ÜST ÜSTE? STANDI AÇILDI

Pinar

Global Mod
Global Mod
Baskı ve fotoğraf sanatkarı Demir Kardaş’ın ‘Mutlu Anılar Serisi’ ile sıcak cam sanatkarı Gülin Aygül’ün ‘Yaşam Treni’ isimli yapıtlarından oluşan ‘One On One- Üst Üste’ standı, Yeditepe Üniversitesi’nde açıldı. Standa ağır ilgi gösteren öğrenciler, sanatkarlarla da bir ortaya gelerek yapıtları ile ilgili bilgi aldı.

Öğrencilerin baskı sanatı ve cam üfleme sanatı hakkında bilgi edinmelerini sağlamak, sanatla olan bağlarını güçlendirmek, sanatla temas etmelerine imkan tanıyarak eğitime katkı sunmak ve bakış açılarını geliştirmek maksadıyla düzenlenen stant, Yeditepe Üniversitesi’nde 14 Nisan- 13 Mayıs tarihleri içinde ziyaretçilerini kabul edecek. Gerçekleştirilen stantta, Demir Kardaş’ın pandemi devrinde ürettiği ve ‘Mutlu Anılar Serisi’ ismi altında bir ortaya getirdiği yapıtları fizikî ortamda birinci sefer izleyici ile buluştu. Mimarlık Fakültesi tarafınca organize edilen standın küratörlüğünü ise üniversitenin Mimarlık Kısmı mezunları Ecem Naz Çakır ve Unsur Çolak yapıyor.

‘GÜZEL SANATLARDAN UZAKLAŞMAK, TABİATTAN UZAKLAŞMAKTIR’

Sergi açılışına Yeditepe Üniversitesi Kurucu ve Onursal Lideri Bedrettin Dalan da katıldı. Yeditepe Üniversitesinin kuruluşu sırasında Hoş Sanatlar Fakültesine öncelik verdiklerini söz eden Bedrettin Dalan, ‘Resimler bize yalnızca sanatı değil, tarihi de gösterir. Beşerler estetik anlayışıyla birlikte doğar. Hoş sanatlarla uğraşmak aslında herkesin tabiatında var. Hoş sanatlardan uzaklaştıkça da tabiattan ve hayattan koparsınız. Şayet bir üniversitede hoş sanatlar öncelikli olmuyorsa o kurumun ayakta kalma bahtı yoktur’ açıklamasını yaptı.

‘RENK VE ESTETİK BAKIŞ AÇILARINA KATKI SAĞLAYACAK’

Bu standında çoklukla daireler ve renkler üzerine ağırlaştığını belirten Sanatçı Demir Kardaş ise isminin üst üste olmasının da renklerin üst üste olup sağladığı ahenkten kaynaklandığını söylemiş oldu. Mimarlık öğrencileriyle standını buluşturmaktan büyük keyif aldığını tabir eden Kardaş, ‘Serginin gençlerin mimari bakış açıları ortasında renk ve estetik olarak katkı sağlayacağını umut ediyorum. Onların bir renk kompresyonlarıyla irtibatlı epeyce daha hoş işler yapacaklarını düşüncesindeyim’ dedi.

‘HİÇBİR KARAMSARLIĞA YER YOK’

Pandemi periyodunda yapmasına karşın yapıtlarında hiç bir karamsarlığa yer vermediğini de belirten Kardaş, ‘Yani ömrümün içerisindeki en hoş adımları üst üste koyup bu sergiyi hazırladım. Tabiatta dünyada her şey yuvarlak ve döngüsel hareketler var. Bu yüzden en sevdiğim ise şey dairedir. Bu yüzden yüklü olarak kullandım. Öğrenciler yapıtlarla pek ilgili. Onlarla bağlantı kurmak ve yapıtların manalarını anlatmak benim için hoş bir şey’ biçiminde konuştu.

’60 YILLIK HAYATI BİR TRENE SIĞDIRDIM’

Sıcak cam sanatkarı Gülin Aygül ise şunları söylemiş oldu:

‘Sergide, klâsik ebrumuzdan sıcak cama uyarladığım Hayat Treni’m yer aldı. Bizim hayatımız treni, her bir vagonu ise hayatımızdaki yirmi yıllık süreci anlatıyor. Ebrunun bu hususa çok uygun olduğunu düşündüm. Ben ömrü üç vagona ayırdım. Bunlardan birincisi, yani birinci 1 yaşından 20 yaşımıza kadar olan devri yansıtıyor. Daha uçuk pembe ve mavi renkleri kullandım. Zira bu yıllar daha saf ve sakin geçer. Yirmi ile kırk yaş olan devri ise daha karanlık ve hareketli olduğu için gelgit üzerine tasarladım. Kırk ile 60 yaş içindeki devri de olgunlaştığımız, ortasında pırıltıları ve süslemeleri olan tabiatın dinginliğine sahip olunan, çiçeklerin de açtığı periyot olarak hayal ettim. Yeşil yüklü yaptım. Öğrenciler de trene çok ilgi duydu. Çalışmamı onlara anlatmak benim için fazlaca keyifli oldu.’

‘FAALİYETLERİMİZE DEVAM EDECEĞİZ’

Her vakit öğrencilerin bakış açısını geliştirip motivasyonlarını artırmayı hedeflediklerini söyleyen Mimarlık Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Bengi Korgavuş da ‘Sergi, açılış gününde öğrenciler tarafınca ağır ilgi gördü. Gerek Mimarlık Fakültesinden gerekse başka fakültelerden öğrenciler burada buluştu. Standın kültürel zenginlik katacağını düşünüyoruz. Fakülte olarak bu şekil sanatsal ve kültürel faaliyetlerimize devam edeceğiz’ dedi.

Demirören Haber Ajansı / Şimdiki