ABD, yarı iletken üretimini artırmak için Samsung'a 6,4 milyar dolar verecek

Gezgin

Global Mod
Global Mod
Biden yönetimi, dünyanın en büyük çip üreticilerinden biri olan Samsung'a 6,4 milyar dolara varan hibe sağlayacak. Bu, son teknoloji yarı iletkenlerin yerli üretimini desteklemek için tasarlanan bir dizi ödülün sonuncusu.

Para, Güney Koreli Samsung'un Taylor, Teksas'taki yeni çip üretim merkezini finanse etmesine ve yakınlardaki Austin'deki mevcut tesisini genişletmesine yardımcı olacak. Samsung şimdi ek bir üretim tesisi inşa edecek ve Taylor'da yapım aşamasında olan bir tesisi geliştirecek. Yönetim yetkilileri Pazar günü yaptığı açıklamada, şirketin Teksas'taki yatırımını iki yıldan fazla bir süre önce açıkladığı 17 milyar dolardan yaklaşık 45 milyar dolara çıkaracağını söyledi.

Federal yetkililer, hibelerin son teknoloji yarı iletkenlerin geliştirilmesi ve üretimi için bir ABD merkezi oluşturulmasına yardımcı olacağını söyledi. Samsung, çip üretmenin yanı sıra, yarı iletkenlerin elektronik sistemlerde kullanılmasından önceki son adım olarak Taylor'da bir araştırma ve geliştirme tesisinin yanı sıra bunları paketlemek için modern bir fabrika da inşa edecek.

Duyuru, federal yetkililerin son haftalarda yarı iletken üreticilerine verdiği diğer ödüllerin ardından geldi. Girişim, telefonlardan bilgisayarlara, arabalardan silah sistemlerine kadar her şeye güç veren hayati bileşenler olan yarı iletkenlerin yurt içi tedarikini desteklemek amacıyla iki partili bir grup milletvekilinin 2022'de kabul ettiği CHIPS Yasası tarafından finanse ediliyor. Kanun, Ticaret Bakanlığı'na ABD'de fabrika kurma ve genişletme konusunda teşvik olarak çip üreticilerine vermesi için 39 milyar dolar sağladı.

Bu çabanın, ABD'nin küresel çip üretiminde on yıllardır süren düşüşü tersine çevirmeye yardımcı olması amaçlanıyor. Yarı iletkenler Amerika'da icat edilmesine rağmen, dünyadaki çiplerin yalnızca yüzde 10'u şu anda Amerika Birleşik Devletleri'nde üretiliyor.

Samsung hibesi, ABD'nin en gelişmiş yarı iletken üretimini artırmayı amaçlayan üçüncü büyük ödüldür. Geçtiğimiz hafta federal yetkililer, gelişmiş çiplerin önde gelen üreticisi Tayvan Yarı İletken Üretim Şirketi'ne 6,6 milyar dolara kadar hibe sağlayacaklarını duyurdu. Hükümet ayrıca geçen ay Silikon Vadisi çip üreticisi Intel'in 8,5 milyar dolara kadar hibe alacağını duyurdu; yetkililer bunun yeni program kapsamındaki en büyük tek hibe olduğunu söyledi.

Hem Samsung hem de TSMC, önümüzdeki yıllarda şu anda dünyanın en gelişmiş üretim teknolojisini kullanarak Amerika Birleşik Devletleri'nde iki nanometrelik çipler üretmeyi taahhüt ettiler.

Samsung'un yatırımı aynı zamanda yeni ve modern bir paketleme tesisinin inşasını da içeriyor. Paketlendiğinde çipler genellikle sistemdeki diğer cihazlara bağlanmalarına olanak tanıyan plastik ve metal kombinasyonlarıyla kaplanır. Her bir yarı iletkene daha fazla güç paketlemeye çalışmak yerine, bilgi işlem gücünü artırmak için birden fazla küçük çipi (bazen çiplet olarak da adlandırılır) bir pakette paketlemeye yönelen şirketlerin sayısı arttıkça, yeni paketleme teknolojileri endüstrinin odak noktası haline geldi.

Ayrıca Samsung, çip işleme gücü ve depolama kapasitesi sağlayan üretim süreçlerindeki gelişmeleri incelemek için bir araştırma ve geliştirme tesisi kuracak. En büyük çip üreticilerinden yalnızca Intel şu anda Amerika Birleşik Devletleri'nde bu tür araştırmaları yürütüyor. Biden yönetiminden üst düzey yetkililer, federal yetkililerin Samsung'un yeni araştırma ve geliştirme tesisini ülkenin bu alandaki en ileri gelişmelere erişimini sağlama açısından kritik olarak gördüğünü söyledi.

Ödülün bir parçası olarak Samsung, doğrudan Savunma Bakanlığı'na çip de tedarik edecek. Austin'deki fabrikanın genişletilmesi, havacılık, savunma ve otomotiv de dahil olmak üzere ulusal güvenlik açısından kritik olan sektörlerde kullanılan çiplerin üretimini desteklemeyi amaçlıyor.

