Çocuklar Aydın Büyükşehir Belediyesi Bilim ve Deney Evi’nde Yeni Keşiflere Çıkıyor

Ryan

Global Mod
Global Mod
Çocuklar Aydın Büyükşehir Belediyesi Bilim ve Deney Evi’nde Yeni Keşiflere Çıkıyor
Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin çocuk dostu belediyecilik anlayışı ile 2013 yılında hayata geçirilen Bilim ve Deney Meskeni, çocukları bilimin sonsuz dünyası ile tanıştırmaya devam ediyor. Farklı yaş kümelerine sahip bireyleri ağırlayan Bilim ve Deney Konutu, çocukların dünyalarında bilim ve teknolojiyi anlaşılır ve ulaşılır kılmak, denemeye ve keşfetmeye teşvik etmek için hizmetlerini sürdürüyor.

Bilim ve Deney Evi’nde uzman eğitmenler eşliğinde yapılan bilgilendirme tiplerinde; çocukların günlük olaylara bilimsel bir bakış açısıyla yaklaşabilmesi ve yaratıcı düşünme maharetlerini geliştirmesi ile bir arada okuldaki eğitimlerini tamamlayıcı nitelik taşıması sağlanıyor.

Bu kapsamda, Bozdoğan’da yer alan Fatih İlkokulu öğrencilerini ağırlayan Bilim ve Deney Meskeni, öğrencilerde büyük iz bıraktı. Eğlenceli ve öğretici bir tecrübe yaşadıklarını belirten öğrenciler, Bilim ve Deney Evi’nde memnun bir biçimde ayrıldılar.

“İleride bilim insanı olmak istiyorum. Hasret Çerçioğlu’na epey teşekkür ederiz.”
Bilim Deney Evi’ni birinci kere ziyaret eden ilkokul 4. sınıf öğrencisi Elif Türkkal, “Çok hoştu. Bilimlerin ne kadar gelişmiş olabileceğini öğrendim. Fosiller epeyce dikkatimi çekti. İleride bilim insanı olmak istiyorum, burası daha epeyce isteklendirdi. tekrar gelmeyi de fazlaca isterim. Burada gördüğüm her şeyi anlatacağım. Meskene gittiğim vakit buradaki şeyleri denemeyi hayli istiyorum. Hasret Çerçioğlu’na fazlaca teşekkür ederiz.” dedi.

“Burası bana bilimsel bir tecrübe kattı”
Bilim Deney Evi’nde deneyler yaptıklarını ve bu tecrübesi her insanın edinmesi gerektiğini belirten Aziz Aras Mısır, “Davul üzere bir şey var kalbimizin atışını test ediyordu, bir de kilo ölçer var o epey hoştu. Fosilleşmiş iskeletler, yılan, kertenkele ve akrep vardı. Burası bana bilimsel bir tecrübe kattı.” dedi ve okula döndüğü vakit arkadaşlarına Bilim Deney Evi’ni anlatacağını tabir etti.

“Çok eğlenceliydi.”
Ziyaret daha sonrasında veteriner olmayı artık daha epey istediğini belirten Çağan Ayrancı, “İlgimi çeken şey aynalar oldu. Karşısına geçince küçülüp, büyüyorsun, bir ince bir kalın oluyorsun bu ilgimi çekti. Newton’un beşiği kuvvetin tesiri ile birbirine çarpıyordu ve fazlaca eğlenceliydi. Arkadaşlarıma Bilim Deney Evi’nde aynaları, hayvanların fosilleri, öbür gezegenlerdeki kilo ölçme makinesini ve Newton’un beşiğini anlatacağım. Veteriner ya da tabip olmak istiyorum. İçeride hayvanları gördüm veteriner olmayı daha hayli istedim.” formunda konuştu.

“Buradaki her şeyi epey sevdim.”
Bilim ve Deney Evi’ndeki öğrendiği şeyleri epey sevdiğini lisana getiren Hikaye Derin Ölker, “Buradaki her şeyi fazlaca sevdim. Fosiller fazlaca ilgilimi geçti, burada DNA’lar var onları da epey sevdim. en çok ilgimi çeken gezegenlerde kilolarımızın farklıkları oldu. Buradaki kilo farklılıklarını, renkler değişiyormuş onu öğrendim. Fen öğretmeni olursam bunları çocuklara yaptırabilirim.” dedi.

“Hazırlanmış ortamlarda görmeleri daha uygun anlamalarını sağlıyor.”
Bozdoğan Fatih İlkokulu Sınıf Öğretmeni Esin Albayrak, “Bilimsel kavramları bu türlü somut olarak görmeleri çocukların daha güzel kavramalarını sağlıyor. Biz ne kadar sınıfta somut olarak göstermeye çalışsak da bu türlü olmuyor tabi ki. Hazırlanmış ortamlarda görmeleri daha yeterli anlamalarını sağlıyor. Çıktıktan daha sonra bana epeyce hoş geri dönüşler yaptılar memnun oldular ve eğlendiler. bu türlü olduğunda unutmayacaklarını, daha kalıcı olduğunu düşünüyorum.” diyen Albayrak, bu tip ziyaretler daha sonrasında çocukların meslek konusunda da fikirlerinin değiştiğine dikkat çekerek, “Çıktıktan daha sonra ‘öğretmenim ben fen öğretmeni olmak istiyorum, bilim insanı olmak istiyorum” halinde söyleyenler oldu. bu biçimde bir imkan sunulduğu için epeyce teşekkür ederim. Çocuklarımız için epeyce hoş oldu.” biçiminde konuştu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

ALINTIDIR