Yurt dışına satılan mamüllerin maliyeti petrol ve kur tesiriyle giderek yükseliyor

bencede

New member
Yurt dışına satılan mamüllerin maliyeti petrol ve kur tesiriyle giderek yükseliyor Investing.com – Yurt dışına satmak üzere üretilen eserlerdeki fiyat değişimini gösteren yurt dışı üretici fiyat endeksi, Mayıs’ta iki aylık gerilemenin akabinde bir daha yükselişe geçti.

İthal edilecek malların üretilirken yaşadığı fiyat değişimini ölçen bu endekste, Şubat ayında %106,13 ile tarihi rekor kırılmış, maliyetler görülmemiş seviyede yükselmişti. Mart’ta 105,82’ye hudutlu bir gerileme yaşanmasının akabinde endeks, Nisan’da %97,11’e inmişti. Mayıs’ta ise endeks aylık %6,51 oranında arttı ve %100,54’e çıktı.

Yurt dışına gönderilecek mal ve hizmetlerde Mayıs’ta yükseliş olmasında dolar kurunun %10’dan fazla yükselmesi en belirleyici etken oldu. Mayıs ayında hem Fed’in sıkılaşma adımını hızlandırması ve doların global piyasalarda güçlenmesi tıpkı vakitte yurt ortasında enflasyonun son 20 yılın tepesine çıkması ve buna rağmen Merkez Bankasının faizi artırmaması niçiniyle kurda %10 üzerinde yükseliş oldu. Ayrıyeten petrol, besin ve emtia fiyatlarının da artmaya devam etmesi üretim maliyetlerini bir daha katladı. Yurt dışına yapılan transferlerde bilhassa lojistik maliyeti üreticileri son bir yılda görülmemiş maliyetlerle karşı karşıya getirdi.

Yıllık bazda;

Sanayinin iki bölümünden madencilik ve taşocakçılığında %107,11, imalatta %100,42 artış olarak gerçekleşti. Ana sanayi kümelerinde ise, orta malında %112,79, sağlam tüketim malında %83,68, dayanıksız tüketim malında %83,73, güçte %279,37, sermaye malında %85,52 artış olarak görüldü.

Yazar: Necdet Erginsoy