Van Büyükşehir Belediyesi İşaret Lisanı Kursu Açtı

Ryan

Global Mod
Global Mod
Van Büyükşehir Belediyesi İşaret Lisanı Kursu Açtı
Van Büyükşehir Belediyesi tarafınca açılan işaret lisanı kursu ağır ilgi görüyor.

Büyükşehir Belediyesi, işitme engelli bireylerin toplumla bağlantı imkanlarını artırmak ve vatandaşların işitme engellilerle rahatça irtibat kurabilmelerini sağlamak maksadıyla fiyatsız işaret lisanı kursu açtı. Kültür ve Toplumsal İşler Dairesi Başkanlığı tarafınca Hacıbekir Mahallesi Kültür Merkezinde açılan ve alanında uzman usta öğreticiler tarafınca verilen kursa vatandaşlar büyük ilgi gösteriyor. Ayrıyeten açılan kurs ile Türk İşaret Dili’nin yaygınlaştırılması ve işaret lisanını bilen vatandaşların sayısının yaygınlaştırılması da hedefleniyor. Kursu muvaffakiyet ile bitirenlere Halk Eğitim Merkezi onaylı sertifikada verilecek.

Haftanın 5 günü eğitim verdiklerini belirten İşaret Lisanı Eğitmeni Ümmihan Değirmenci, “Ülkemizde 2 milyona yakın işitme engelli bireylerimiz var. Bunlarla irtibata geçmek için işaret lisanı bilmek gerekiyor. Kursumuza gelenlerin birçoğu ailedeki yakınlarına yardımcı olmak için gelenler. Birtakım kursiyerlerimizde bu lisanı öğrenmek istiyor. Kursumuza ilgi pek yüksek. Derslerimiz pek verimli ve eğlenceli geçiyor” dedi.

Açılan kursun fazlaca manalı bir hizmet olduğunu tabir eden Gülcan Kut, “Etrafımda işitme engelli olan arkadaşlarım var. Onlara bir şeyler aktarabilmek onların bizlerle birebir hisleri paylaşmasını istiyorum. Bu niçinle bu kursa geldim ve kursta kendime bir şeyler kattım. Zira onlar ile birlikte bizde bu toplumda varız. Bugün şayet ben bir şeyleri gorebiliyorsan duyabiliyorsam ve bunları hissedebiliyorsam tıpkı biçimde onların da buna hakkının olduğunu düşünüyorum. Bence bu biçimde kursların daha hayli yerde açılması lazım” diye konuştu.

Şiirlerini işitme engelli dostlarına iletmek için kursa geldiğini söyleyen Hüseyin Abi ise “İşaret lisanıyla kendi yazdıklarımı hissettiklerimi onlarla paylaşmak için bu kursa geliyorum. Bir muharrir ve şairin yazdıklarını işitme engellilere aktarması paylaşması lazım. Onların da bizim üzere bir şiiri bir romanı hissetmesi bence hayli daha manalı olur. Bize bu imkânı sunan Van Büyükşehir Belediyesine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

ALINTIDIR