunma Başarısızlığı” başlıklı bir belgede, “Çok geç olana kadar sürekli olarak risk yönetimi hakkında konuşmaktan kaçındı ve önerilerimden kaçtı” diye yazdı. “Ona her öneride bulunduğumda daha da kötüleşti. Eminim eski sevgili olmanın bir faydası olmadı.”

Twitter taslağında Bay Bankman-Fried, Alameda’nın eşbaşkanı Sam Trabucco’yu da eleştirdi. Belgede Bay Trabucco ve Bayan Ellison’un anlaşamadığı belirtiliyor. Bay Trabucco iyi bir risk yönetimi anlayışına sahip olmasına rağmen Bankman-Fried’e göre 2021’in sonunda “sessizce pes ediyordu”.

Bay Bankman-Fried, Bay Trabucco’nun, “bir tekneyle dünyayı dolaşırken bir grup erkekle randevulara çıkarak” vakit geçirmeyi tercih ettiğini yazdı. Daha sonra Rihanna’nın “Cheers (Drink to That)” adlı müzik videosuyla bağlantı kurdu.

Bayan Ellison ve Bay Bankman-Fried’ın diğer iki üst düzey danışmanı, dolandırıcılık suçlamalarını kabul ettiler ve ona karşı ifade vermeyi kabul ettiler. Dördüncüsü bu ay işbirliği yapma sözü vermeden suçunu kabul etti. Bay Trabucco herhangi bir suçla suçlanmadı.

Bay Trabucco ve Bayan Ellison’un avukatları yorum yapmaktan kaçındı.

Bir zamanlar gevşek bir şekilde düzenlenen kripto para birimleri dünyasında güvenilir bir güç olarak selamlanan FTX, Kasım ayında çöktü ve müşterilere milyarlarca dolara mal oldu ve sektörü yok etti. Tutuklanmasının ardından, Bay Bankman-Fried kefaletle serbest bırakıldı ve Stanford Üniversitesi’nde uzun süredir hukuk profesörü olan anne ve babasının Palo Alto, Kaliforniya’daki evlerinde yaşamasına izin verildi. Bekçi köpeği olarak Sandor adında bir Alman Çoban köpeğini işe aldılar.

Bay Bankman-Fried aylarca kendisi hakkında bir kitap hazırlayan yazar Michael Lewis ve birkaç muhabir gibi konukları ağırladı.

Çok az kişi, FTX başarısız olmadan önce Bay Bankman-Fried ile çevrimiçi bir ilişki geliştiren etkileyici Bayan Fong kadar erişime sahipti. Bayan Fong, onu ebeveynlerinin evinde 10 defadan fazla ziyaret ettiğini ve daha sonra yayınlayabileceği konuşmaları kaydettiğini söyledi.

Bayan Fong, ev hapsi sırasında Bay Bankman-Fried’ın zamanının çoğunu çalışma odasında geçirdiğini, burada bilgisayar oyunları oynadığını, bir satranç tahtası kurduğunu ve bazen kanepede uyuduğunu söyledi. Çoğu gün hukuki savunması üzerinde çalıştığını ve davayla ilgili düşüncelerini yüzlerce sayfalık Google Dokümanlar’a kaydettiğini söyledi. Bay Bankman-Fried ayrıca ailesinin kendisi için bahçede bir turşu sahası kuracağını da söyledi.

Bay Bankman-Fried, belgeleri Ocak ayının sonunda Bayan Fong’a verdi. Ondan ne beklediği belli değildi. Kripto şirketi Celsius Network’ün çöküşünde para kaybeden Bayan Fong, FTX’in kurbanları için üzüldüğünü ve Bay Bankman-Fried’ın iddialarının çoğuna şüpheyle yaklaştığını söyledi. Eski bir Alameda mühendisine bir belge gönderdi. Aditya BaradwajBay Bankman-Fried’a tek tek yanıt vererek, FTX müşteri fonlarını kötüye kullanmasaydı Alameda’nın haberlerinin “ilgisiz” olacağını belirtti.

Taslak Twitter başlığında Bay Bankman-Fried, Palo Alto’daki çocukluğundan Bahamalar’da FTX genel merkezinin yakınında satın aldığı çatı katına kadar şirketlerinin büyümesinin izini sürdü. Bay Trabucco ile, müstakbel meslektaşının sokağa çıkma yasağından sonra cheesecake brownie pişirmek için gizlice dışarı çıkacağı bir matematik kampında tanıştığını hatırladı ve Bayan Ellison’a olan ilk hayranlığını, onu “delicesine zeki” olarak nitelendirerek anlattı. Ayrıca, Bay Trabucco’nun ona lisede aldığı gömleği giydiğini gösteren bir fotoğraf da dahil olmak üzere birçok kişisel fotoğrafa da yer verdi.