Hibeleri almanın yanı sıra Samsung'un, Teksas'taki fabrikaların üretim ekipmanlarıyla inşa edilmesi ve donatılması maliyetinin yüzde 25'ini karşılayabilecek federal vergi kredilerinden de yararlanması bekleniyor.

Samsung'un ödülü, duyurulan toplam federal bağışları 23 milyar doların üzerine çıkardı. GlobalFoundries, Microchip Technology ve BAE Systems ilk üç ödülü aldı.

Pandemi, büyük endüstrileri felce uğratan ve yerel çip tedarik zincirindeki güvenlik açıklarına ışık tutan küresel bir yarı iletken kıtlığına yol açtı ve yasa yapıcıları CHIPS Yasasını geçirmeye motive etti.

Federal yetkililer, bileşenler füzelere, uydulara ve savaş uçaklarına güç sağladığı için yerli üretim kapasitesinin eksikliğini ulusal güvenlik açısından büyük bir risk olarak görüyor. En son teknolojiye sahip yarı iletkenler, yapay zeka gibi büyük teknoloji endüstrileri için de kritik öneme sahiptir.

Ticaret Bakanı Gina Raimondo, araştırma ve geliştirmeden paketlemeye kadar yarı iletken tedarik zincirinin çoğunun birkaç Asya ülkesinde yoğunlaştığını vurguladı.

Bayan Raimondo Pazar günü yaptığı açıklamada, “Bu, ABD tedarik zincirini kesintiye karşı inanılmaz derecede savunmasız bırakıyor” dedi. “Güvensizdir ve ulusal ve ekonomik güvenliğimizi zayıflatır.”

Bayan Raimondo, yeni yatırımın Teksas'ta “son teknolojiye sahip bir yarı iletken ekosistemi” yaratılmasına yardımcı olacağını ve ABD'nin en gelişmiş yarı iletkenlerin üretiminde lider olarak yeniden kurulmasına yardımcı olacağını söyledi. Şubat ayında Bayan Raimondo, yeni yatırımların Amerika Birleşik Devletleri'ni on yılın sonuna kadar dünyanın en gelişmiş mantık çiplerinin yaklaşık yüzde 20'sini üretme yoluna sokacağını söyledi. Şu anda Amerika Birleşik Devletleri hiç üretmiyor.

Samsung, Biden yönetimi ve ABD'li müşterilerin ABD'deki çip üretimini artırma yönündeki baskısına yanıt olarak ilk kez Kasım 2021'de Taylor'da 17 milyar dolarlık bir yarı iletken fabrikasının inşasını duyurdu. Şirket artık tesisin üretim kapasitesini genişletecek. İlk tesiste artık dört nanometrelik çiplerin yanı sıra iki nanometrelik çipler de üretilecek. Yönetim yetkilileri, Samsung'un ilk tesisini 2026 yılında açmasının beklendiğini söyledi.

İkinci fabrika da iki nanometrelik çip üretecek ve sorumlulara göre 2027'de açılacak. Araştırma ve geliştirme tesisinin de 2027'de, gelişmiş paketleme tesisinin ise 2028'de açılması planlanıyor.

Ulusal Ekonomi Konseyi Direktörü Lael Brainard, Samsung ödülünün, başkanın son teknoloji çip üretimini ABD'ye geri getirme planının “üçüncü ve son ayağı” olduğunu söyledi. Bayan Brainard, çalışanlarını geliştirmek ve eğitmek için şirkete yaklaşık 40 milyon dolar hibe sağlanacağını söyledi. Federal yetkililer, Samsung'un yatırımının 4.500'den fazla imalat işi ve en az 17.000 inşaat işi yaratmasının beklendiğini söyledi.

Diğer ödül kazananlar gibi Samsung'un da ödemelerin yapılabilmesi için belirli kilometre taşlarına ulaşması gerekiyor.

Samsung, iki ana tür yarı iletken sağladığı için sektörde alışılmadık derecede etkili bir konuma sahiptir. Akıllı telefonlarda, bilgisayarlarda ve diğer ürünlerde veri depolayan en büyük bellek yongası üreticisidir. Şirket aynı zamanda elektronik donanımlarda hesaplamalar yapan işlemcileri de içeren bir kategori olan mantık çiplerini de üretiyor ve geliştiriyor. Ve şirket, diğer şirketler için bu tür çiplerin sipariş edilmesini sağlayan bir hizmet sunuyor.

Samsung'un fabrikalarının çoğu Güney Kore'de bulunuyor. Ancak 1996 yılında şirket Austin'de başlangıçta bellek yongaları üreten ve daha sonra Apple'ın iPhone'u gibi ürünler için mantık yongalarına geçiş yapan bir tesis kurdu. Son yıllarda Apple, Apple tasarımı çipler üretmek için sıklıkla TSMC'ye başvurdu; ancak Samsung aynı zamanda sektördeki en gelişmiş üretim süreçlerinden bazılarına da sahip.