Bakan Varank’tan uzaya davet: Son 20 gün

odakulebuda

New member
Bakan Varank’tan uzaya davet: Son 20 gün Türk Uzay Yolcusu ve Bilim Misyonu Projesi’nin Ulusal Uzay Programı’nda uzaya bir Türk vatandaşı gönderilecek.

2023 yılında uzaya gitmek isteyen Türk vatandaşları müracaatlarını 23 Haziran saat 20.23’e kadar https://uzaya.gov.tr/ adresinden yapabilecek.

Konuyla ilgili Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’tan bir açıklama geldi.

Programa katılmak isteyenlerin ilgisinden mutlu olduklarını söyleyen Varank, “Ben kuralları sağlayan herkesi uzay seyahati için başvurmaya davet ediyorum” dedi.

Varank, “Uzaya gidecek vatandaşımız, yapacağı bilimsel çalışmaların yanında gençlerimize bir rol model de olacak. Bu sayede gençlerimiz uzaya ve havacılığa epey daha fazla ilgi gösterecekler” diye konuştu.

Peki uzay programına katılmak için müracaat koşulları neler?

Açıklamada, uzay yolcusu adaylarında aranacak genel kaideler şöyle açıklandı:

– Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak

– 45 yaşından küçük olmak

– Kamu haklarından yasaklanmamış bulunmak,

– Yükseköğretim kurumlarının en az 4 yıllık lisans eğitimi veren Mühendislik, Fen Bilimleri/Temel Bilimler, Fen Bilimleri alanındaki Eğitim ve Tıp fakültelerinden birini bitirmiş olmak

– Çok âlâ derecede İngilizce bilgisine sahip olmak

– Uzunluk uzunluğu 149,5-190,5 santimetre, kilonun 43-110 kilogram içinde olması.

“2023’e kadar ay ile birinci temas” gayesini geçen yıl Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamıştı.

Aday seçiminde aranan genel sıhhat kriterleri ise şunlar:

– Her iki beğenilen doğal olarak yahut gözlük/kontakt lens ile düzeltme daha sonrası yüzde 100 görme sertliğine sahip olmak

– Renkli görme bozukluklarından rastgele birine sahip olmamak

– Protez kullanmıyor olmak ve bedeninde platin/vida bulunmamak, tüm eklemler için olağan hareket açıklığına ve fonksiyonelliğine sahip olmak

– Kan basıncı/tansiyonu 155/95 altında olmak, kronik kalp ve damar sistemi rahatsızlığı olmamak

– Panik bozukluk, anksiyete bozuklukları, psikotik bozukluk, bipolar bozukluk, intihar niyeti, uyuyamamazlık (insomnia) yahut öteki ağır kişilik bozukluklarından birini yaşamamış olmak,

– Alkol, uyuşturucu/uyarıcı unsur yahut ilaç bağımlılığı yaşamamış olmak,

– Karanlık, yükseklik, sürat, kaza, kalabalık, boğulma/nefessiz kalma, dağınıklık, yalnızlık/izolasyon, kapalı/dar alan korkusu olmamak

– Epilepsi, titreme (tremor), MS (multiple skleroz), inme (felç) üzere hudut sistemi rahatsızlıkları yaşamamış olmak.

İlk müracaat etabını geçen adaylardan ek bilgi, evrak, doğrulama üzere taleplerde de bulunulacak.

İKİ KİŞİ SEÇİLECEK

Adaylar, test, tetkik ve muayeniçin geçirildikten daha sonra İngilizce lisan yetenekleri için mülakata alınacak Tüm bu süreçlerin sonunda aday sayısı 2’ye düşürülecek.

10 YIL İSTİHDAM

Seçilen 2 aday Türkiye Uzay Ajansı yahut TÜBİTAK bünyesinde 10 yıl istihdam edilecek.