Yakın Doğu Üniversitesi Mühendislik ve Bilgisayar Bilimleri alanlarında Dünyanın en âlâ 250 üniversitesi içinde!

Ryan

Global Mod
Global Mod
Yakın Doğu Üniversitesi Mühendislik ve Bilgisayar Bilimleri alanlarında Dünyanın en âlâ 250 üniversitesi içinde!
Yakın Doğu Üniversitesi, Times Higher Education’ın yayınladığı Dünya Üniversiteleri Sıralaması 2022’de “Mühendislik” ve “Bilgisayar Bilimleri” alanında dünyanın en düzgün birinci 250 üniversitesi içinde yer alarak Türkiye ve Kıbrıs üniversiteleri içinde da birinci oldu

Londra merkezli milletlerarası yükseköğretim derecelendirme kuruluşu Times Higher Education (THE) tarafınca hazırlanan “2022 Dünya Üniversite Sıralaması”nda Yakın Doğu Üniversitesi “Mühendislik” ve “Bilgisayar Bilimleri” alanında dünya üniversiteleri içinde 201-250 bandında yer alarak Türkiye ve Kıbrıs üniversiteleri içinde da birinci sırada yer aldı.

“Bilgisiyar Bilimleri” alanında dünyada birinci 250 üniversite ortasına giren tek Türk üniversitesi olan Yakın Doğu Üniversitesi, bununla birlikte bu alanda genel sıralamaya giren tek KKTC üniversitesi oldu. Tıpkı sıralamada Türkiye’den ise 8 üniversite yer aldı. “Mühendislik” alanında da bir daha dünyanın en yeterli birinci 250 üniversitesinden biri olarak gösterilen Yakın Doğu Üniversitesi, bu alanda da Türkiye ve Kıbrıs üniversiteleri içinde birinci oldu.

Yakın Doğu Üniversitesi, Bilgisayar Bilimlerinde Türkiye ve Kıbrıs’ta birinci sırada

Londra merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu Times Higher Education’nın her yıl tahsil, araştırma, akademik kaynak gösterimi, endüstriyel ilişkiler, milletlerarası vizyon ve öğretim kalitesi kriterlerine bakılırsa hazırladığı sıralamalar bütün dünyada yakından takip ediliyor.

Times Higher Education’nın deklare ettiğı listeye nazaran, Yakın Doğu Üniversitesi bu yıl “Bilgisayar Bilimleri” alanında 201-250 bandında yer alan tek Türk üniversitesi oldu. bununla birlikte KKTC’den bu alanda yer bulan tek üniversite olan Yakın Doğu Üniversitesi, Kıbrıs genelinde de birinci oldu. Sıralamada KKTC’den bir, Güney Kıbrıs’tan 2 ve Türkiye’den 8 üniversite yer aldı.

Mühendislik alanında dünyada en güzel birinci 250 üniversite içinde

Yakın Doğu Üniversitesi, “Mühendislik” alanında ise bir daha dünya sıralamasında 201-250 bandında yer alarak kıymetli bir muvaffakiyete daha imza attı. Türkiye’den 36, KKTC ve Kıbrıs’tan ise ikişer üniversitenin yer aldığı “Mühendislik” kategorisinde Yakın Doğu Üniversitesi, Koç Üniversitesi ile birlikte 201-250 bandında yer alan iki Türk üniversitesinden biri oldu.

Times Higher Education, Dünya Üniversite Sıralamasını, üniversiteleri eğitim, araştırma, bilgi transferi ve milletlerarası görünüm açısından kıymetlendirerek hazırlıyor. 2004’ten günümüze kadar araştırma misyonu üzerinde durularak yapılan Dünya Üniversite Sıralaması, dünya genelinde üniversiteleri 13 başka kritere göre kıymetlendiriyor. 1.500’den çok kurumu kapsayan Dünya Üniversite Sıralaması, üniversitelerin son beş yıllık performansına nazaran belirleniyor.

Prof. Dr. İrfan Suat Günsel: “Yakın Doğu Üniversitesi olarak ulaştığımız bu muvaffakiyet sistemli bir stratejinin ve vizyonun eseridir.”

Times Higher Education’ın dünyanın en yeterli üniversitelerini sıraladığı çalışmada Yakın Doğu Üniversitesi’nin Mühendislik ve Bilgisayar Bilimleri alanlarında dünyanın en düzgün birinci 250 üniversitesi içinde yer aldığını söyleyen Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Lideri Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, “Yakın Doğu Üniversitesi olarak ulaştığımız bu muvaffakiyet, sistemli bir stratejinin ve vizyonun ürünüdür” tabirini kullandı.

Mühendislik Fakültesi bünyesinde faaliyet gösteren İnovasyon ve Bilişim Teknolojileri Merkezi’nde yer alan bölgenin en gelişmiş bilgisayarlarından biri olan ve CERN’de yürütülen projelerin de bir modülü olan Üstün Bilgisayar, yapay zeka ve üç boyutlu teknolojilerini de kullanan son teknoloji araştırma ve geliştirme laboratuvarları, KKTC’nin yerli arabası GÜNSEL ve yerli PCR kiti ve yerli burun spreyi üzere bilimi üretimle birleştiren projeler için hayata geçirilen araştırmaların bu başarıda büyük bir katkısı olduğunu vurgulayan Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, Viral Aşılar Araştırma ve Üretim Merkezi ile Yapay Zeka ve Robotik Enstitüsü’nün üreteceği bilimsel araştırma ve projelerin de eklenmesiyle Yakın Doğu Üniversitesi’nin bu muvaffakiyetini epey daha üstlere taşıyacağını tabir etti.

Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, “Yürüttükleri bilimsel proje, araştırma ve yayınlarla bu başarıda büyük bir hissesi olan ve üretken bir biçimde bilimsel çalışmalarına devam eden tüm bilim insanlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

ALINTIDIR