6-12 Yaş İlkokul Montessori Eğitmeni Olabilirsiniz

Ryan

Global Mod
Global Mod
6-12 Yaş İlkokul Montessori Eğitmeni Olabilirsiniz
Yeni Türkiye Eğitim Vakfı (YETEV) Program Geliştirme Ünitesi Koordinatörlüğü bünyesinde yürütülen Montessori Akademisi Eğitmen Eğitimi Programı (MATEPP) kayıtları için geri sayım başladı. Montessori eğitim sistemini öğrenmek ve anlamak isteyen eğitimci, ebeveyn ve akademisyenler için kurgulanan ‘6-12 Yaş İlkokul Montessori Eğitimi’ programına katılmak için son müracaat tarihi 31 Aralık.

Dr. Maria Montessori’nin önderliğini yaptığı Montessori eğitim metodu; temelde kişiliğin oluşumuna odaklanıyor. Farklı bir tabirle eğitimde metot değil; çocukların kişilikleri ve yetenekleri göz önünde bulunduruluyor. Her çocuğun özel ve kendine has bir varlık olduğu misyonuna yatırım yapılıyor. Eğitim süreci her çocuğa özel programlandığı için çocuklar, kendi şahsi gelişim suratlarında eğitim alma bahtına sahip oluyor. Eğitim projeksiyonu çerçevesinde çocuklarda düzenleme, sınıflandırma ve yorumlama gereksinimi, bağımsızlık ihtiyacı-gerçeklik üzerinde ve gerçeklik ortasında şahsi hareket etme dürtüsü, toplumsal bağlara duyulan gereksinim, hayal gücü ile gerçekliği deneyimleme üzere farklı yetkinlikler gelişiyor. Montessori sınıflarında her çocuğun, kendi suratında öğrenebilmesi ve gelişebilmesi ismine gerekli planlamalar yapılıyor. Öğrencilerin kendilerini gerçekleştirebilmeleri ve kişisel adımlar atabilmelerine yönelik farklı fırsatlar sunuluyor. Öğretilmek istenen kazanımın, çocuklara aşılanabilmesi için gerekli hazırlıklar yapılıyor ve mevzu ile ilgili somut malzemeler hazırlanıyor. Bu gereçler de Montessori programının bir modülü olarak çocuğa sunuluyor.

ÜRETKEN, DİSİPLİNLİ VE SONUÇ ODAKLI ÇOCUKLAR YETİŞİYOR

Türkiye’nin en büyük ve en özgün Montessori programlarını inşa etmek için yola çıkan YETEV Program Geliştirme Ünitesi Koordinatörlüğü, bu noktada Montessori Akademisi Eğitmen Eğitimi Programı (MATEPP) ile öne çıkıyor. MATEPP Programı; 2017 yılından bu yana İbn Haldun Üniversitesi Daima Eğitim Merkezi’nin iş birliğiyle yürütülüyor. MATEPP İlkokul Koordinatörü Habibe Esra Demiray, “Montessori Eğitmen Eğitimleri, uzun yıllardır dünyanın farklı noktalarında uygulanan, çocukların gereksinimlerini merkeze alarak geliştirilen Montessori eğitim metodunun daha fazlaca çocuğa ulaşmasına taraf verecek öğretmenleri yetiştirebilmek gayesiyle düzenleniyor.‘6-12 Yaş İlkokul Montessori Eğitimi’programımız, Dr. Maria Montessori’nin ideoloji ve pedagojisinin öğrenilmesine ve bunların çocuklarla çalışırken uygulanmasına yardımcı olmayı hedefliyor. Montessori eğitimleri kapsamında her çocuk kendi ferdi marifet ve ilgi alanı doğrultusunda gelişiyor. Dikkatini ağırlaştırmayı öğreniyor. Üretkenleşirken, disiplinli olmayı içselleştiriyor. Bir sorunu nasıl tanımlayacağını ve onu çözmek için nasıl çalışması gerektiğini öğreniyor” açıklamasında bulundu.

200 SAATLİK KAPSAMLI BİR EĞİTİM VERİLİYOR

2021 yılına kadar 6-12 yaş için Matematik-Geometri eğitimleri verilirken, Şubat 2022’de Kozmik Alan olarak isimlendirilen tarih, biyoloji ve coğrafya derslerini kapsayan bir program başlayacağını tabir eden Demiray, bu eğitimlere; eğitimde yeni bir yaklaşım arayan öğretmenlerin, üniversite öğrencileri ve okul yöneticilerinin, çocuklarının gereksinimlerini fazlaca daha uzman bir halde karşılamak isteyen anne-babaların ve bu alana ilgi duyan her kesitten bireyin katılabileceğini belirtti. 6-12 Yaş İlkokul Montessori Kozmik Alan Eğitimi için son müracaat tarihi ise 31 Aralık 2021. 12 Şubat’ta, 20 kişilik kontenjanla başlayacak olan İbn Haldun Üniversitesi Daima Eğitim Merkezi Onaylı Sertifika Programı, akademik eğitim ve uygulamalarla 200 saati kapsıyor. Eğitimler; Cumartesi-Pazar günleri 09.00-16.00 saatleri içinde gerçekleştirilecek. Program dahilinde 12 saatlik uygulamalı staj da bulunuyor. Eğitim içeriğinde tarih, coğrafya, biyoloji üzere alanların yanı sıra Montessori ideolojisi ve özel eğitimine yönelik doneler aktarılıyor. İştirakçiler elde ettiği tüm bilgileri, workshop ve seminerlerle epeyce daha ileri bir düzeye taşıyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

ALINTIDIR