Üretici bayanların pazar tezgahındaki sesi oldu

Pinar

Global Mod
Global Mod
Trabzon’da üretilen süt, zerzevat, meyve ve el işi mamüllerini bir ortaya getirerek mahalle pazarında satan 40 yaşındaki Sevinç Bıyıklı, hem kendisine birebir vakitte pazarda tezgah açamayan yöre hanımına gelir sağlıyor.

Bir kamu kurumundan sıhhat meseleleri niçiniyle emekli olan Bıyıklı, bir süre daha sonra Bayanlar Pazarı’nda satış yapan annesine yardım etmeye başladı.

Müşterilerinin organik eserleri tercih ettiğini goren Bıyıklı, Akçaabat’ın Akpınar Mahallesi’nde üretim yapan akrabalarının ve gereksinim sahibi bayanların ürettiği zerzevat, meyve, süt ve el işi mamüllerini tezgahına taşıdı.

Bıyıklı, AA muhabirine, köylerde üretilen kimi mamüllerin pazara gelemeyen bayanlar ve kendisi için ek gelir kaynağı oluşturduğunu söylemiş oldu.

Köylerde yaşayan bayanların geçmişte fabrikalara süt satışı yaptığını tabir eden Bıyıklı, “O senelerda fabrikaya süt vermek daha verimliydi lakin artık fabrikalar süt almayınca bayanlar köyden kente gelmekte pek zorlandı.” dedi.

Bıyıklı, bayanların mamüllerini kimi niçinlerle tezgaha getiremediklerini belirterek, onları toplayarak müşteriyle buluşturduğunu, bu biçimdece hem kendisinin tıpkı vakitte üretici bayanların karlı çıktığını vurguladı.

Sevinç Bıyıklı, son senelerda organik ve doğal eserlere ilgi gösterilmeye başlandığına değinerek, şöyleki dedi:

“çok mutluyum, çok ilgi var. Eserlerini satan bayanlar da hayli mutlu. Müşterilerim evvelinde siparişlerini oluşturuyorlar, ben de hazırlayıp, kendilerine teslim ederim. Mevsimine bakılırsa tezgahımızda eserlerimizi müşterilerimizle buluşturuyoruz. Yaklaşık 4 aydır bu işi yapıyorum. Bayanların meskenlerini dolaşarak mamüllerini alıyorum. Hem toplumsal medyadan tıpkı vakitte internet üzerinden sipariş alarak, müşterilerimin kapılarına kadar gdolayıyorum, kent haricinde olan müşterilere de kargo ile mamüllerini ulaştırıyorum.”

“Dayanışma olunca ömrümüz daha da kolaylaşıyor”

Yaptığı işin bayan dayanışmasına hoş bir örnek olduğunu vurgulayan Bıyıklı, “Herkes elindeki imkanlar ile üretim yapıyor. Onlar vücut gücünü benimle paylaşıyor, ben de onların aile ekonomilerine katkı sunmaya çalışıyorum. Karşılıklı bir dayanışma olunca hayatımız daha da kolaylaşıyor, en kıymetlisi ruh sıhhati açısından da bizi umutlandırıyor, keyifli ediyor ve daha da keyifli üretim yapıyoruz. Müşterilerin memnuniyeti bizleri motive ediyor.” tabirini kullandı.

“Ördüklerim satıldıkça ek gelir sağlıyorum”

Akpınar Mahallesi’nde yaşayan 80 yaşındaki Hacere Bıyıklı, el emeği yöresel kaytan, çanta ve çorap mamüllerini Sevinç Bıyıklı’ya pazarda satması için verdiğini bu biçimdece kendisi için ek gelir sağladığını söylemiş oldu.

Hacere Bıyıklı, çocukluğundan bu yana örgü ördüğünü tabir ederek, “senelerdır örgülerimi akrabalarıma ve komşularıma ikram ediyordum, bir müddetdir de Sevinç benden aldığı eserleri pazarda satışa sunuyor. Çorapları 50 liradan satışa sunuyor, ördüklerim satıldıkça bana ek gelir sağlıyor.” dedi.

Yaz aylarında ormanlardan çıra toplayan 65 yaşındaki Zekiye Piyaleoğlu da daha evvel mahalle pazarlarında satış yaptığına işaret ederek, “senelerca bu türlü geçiniyorduk fakat sonrasındasında pazara gitmedim. Artık Sevinç, sağ olsun geliyor benden çıra alıyor, sattıkça yenisini hazırlıyorum. Bağını 10 liradan satıyor. Az da olsa elimize harçlık oluyor.” diye konuştu.

Süt ve süt eserleri üreten Havva Bıyıklı da “Sevinç hanıma eserlerimizi veriyoruz. Sağ olsun o da satışını yapıp, bize yeni siparişler veriyor.” dedi.

AA / Hasan Taşcan – Aktüel