Disney, hissedar oylamasında aktivist yatırımcı Nelson Peltz'i ikinci kez reddetti

Gezgin

Global Mod
Global Mod
Aktivist yatırımcı Nelson Peltz ve Marvel Entertainment'ın eski başkanı Ike Perlmutter, iki yıl içinde ikinci kez Disney'in yönetim kuruluna giremediler ve bir değişim kampanyasında kaybedilen şirketin hissedarlarının desteği için çetin bir yarışla karşı karşıya kaldılar yön.

Walt Disney Company çarşamba günü yaptığı açıklamada, hissedarların tüm yönetim kurulu aday listesinin “önemli” bir çoğunlukla seçilmesi yönünde oy kullandığını ve Bay Peltz'in hedge fonu Trian Partners'ın iki sandalye için talebini reddettiğini ve Walt'un önerdiği bir Büyüme planını onayladığını söyledi. Disney Company'nin hedefi Şirketin CEO'su Robert A. Iger, bunun ana hatlarını çizdi.

Trian, büyük çoğunluğu Bay Perlmutter'a ait olan yaklaşık 3,5 milyar dolar değerindeki Disney hisselerini kontrol ediyor. O ve her ikisi de 81 yaşında olan Bay Peltz, geçen yıl Disney yönetim kurulunu sarsmaya çalışmışlardı ve Bay Iger'in kapsamlı bir geri dönüş planını açıklamasının ardından bu çabadan vazgeçmişlerdi.

Bay Iger, “Kafa karıştırıcı vekalet rekabeti artık arkamızdayken, dikkatimizin yüzde 100'ünü en önemli önceliklerimize odaklamaya kararlıyız: hissedarlarımız için büyüme ve değer yaratma ve tüketicilerimiz için yaratıcı mükemmellik” dedi.

Ön sayımlara göre Bay Peltz, şirketin yönetim kuruluna katılması gerektiğini söyleyen hissedarlardan oyların yüzde 31'ini aldı. Bir açıklamada Trian, sonuçtan “hayal kırıklığına uğradığını” ancak “bu şirketi değer yaratma ve iyi yönetişime yeniden odaklamakta yarattığımız etkiden gurur duyduğunu” söyledi.

Disney hisseleri Çarşamba günü yüzde 3 düştü.

Son Disney Trian yarışmasının tarihin en büyük, en pahalı ve en iğrenç yarışmalarından biri olduğu ortaya çıktı. Menkul kıymet dosyalarına göre Trian hücuma yaklaşık 25 milyon dolar harcarken Disney savunmasını 40 milyon dolara kadar çıkarmıştı. Her iki taraf da yatırımcılara postalar, e-postalar, sosyal medya reklamları, videolar ve telefon görüşmeleri dahil olmak üzere siyasi kampanya materyalleri yağdırdı.

Trian, Disney'in yayın stratejisini, geride kalan hisse senedi fiyatını ve veraset planlamasını sert bir şekilde eleştirdi. Disney, Trian'ı “yıkıcı ve yıkıcı” olarak kınadı ve Bay Perlmutter'ı intikam peşinde koşan biri olarak tasvir etti.

Bay Perlmutter, Marvel'ı 2009 yılında 4 milyar dolara Disney'e sattı ve şirketin yönetim ekibine katıldı. 2012 yılında Disney, Bay Perlmutter'ı kötü muameleyle suçlayan üç siyah tüketici ürünleri yöneticisiyle uzlaşma müzakereleri yaptı. 2016 yılında Bay Perlmutter, Marvel'ın film başkanı Kevin Feige'i, 1,2 milyar dolar bilet satan “Kaptan Amerika: İç Savaş”a çok fazla (250 milyon dolar) harcadığı için kovmaya çalışmıştı. Bay Iger onu reddetti. Bay Perlmutter ayrıca 1,4 milyar dolar hasılat yapan “Black Panther” gibi kapsayıcı filmler yapmayı da reddetti.

Çarşamba günkü hissedar desteği, Bay Iger'in Disney için büyüme planını ilerletmesine olanak tanıyacak; bu plan, ESPN'in yayın çağına uygun olarak elden geçirilmesini, yeni tema parkı etkinliklerine ve yolcu gemilerine 60 milyar dolar harcamayı ve filmlerin de dahil olduğu yeni nesil hit bulmayı içeren bir plan.

Ancak zafer, 73 yaşındaki Bay Iger'i morluksuz bırakmadı.

