Cansu Özbay’dan Fenerbahçe itirafı ve transfer açıklaması

onurnisan

New member
Web sitesi
www.nisannakliyat.net
‘BİZİM YORUCUYDU’

CEV Şampiyonlar Ligi’nde Fenerbahçe Opet’i yenerek finale çıktıkları maçı ve dönemi Milliyet’e pahalandıran Cansu; Bence bu dönem hayli kuvvetli geçiyor. Voleybol fikstürü her dönem olduğu üzere epeyce ağır. Bir de biz Rus ekiplerinin tarafında olmadığımız için öbür gruplara bakılırsa bir tıp fazla oynayarak buralara geldik. Lig, kupa ile Avrupa üzere şiddetli ve ağır bir trafikte bir çeşit fazla oynamak her kadro üzere bizim için de yorucuydu.

FENERBAHÇE VE RZESZOW İTİRAF

Ligde, kupada ve Avrupa’da birfazlaca maça çıkan Vakıfbank’ın ulusal yıldızı Cansu Özbay bu dönem onları zorlayan maçları anlattı; Tek bir maç söyleyemem. Bu dönem iki maçta epey zorlandık. Birincisi Developres Rzeszow’la deplasmanda oynadığımız maç. Bu maçı 3-2 kaybettik. Hatta İstanbul’da da güç bir galibiyet oldu bizim için. İkinci ise daha yeni Fenerbahçe Opet ile oynadığımız rövanş müsabakasıydı. 3-0’lık yenilginin akabinde altın sete epey uygun başlayarak Fenerbahçe’yi eledik. Bu iki müsabaka da bizim için hayli zorluydu.

‘GÖNÜL İSTERDİ Kİ O 2 MAÇI DA KAZANALIM’

Misli Voleybol Sultanlar Ligi’nde olağan dönemi yalnızca 2 yenilgi alarak başkan tamamlayan Vakıfbank’ta genel dönemi kıymetlendiren Cansu; Vakıfbank olarak her maça rakip kim olursa olsun birebir konsantre ile çıkıyoruz. Türkiye’de ligin kalitesi bilhassa son devirlerde fazlaca arttı. Bunun yardımıyla hayli kaliteli ve çekişmeli maçlar oynuyoruz. Bu tempoya ve rakiplere nazaran idmanlar yapıyoruz, kendimizi fizikî olarak en yüksek düzeyde tutmaya çalışıyoruz. Ligde bu dönem iki maç kaybettik. Gönül isterdi ki o maçları da kazanalım. Fakat bence tüm döneme bakarak epey güzel geldiğimizi düşünüyorum.’ dedi.

‘ÖNCEDEN ECZACIBAŞI’YLA REKABET VARDI ARTIK FENERBAHÇE’

Fenerbahçe Opet ve Vakıfbank içindeki rekabeti pahalandıran ulusal yıldız; ‘Önceden Eczacıbaşı ile rekabet halindeydik, geçen dönem onlarla daha fazla maç yaptık. Artık ise Fenerbahçe Opet ile birebir durumdayız. Bence bu yapılan yatırımlarla alakalı. Lige ne kadar fazla yatırım yapılırsa, kalite de o kadar artıyor. Zira ligimizde fazlaca kaliteli yerli ve yabancı isimler var. Ortadaki rekabette de bunun epeyce büyük hissesinin olduğunu düşünüyorum. Ne kadar âlâ takım kurarsanız o kadar kuvvetli rakip oluyor karşınızda. Ancak bu bizim için fazlaca âlâ. Zira ne kadar kuvvetli rakiple oynarsanız o kadar kendinizi geliştirebiliyorsunuz.’ açıklamasında bulundu.

‘SAKATLIK YAŞADIM ANCAK ÂLÂ DÖNDÜM’

Olağan dönemi başkan bitiren ve CEV Şampiyonlar Ligi’nde final oynayacak olan Cansu, dönemi şahsi performansı üzerinde kıymetlendirdi. Cansu Özbay; ‘İyi geçtiğini düşünüyorum. Sakatlık yaşadım, fakat düzgün döndüğümü düşünüyorum. Alışılmış ki her vakit daha yeterli olabilirim, daha fazla şey yapabilirim. Fakat teknik heyetin, grup arkadaşlarımın dayanağıyla verdiğim ortayı güzel kapattım diyebiliriz.’

‘GERİ DÖNÜŞÜM GÜÇ OLMADI’

Yaşadığı sakatlık daha sonrası alanlara daha kuvvetli dönen Cansu hususla ilgili; ‘ Geri dönüş fazlaca güç olmadı, lakin kolay da değildi. Teknik grup olsun, ekip arkadaşlarım olsun… O kadar uygun bir takıma sahibiz ki bu makûs süreci en düzgün biçimde atlattığımı düşünüyorum. aslına bakarsanız o kadar güzel bir grubumuz var ki benim yokluğum aranmadı bile. Yalnızca mental olarak biraz yordu bu süreç. 1,5 ay üzere bir vakit maça çıkamadım. Ancak ekipteki her insanın sayesinde geri dönüşte o kadar da fazla zorlanmadım.’

