Ataşehir Belediyesi, Ukraynalı çocuklara atölyeler düzenliyor

Pinar

Global Mod
Global Mod
ATAŞEHİR, İSTANBUL (İHA) – Ataşehir Belediyesi, Ukraynalı çocuklara atölyeler düzenliyor

Ataşehir Belediyesi’nde Ukraynalı çocuklara eğitim

İSTANBUL – Ataşehir Belediyesi ve Ataşehir Kent Kurulu iş birliğiyle istekli eğitmenler tarafınca Ataşehir’de yaşayan Ukraynalı vatandaşların çocuklarına yönelik “Ukrayna Lisanı ve Kültürü Atölye” programı düzenleniyor. Atölyeler kapsamında Ukraynalı çocuklara Ukrayna lisanı ve kültürü eğitimi veriliyor.

Ataşehir’de Ukraynalı çocuklar için Ukrayna Lisanı ve Kültürüne yönelik atölye programı gerçekleştirildi. Ataşehir Belediyesi ve Kent Kurulu tarafınca üç yıl evvel düzenlenmeye başlanan ve pandemi sürecinde de online olarak devam eden programlarda, farklı yaş kümelerinden yaklaşık 120 çocuk Erdal Eren Kültür Merkezi’nde atölyelere katılma imkanı buldu. Ukraynalı çocuklar gerçekleştirilen farklı etkinliklerle pek eğlenceli vakit geçirirken ülkesinden binlerce kilometre uzaklıkta kendi lisanları ve kültürlerini yaşama ve öğrenme fırsatı buldu. Ukrayna’da yaşanan son gelişmelerden daha sonra Ataşehir Belediyesi’nin düzenlediği atölye programına Ukraynalı vatandaşların ilgisi daha da arttı. Ataşehir’de düzenlenen atölyelerden pek mutlu olan Ukraynalı aileler bu sayede kültürlerini yaşadıklarını belirtti. Erdal Eren Kültür Merkezi’nde düzenlenen atölyede çocuklar; Ukrayna lisanı, kültürü ve gelenekleri üzere biroldukca farklı mevzuda eğitim görüyor. Ukraynalı istekli eğitmenlerin atölyelerine katılan Ukraynalı çocuklar düzenlenen Ukrayna Lisanı ve Kültürü kursunda hem eğlendi tıpkı vakitte kendi lisanlarını öğrenme fırsatı buldu.

“Anne ve babalar pek memnun”

Ukraynalı çocuklara istekli eğitim veren Ukrayna Lisanı ve Kültürü Atölye Eğitmeni, Natalia İtimat, “Ataşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyoruz. Bizlere Erdal Eren Kültür Merkezi’nde atölye sınıfları tahsis etti. 4-16 yaş içindeki çocuklara Ukrayna eğitim sistemine bakılırsa eğitim veriyoruz. Anne ve babalar çok şad. Pandemi sürecinde de derslerimizi online olarak devam ettirdik. Bu atölyelerde Ukraynaca okuma ve lisan, Ukrayna kültürü ve gelenekleri üzere biroldukca farklı konularda eğitim veriyoruz” sözlerini kullandı.

“Çocuklar lisanımızı ve kültürümüzü öğreniyorlar”

Ataşehir Belediyesi tarafınca Ukrayna Lisanı ve Kültürü Atölye programından çok şad olduklarını belirten velilerden Olena Bilget, “Ben 17 yıldır Türkiye’de yaşıyorum. İki çocuğum var. 5 yaşındaki çocuğumu buraya sistemli olarak getiriyorum. Ukrayna’ya epeyce sık gidemiyoruz. Düzenlenen bu atölye yardımıyla çocuğum hem lisanını öğreniyor tıpkı vakitte kültürümüzü güçlendirme fırsatı yakalıyor, bu durum onu ve bizi hayli memnun ediyor” diye konuştu.

İhlas Haber Ajansı / Aykut Güç – Kültür Sanat