Arkadaşlarından esinlenerek başladı, stant açmak için gün sayıyor

Pinar

Global Mod
Global Mod
Arkadaşlarından esinlenerek başladı, stant açmak için gün sayıyor

MALATYA Malatya‘da 6 yıl evvel arkadaşlarına özenerek kara kalem ve yağlı boya çalışmaları yapmaya başlayan lise öğrencisi yapıtlarını sanatseverlerin beğenisine sunmak için gün sayıyor.

Yeşilyurt ilçesi Yakınca Mahallesi’nde ailesiyle birlikte yaşayan Fen Lisesi 10’ncu sınıf öğrencisi Tuğra Yağız Aldeşer, 6 yıl evvel okuldaki arkadaşlarına özenerek kara kalem ve yağlı boya çalışmaları yapmaya başladı. Konutlarının bir odasını atölyeye dönüştüren ve burada çalışmalarını sürdüren Aldeşer, vakit içinde kendini geliştirerek 6 yılda onlarca yapıta imza attı.

Anne ve babası en büyük destekçisi

Kara kalem ve yağlı boya yüklü 60’a yakın eser oluşturduğunu tabir eden Aldeşer, ” Fen Lisesi 10’ncu sınıf öğrencisiyim. Yaklaşık 5-6 yıldır fotoğraf çiziyorum. 50-60 çalışmam var. Okulda birkaç arkadaşım hoş çizim yapıyordu. Bende de bu yetenek vardı. Ben de bir yerden başlayayım dedim. Çizim yapmaya başladım baktım oluyor. Yavaş yavaş ilerledim. Eğitimini de biraz internet üzerinden aldım. Annem ve babam en büyük destekçiyim. Çizimde kendimi geliştirdim. Bir sürü eser yaptım. Yağlı boya, akrilik boya, kara kalem, tezhip sanatı, yakma sanatı, bir periyot ebru ile uğraştım” dedi.

Yapıtlarını sanatseverlerle buluşturmak için gün sayıyor

Fotoğraf kısmını de okumak istediğini kaydeden Aldeşer, ” Malatya Parkta bir standım olacak Mayıs ayına yakın bir stant yapacağız. Okulda takviye bu mevzuda. Ben iki üniversite okumak istiyorum. Hem fotoğraf kısmı birebir vakitte istediğimi bir kısmı okumak istiyorum. Fotoğraf yapmayı da ilerleteceğim” halinde konuştu.

Aile üyelerinden tam dayanak

Tuğra Yağız Aldeşer’e her daim dayanak olduklarını aktaran baba Veysel Aldeşer ise ” Türk Lisanı Edebiyatı öğretmeniyim. Malatya’da bakılırsav yapmaktayım. Van Ercişliyim sarsıntıdan dolayı Malatya’ya geldik. Oğlum ilkokul senelerında bir arkadaşım fotoğraf yapıyormuş. Konuta geldi bende fotoğraf yapmak istiyorum dedi. Biz fotoğraf defteri, boya aldık. Fotoğraf yaptıkça kendini geliştirdi ve bugünlere kadar geldi. Oğlumuzdaki fotoğraf sevgisini, yeteneğini keşfeden annesiydi. Anne ve baba olarak fazlaca büyük dayanak veriyoruz. Oğlumuz bütün sanat kollarını seviyor. Son devirlerde Fen Lisesi öğrencisi olması niçiniyle kimi vakit orta veriyor. Zira amacı bilim insanı olmak ve fotoğrafta kendini geliştirmek. Çocuğumuzun her vakit destekçisiyim” sözlerini kullandı.

Torununun fotoğraf yeteneğini keşfettikten daha sonra onu daima resme teşvik ettiğini belirten Kadir Arıca’da, “Tuğra’nın ortaokul sıralarında başlayan fotoğraf merakını geçte olsa fark ettik ve bu istikamette teşvik etmeye çalıştık. Çeşitli tualler yaparak, fotoğraf aletlerini yaparak yardımcı olmaya çalıştık. Yalnızca fotoğraf alanında değil başka bilimsel çalışmalarda da başarılı bir öğrenci. Okuluna da gittik öğretmenleriyle de görüştüm fotoğrafının tanıtılması noktasında ricada bulundum. Torunum ilerde büyük bir ressam olacağı kanaatindeyim” diye konuştu.

İhlas Haber Ajansı / Hasan Eryılmaz – Kültür Sanat