Bay Bankman-Fried’ın yayınlanmamış bir Twitter başlığının taslağına dahil ettiği liseden bir fotoğrafı ve gençliğine ait bir avuç kişisel fotoğraf.

Başka bir bölümde, Bay Bankman-Fried, 2019 yılında yazdığı, Tayvan’da Kripto para biriminin kurucusu CZ olarak bilinen Changpeng Zhao ile tanıştığı bir konferans hakkında bir rapor olan “Bu Gece Biz Gençiz” adlı belgenin bağlantısını yayınladı. Binance etkileşimli borsa. (Ayrıca Fun’un “We Are Young” müzik videosunun bağlantısını da ekledi.)

Bay Bankman-Fried, “Bu gece alkol, kadınlar, lazerler ve gürültülü, gürültülü müzikle ilgiliydi, ancak beni takip ediyormuş gibi görünen garip bir mikro iklim vardı” diye yazdı. “CZ’nin yanından birkaç kez daha geçtim ve her seferinde göz temasını kesip bana sarıldı: insanlar bizi çok düşündü.”

Kasım ayında, Bay Zhao’nun gönderileri, FTX’in çöküşüne katkıda bulunan mevduatlarda bir artışa yol açtı. Bir Binance temsilcisi yorum talebine yanıt vermedi.

Bay Bankman-Fried’ın bazı belgeleri, avukatlarının mahkemede öne sürdüğü iddialarla ilgili ayrıntılara giriyor. “Inception V2”, “Inception V3” ve “Inception Evidence” başlıklı başvurularda Bay Bankman-Fried, FTX’in iflasını denetleyen hukuk firması Sullivan & Cromwell’in kullanıcı fonlarını kötüye kullandığı yönünde bir anlatı oluşturduğunu iddia etti.

“İnanılmaz derecede iyi oynadılar” diye yazdı. “Hayatta benim için önemli olan hemen hemen her şeye zarar vermeseydi, onlara şapka çıkarırdım.”

Sullivan & Cromwell’in sözcüsü yorum yapmaktan kaçındı. Savcılar, Bay Bankman-Fried’ın şirket hakkındaki iddialarının “ima” niteliğinde olduğunu öne sürdü.

Çeşitli belgelerde Bay Bankman-Fried, Bayan Ellison’la olan geçmişini de analiz etti ve ilişkilerinin “benim ilişkilerimin çoğunun bittiği şekilde sona erdiğini” yazdı.

Konusunda “Onlar benden daha fazla samimiyet, bağlılık ve kamuoyunda görünürlük istiyorlar ve ben klostrofobik hissediyorum” diye yazdı.

Başka bir belgede, Bayan Ellison’un, ısrarlarına rağmen Alameda’nın agresif ticaret stratejisinden korunmayı reddettiğini söyledi. Bir keresinde ona “şimdiye kadar söylediğim en kötü şey” olan bir mesaj gönderdiğini hatırladı. (Artık mesajın kaydının olmadığını söyledi.)

“Eğer Alameda önlem almış olsaydı, borçlarını ödeyebilirdi ve tüm bu talihsiz hikayeyi önleyebilirdi” diye yazdı.

Bay Bankman-Fried, Twitter taslağında, Washington gezisi için bavullarını hazırlarken Alameda hakkındaki endişelerinin 2022 baharında arttığını yazdı. Aralarında Bayan Ellison’ın da bulunduğu bir grup çalışan, şirketin hesaplarındaki olası bir açığı çılgınca tartışıyordu. Bay Bankman-Fried’ın sadece yarı yarıya etkileşimde olduğunu ancak konuşmanın fiat@ adlı bir hesap üzerinde yoğunlaştığını anlayacak kadar bilgi duyduğunu yazdı; bu hesap, düzenleyicilerin FTX yöneticilerinin müşteri fonlarının başka projelere yönlendirilmesini sağlamak için kullandıkları araçtı.

“Bu ismi daha önce duymuştum ama tam olarak ne olduğunu bilmiyordum” diye yazdı.

Suçunu kabul ettiğinde Bayan Ellison, kendisinin ve Bay Bankman-Fried’ın Alameda’nın mali durumunu müşteri parasıyla desteklemek için komplo kurduklarını söyledi. Fonların kötüye kullanıldığını reddetti.

“Gerçek” başlıklı bir belgede “Genel olarak konuşursak yalan söylemiyorum” diye yazdı. “Buna oldukça güçlü bir şekilde inanıyorum.”