İlk başta kolayca kazanmaya hazır görünüyordu. George Lucas ve Laurene Powell Jobs gibi önde gelen Disney yatırımcıları açıkça desteklerini sundular. Abigail E. Disney'in de aralarında bulunduğu Disney ailesinin üyeleri, Bay Peltz ve çalışanlarını “koyun kılığına girmiş kurtlar” olarak tanımladı. Analistler (Guggenheim, Macquarie) ve hissedar danışmanlık firmaları (Glass Lewis, ValueEdge), Trian'ın kampanyasına soğuk su döktüler.

Etkili bir hissedar danışmanlık şirketi olan ISS'nin kısmen Trian'ın yanında yer almasının ardından bu, çok daha yakın bir rekabet haline geldi. Bay Peltz ayrıca başka bir danışman olan Egan-Jones'un desteğini de kazandı; Disney'i gereksiz yere sözde “kültür savaşlarının öldürücü alanlarına” sapmakla suçladı; bu, Disney'in Florida Valisi Ron DeSantis ile rakipleri tarafından “Eşcinsel Deme” olarak adlandırılan bir eğitim yasasıyla ilgili anlaşmazlığına gönderme yapıyor.

Yaklaşık 6,6 milyon Disney hissesine sahip olan Kaliforniya Kamu Çalışanları Emeklilik Sistemi (CalPERS) Bay Peltz'i destekleyen büyük bir yatırımcı, şirketin “yeni gözlerden” faydalanacağını söyledi. Bay Peltz'in “kurumsal yönetimde gerekli değişiklikleri yönlendirebildiğini” ekledi.

Sonuçta, şirketin hisselerinin yüzde 12'sine sahip olan Disney'in en büyük iki hissedarı Vanguard ve BlackRock, ISS'yi görmezden geldi ve Bay Iger'in yönetim kurulu listesine oy verdi. Bay Iger ayrıca perakende yatırımcılardan da önemli bir destek aldı: Disney hisselerinin alışılmadık derecede büyük bir kısmı (yüzde 40'a kadar), çoğu şirketin filmlerinin ve tema parklarının hayranı olan özel şahısların elinde. (Ortalama olarak özel kişiler borsada işlem gören şirketlerin hisselerinin yaklaşık yüzde 15'ine sahiptir.)

Ön bakiyeye göre, bireysel hissedarların yaklaşık yüzde 75'i Disney listesi lehine oy kullandı.

Bay Iger, 2022'de – emekliliğinden iki yıl sonra – Disney yönetim kurulunun özenle seçtiği halefi Bob Chapek'i kovmasıyla şirketin başına geri döndü. Önceki 15 yıllık görev süresi boyunca Bay Iger, emekliliğini dört kez erteledi ve emekli olduğunda da ayrılmaya isteksiz görünüyordu.

Bay Iger dönüşünden bu yana görünüşte süreklilik arz eden bir dizi zorlukla karşı karşıya kaldı: aktivist yatırımcıların tekrarlanan saldırıları, Bay DeSantis ile Florida'daki Disney World'deki hükümet hizmetlerinin kontrolü konusunda bir anlaşmazlık, Hollywood'un altı ay boyunca kapatılmasına neden olan iki sendika grevi, Walt-Disney animasyon filmlerinin gişede çöküşü ve hatta Elon Musk'un seslendirdiği ve yazdığı azarlamalar.

Disney ABC'yi satmalı mı? ESPN tam kapsamlı yayına geçişi nasıl yönetiyor? Bay Iger tekrar emekli olduğunda yönetimi kim devralacak?

Bu soruların bir kısmı kaldı.

Oylama sonuçları açıklanmadan önce toplantıda Bay Peltz, “Bugünkü oylamanın sonucu ne olursa olsun, Trian şirketin performansını izleyecek” dedi. “Trian'ın hâlâ mevcut stratejiyle ilgili endişeleri var” dedi. “Tek istediğimiz Disney'in harika içerikler üretmeye ve tüketicileri memnun etmeye geri dönmesi ve Disney'in tüm hissedarlar için sürdürülebilir, uzun vadeli değer yaratması.”

Disney'in hissedarlar toplantısındaki diğer bir haberde şirket, yatırımcıların aynı zamanda daha küçük bir aktivist hedge fonu olan Blackwells Capital'e yönetim kurulu üyeliği verilmesine karşı oy kullandığını söyledi; üçünü savunmuştu.

Blackwells yaptığı açıklamada, “Şirket, bu ikonik şirketi ilerletmek için önümüzdeki birkaç yıl içinde gereken sıkı çalışma için adaylarımızdan herhangi birinden faydalanabilirdi, ancak hissedarların iradesine ve sonuca saygı duyuyoruz.” dedi.

Lauren Hirsch New York'tan gelen raporlara katkıda bulundu.