Direktör Özpetek’in “Venetika” enstalasyonu Roma’da sergilenmeye başladı

Pinar

Global Mod
Global Mod
İtalya’da yaşayan Türk direktör Ferzan Özpetek’in “Venetika” isimli enstalasyon çalışması Roma’da sergilenmeye başladı.

Özpetek’in 2019’da 58. Venedik Bienali için tasarladığı, Venedik’i oyuncu Kasia Smutniak’ın sudaki performansı ve Sezen Aksu’nun sesi eşliğinde, kentten imgelerle anlattığı “Venetika” isimli enstalasyon çalışması, başşehir Roma’nın önde gelen çağdaş sanat müzelerinden Maxxi’de sanatseverlerin ziyaretine açıldı.

Kuratörlüğünü Giovanna Zabotti’nin üstlendiği, 7×7 metre ölçülerinde, içi Venedik kentinin köprülerine atıfla ahşapla döşenmiş kırmızı bir küp ortasında sergilenen enstalasyonun açılışına Direktör Özpetek de katıldı.

Özpetek, açılışta AA muhabirine yaptığı açıklamada, Venedik’i birinci gördüğünde hayli etkilendiğini belirterek, “Venedik’i nasıl tanıdım? 17 yaşındaydım. Annemle gelmiştim birinci kez. Venedik’i görmek beni fazlaca etkilemişti yani hayal üzere geliyordu bana her şey. daha sonrasında şenlik için birfazlaca kez gittim. Müsabakaya gittim, heyet oldum. Daima Venedik’te dolaştım, Venedik’i tanımaya başladım, Venedik’le bağlantım uzun yıllardır sürüyor.” dedi.

Bu çalışmanın aslında 3 yıl evvel ortaya çıktığını, o devir Venedik Bienali’nden Giovanna Zabotti’nin kendisine bu biçimde bir çalışma için teklifte bulunduğunu aktaran Özpetek, “Giovanna beni aradı ve dedi ki; ‘biz 3 tane heykeltıraştan ve dünya çapında bir direktörden Venedik’i anlatmalarını istiyoruz. Sizden de 1 ile 5 dakika içinde bir sinema yapmanızı istiyoruz Venedik üzerine’ dedi. Ben de ‘yapamam zira şu an Madame Butterfly’ı hazırlıyorum. Benim için fazlaca zor’ dedim.” tabirlerini kullandı.

Özpetek, Zabotti ile bu proje için konuşurlarken, mutabakatlarının fikirlerinin örtüşmesiyle olduğunu şöyleki anlattı:

“Ben kendisine benden daha sonra arayacağı direktöre söyler diye bir fikir verdim: ‘Venedik’i suyun ortasında bir bayan olarak görüyorum. Venedik, epeyce hoş bir bayan üzere. örneğin Kasia Smutniak üzere birisini görüyorum. Suyun ortasında kayboluyor yine çıkıyor, yeniden kayboluyor ve Venedik’in imajları geçiyor üzerinden, bu biçimde bir şey düşündüm’ dedim. Bana Giovanna Zabotti dedi ki; Venedik Pavyonu külliyen su ortasında olacak. O denli deyince dedim ki bunda bir mukadderat durumu var, güzel bir tesadüf var, ‘yapacağım’ dedim. Pazar-pazartesi tatildi opera. Bunu hazırladım, yaptım. Dayanılmaz bir olay oldu.”

Enstalasyonda kullandığı müzik için ise Sezen Aksu’yu aradığını belirten Özpetek, “Sezen’e ‘bu biçimde bu biçimde bir enstalasyon yapıyorum, senin sesine gereksinimim var’ dedim. Bana müziği armağan etti. Karşı Pencere’de söylemiş olduği o sesi aldım koydum.” diye konuştu.

Enstalasyonda performans sergileyen Kasia Smutniak ile ilgili de Özpetek, “Kasia Smutniak, benim için hayli hoş bir bayan. Venedik de benim için hoş bir hanımı temsil ediyor. O yüzden de benim epey sevdiğim bir oyuncu. Kalbimin dostu. Çok yakınım benim. İşte Zerrin Tekindor, Kasia Smutniak üzere biroldukca oyuncunun ismini söyleyebilirim fazlaca yakın olduğum. Hoşluğu ve karakteriyle her şeyiyle o niçinle Kasia’yı seçtim.” yorumunu yaptı.

“Buradan diğer kentlere de gidecek”

“Venetika” enstalasyonunun Kovid-19 salgını sebebiyle öteki yerlerde sergilenmesinin vakit aldığına işaret eden Ferzan Özpetek, “Biroldukça kente gidecekti fakat gidemedi zira karantina, Kovid çıktı. Bugün Maxxi’de olmak benim için büyük bir şey, büyük gurur, beni fazlaca keyifli etti. Buradan öteki kentlere de gidecek. Milano, İstanbul en büyük isteklerimizden. Benim en epeyce istediğim şey; bu enstalasyonun İstanbul’a gitmesi.” dedi.

Bu ortada, Özpetek, Türkiye’de 25 Mart’ta gösterime giren son sineması “Şans Tanrıçası” ile ilgili aldığı geri dönüşlerden son derece mutlu olduğunu belirtti.

Özpetek’in “Venetika” enstalasyonu 30 Nisan’a kadar Maxxi müzesinde gezilebilecek.

AA / Barış Seçkin – Aktüel