Yesevi Havacılık Lisesi ‘tanınan okul’ sertifikası aldı – Basın Bülteni

Ryan

Global Mod
Global Mod
Yesevi Havacılık Lisesi ‘tanınan okul’ sertifikası aldı – Basın Bülteni
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafınca gerçekleştirilen denetlemelerden geçen Yesevi Havacılık Lisesi, uçak teknisyenliği eğitimindeki yetkinliğini kanıtlayarak, ‘tanınan okul’ sertifikası aldığını duyurdu.

Yalnızca iki devlet lisesi ve on bir yüksekokulun sahip olduğu ”Tanınan Okul Sertifikasını” TR.147RS.014 onay kodu ile Türkiye’de birinci kez bir Özel Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi alabildi.

Her alanda birincilere imza atan Yesevi Havacılık Lisesi bununla birlikte 2021 yılı Türkiye’nin en başarılı Havacılık Okulu seçildi.

SHY-147 Kapsamında Tanınan Okul Statüsü kazanmış Yesevi Eğitim Kurumu; nitelikli işçi yetiştirme, teorik ve pratik modül imtihanı yapma mevzularında yetkilendirildi.

SHT-66 Talimatı AMC 66.A.30(a)’da “Kalifiye işçi; mekanik olarak çalışacak işçi için motor, makine, mekatronik, vb., aviyonik olarak çalışacak işçi için ise elektrik yahut elektronik aygıtların imalat, tamir, bakım, servis, denetim yahut revizyonlarını kapsayan ve Genel Müdürlük tarafınca kabul edilen bir eğitim sürecini muvaffakiyet ile tamamlamış kişidir. Kelam konusu eğitim alet ve ölçüm aygıtlarının kullanmasını da içermelidir.” biçiminde tanımlanmıştır.

5 YIL OLAN BAKIM TECRÜBE MÜDDETİ 2 YILA İNDİ

Yesevi Eğitim Kurumu İstikamet. Kur. Başk. Sn. Ali Kodalak, Tanınan Okul’da eğitim görmenin avantajlarını şu biçimde sıraladı:

Tanınan Okul statüsü programımızı muvaffakiyetle tamamlayan öğrencilerimize lise diplomasına ek olarak ”Tanınan okul mezuniyet diploması” verilmektedir. bu biçimdelikle okulumuzun kredilendirme avantajına ek olarak, A1 kategorisindeki tüm modüllerden muafiyet sağlanacaktır.Ayrıca, SHT-66 IR 66.A.30 unsuru kapsamında olağanda 5yıl olan bakım tecrübe mühleti 2 yıla inmektedir.

Yesevi MTAL Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın müfredatına ek 240saat teorik, 280saat pratik eğitim vererek geleceğin uçak teknisyenlerinin yetiştirilmesi konusunda bünyesindeki Uçak Mühendisleri, Uçak Teknisyenleri, Elektrik Elektronik Mühendisleri ve deneyimli eğitim takımı ile havacılık dalına taraf vermektedir.

Yesevi Havacılık, atölyelerindeki aktif uçak, piston ve jet motorları, simülatörleri, teknolojik eğitim setleri ve ekipmanları ile tam donanımlı hangarında pratik eğitim vermektedir.

Akıllı ulaşım alanında Teknofest Türkiye 1’inciliği, Tübitak İHA çalışmaları, İha-1 ticari pilot eğitimi ile gençlere havacılığı sevdirerek öğreten Yesevi, tanınan okul olarak da öğrencilerin tercih sebebi olmaya devam ediyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

ALINTIDIR