‘ATAK YÜZDEMİZE BAKIYORUM’

Maç bittikten daha sonra istatistik kağıdına bakınca birinci gözüne çarpan nedir sorusuna yanıt veren ulusal yıldız; ‘Pasör olduğum için atak yüzdemiz oluyor. Birinci manşeti aldığımızda atak yüzdemiz ne kadar uygunsa oyun kurmamız da düzgün oluyor. Bu yüzden her vakit birinci vakit içinderda maç kağıdında buna bakarım.’

‘BÜYÜK BİR AİLEYİZ’

Vakıfbank’ta aile ortamı olduğuna değinen başarılı pasör Cansu; ‘Ben 2016-17 döneminden beri Vakıfbank’ta oynuyorum. Birinci dakikadan beri kendimi bu ailenin ortasında hissettim. Bu da şundan kaynaklı; Guidetti üzere fazlaca uygun bir hocamız var. Bunun yanında idaremiz epeyce âlâ. Ayrıyeten yerli, yabancı kim gelirse gelsin bu aileye uyabiliyor. Zira hem idaremiz birebir vakitte hocamız Guidetti herkese bu aile olgusunu birinci dakikadan itibaren çok hoş yansıtıyor. Biz birlikte üzülüp, birlikte seviniyoruz. Birbirimiz olmadan hiç bir şey başaramayacağımızı bildiğimiz için büyük bir aileyiz.’ dedi.

‘SORUMLULUĞUMUN FARKINDAYIM’

A Ulusal Grup’ta ve Vakıfbank’ın 1. pasörü olan Cansu Özbay; Doğal ki Vakıfbank’ın birinci pasörü olduğum için hayli memnunum. Fakat bunun ne kadar büyük bir sorumluluk getirdiğinin de farkındayım. Yalnızca teknik açıdan değil, fizikî ve toplumsal açıdan da her şeyime dikkat etmem gerektiğinin farkındayım. Ben de bu manada bütün çalışmaları yapıyorum.

‘DÜNYANIN EN UYGUN HOCALARINDAN BİRİ

Vakıfbank’ı ve A Ulusal Bayan Voleybol Kadrosu’nu çalıştıran Guidetti için başarılı atlet şu kelamları sarfetti; Bence Guidetti dünyanın en düzgün hocalarından biri ve onunla çalışan bir oyuncunun gelişmeme üzere durumunun olduğunu düşünmüyorum. Sahiden herkese bir biçimde dokunuyor. Benim mesleğime de fazlaca fazla şey kattı. En kıymetlisi voleybola bakış açımı değiştirdi. Bu olduğum kişi olmamda epeyce büyük hissesi var. Onunla çalışmak kolay değil aslında. Ancak onun söylemiş olduğini yaptığınızda, eksiksiz uyguladığınızda size katkıları epeyce fazla oluyor.

‘KENDİMİ PAYLAŞMAYI SEVMİYORUM’

Toplumsal medya ile ilgili de konuşan Cansu Özbay; ‘Çok fazla kendimi toplumsal medyada paylaşmayı sevmiyorum. Fakat doğal ki kimi takipçilerimle sohbetlerimiz oluyor.’

AYRILIK AÇIKLAMASI

Uzun yıllardır Vakıfbank forması giyen Cansu, Avrupa’ya transfer olma amacıyla ilgili; ‘Şu anda Avrupa maksadım yok. Tek niyetim Vakıfbank’ta oynayabildiğim kadar oynamak. Kazanabileceğimiz bütün kupaları kazanmak istiyorum. Fakat alışılmış ki gelecek ne getirir bilemiyorum. Ancak şu anda Vakıfbank’tan ayrılmayı doğal ki düşünmüyorum.’ dedi.

‘İTALYA LİGİ’Nİ TAKİP EDİYORUM’

Voleybol haricinde öbür bir spor kısımlarını takip etmediğini belirten 25 yaşındaki hoş sportmen ‘Ben daha fazlaca voleybol maçlarını izliyorum. İtalya Ligi’ni takip ediyorum. Zira kalitesi devasa yükseklikte. Son devirde öbür branşları izlemeye epeyce fazla vaktim olmuyor. Daha öncesinden basketbol takip ediyordum fazlaca fazla.’ açıklamasında bulundu.

‘TÜRK KADININI TEMSİL EDİYORUZ’

Olimpiyatlardan daha sonra voleybola büyük bir ilginin oluştuğunu ve örnek bir sportmen olmakla ilgili konuşan Cansu Özbay; Örnek bir sportmen olduysam ne memnun bana. Biz Vakıfbank’ta da ulusal kadroda da Türk bayanını temsil ediyoruz. Savaşçı, pes etmeyen, bizim yaptıklarımızı yapabilen bayanların olduğunu göstermek istiyoruz. Bence bunu da hayli düzgün yapıyoruz. Yaz devrinde şiddetli maçlar yaparak bunları gösterdik. Gelecek periyotta de bunu başarmaya devam ederiz.

‘BİZİ HİÇ YALNIZ BIRAKMADILAR’

Röportajın sonunda taraftara bildiri gönderen ulusal yıldız; Bu vakte kadar bizi hiç yalnız bırakmadınız. Bundan daha sonra da bırakmayın. Zira dolu tribünler karşısında oynamak hakikaten büyük bir keyif. Bütün maçlara sizleri bekliyoruz.