Üniversite Tercihi Yapmadan Evvel Bu Soruları Sorun

Ryan

Global Mod
Global Mod
Üniversite Tercihi Yapmadan Evvel Bu Soruları Sorun
Dr. Öğr. Üyesi Berke Kırıkkanat, üniversite ve kısım seçimi arifesinde olan öğrencilere kıymetli tekliflerde bulunarak seçim yapmadan evvel sormaları ve cevap almaları gereken soruları sıraladı

Dr. Öğr. Üyesi Berke Kırıkkanat, tercih sıralamalarında kusur riskini en aza indirecek tekliflerde bulundu

Yükseköğretim Kurumları İmtihanı (YKS) maratonu, yorucu bir müddetcin akabinde bitmiş oldu. Sıra geldi yapmayı düşündüğünüz mesleği seçmeye. Meslek seçerken bir bakıma hayat stilini da belirlediğiniz düşünüldüğünde bu defa bir diğer güçlü süreç sizi bekliyor.

Yeditepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Ruhsal Danışmanlık Kısmı Dr. Öğr. Üyesi Berke Kırıkkanat, ömrünüzü nasıl devam ettireceğinizin sonucunı verdiğiniz bugünlerde en uygun performansı sergileyebileceğiniz ve hayat uzunluğu doyum sağlayabileceğiniz mesleği seçmenizin değerine işaret etti. “Meslek, hayat uzunluğu sizinle birlikte olan, hayatta sizinle dans eden partnerinizdir. Bu dansı eğlenceli kılan onunla ahenkli oluşunuzdur” diyen Kırıkkanat, meslek seçimi sırasında izlenmesi gereken kademeleri şu biçimde sıraları:

Kendinizi tanıyın: Seçmiş olduğunuz mesleğin, yeteneklerinizi, hünerlerinizi, kişilik özelliklerinizi tabir etmenize mümkün kılacak bir ortam sağlayıp sağlamadığına bakın. Bu sürece kendinizi tanımakla başlayın. Kendinize, “Ben ne istiyorum? Ben, neyi yapmaktan hoşlanıyorum? Ben, hangi marifetlere, yeteneklere sahibim? Seçmiş olduğum meslek kolu, ruhsal gereksinimlerimi karşılıyor mu?” sorularını sorun. Ailenizin yahut toplumsal etrafınızın beklentilerine göre meslek seçimi yapmayın.

Meslekleri tanıyın: Çeşitli meslek kollarını araştırırken şu sorulara cevap arayın:

a) “Mesleğin gerektirdiği misyon ve sorumluluklar, aktiviteler/etkinlikler nelerdir?”

b) “Mesleğin gerektirdiği çalışma şartları nelerdir? Günlük ve haftalık çalışma saatleri nelerdir?”

c) “Bu meslekte aranan nitelikler nelerdir? Bu mesleği yapanların öbür mesleklerden ayrılan özellikleri nelerdir?”

d) “Bu meslek hangi eğitimsel süreçleri gerektiriyor? Alınan eğitimin müddeti, içeriği, staj imkânları nelerdir?”

e) “Bu mesleği yeğleyenlerin işe giriş şartları nasıldır?”

f) “Bu meslekte gelir durumu ve meslek süreci nasıldır? İlgili meslek, meslekte ilerleme imkanı tanıyor mu?”

Seçtiğiniz meslek ile benliğiniz içinde ahenk arayın: Meslek, hayat uzunluğu sizinle birlikte olan, hayatta sizinle dans eden partnerinizdir. Bu dansı eğlenceli kılan onunla ahenkli oluşunuzdur. Bu ahenk, mesleğinizi severek yapabilmeniz için önkoşuldur.

“Bu Soruları Kesinlikle Sorun”

Dr. Öğr. Üyesi Berke Kırıkkanat, tercih öncesinde üniversite araştırmalarınızda ve katıldığınız üniversite tanıtım programlarında kesinlikle sormanız gereken yedi soruyu şu biçimde sırladı:

1. Üniversitenin ilgili kısmında yer alan akademik takımın yetkinliği, ulaşılabilirliği (öğrenciyle olan yapan iletişimi) ne seviyededir?

2. Üniversitenin öğrencinin kişilik ve akademik gelişmenine yaptığı katkılar nelerdir? Kişilik gelişimi için kültürel ve toplumsal faaliyetler, kulüp çalışmaları; akademik gelişim için stajlar, seminerler, endüstriyel ilişkiler, çift anadal ve yan kol olup olmadığına bakın.

3. Üniversitenin yurtdışı kontakları nelerdir? Yurtharicindeki üniversitelerle yapılan ortak programları var mı?

4. Üniversitenin yabancı lisan öğretimi nasıl? İngilizce lisanı eğitimi haricinde ikinci yabancı lisan olarak öğretilen lisanlar nelerdir?

5. Üniversitenin yerleşkesi kent merkezine yakın mı? Ulaşım şartları nelerdir?

6. Üniversitenin yurt imkânları nelerdir?

7. Üniversitenin burs şartları nelerdir? (ÖSYM bursları yahut TÜBİTAK bursları haricinde üniversitenin muvaffakiyet burs imkânları nelerdir?)

“Bu Sizin İstek Sıralamanız”

sonucunızı verdiniz sıra geldi tercih formunu doldurmaya. Dr. Öğr. Üyesi Berke Kırıkkanat’ın, tercih sıralamalarında kusur riskinin en aza inmesini sağlayacak teklifleri şöyleki:

• Tercih sıranızı, aldığınız yerleştirme puanına göre değil, yerleştirme başarısına bakılırsa düzenleyin.

• Aldığınız puana nazaran meslek belirlemeyin. Sevdiğiniz, hayalini kurduğunuz mesleğe imkân tanıyacak kısımları en başa yazarak işe koyulun. Puanım boşa gidecek üzere kanılar içerisine girmeyin. Kıymetli olan sevdiğiniz mesleğe sahip olmanızdır. ötürüsıyla oluşturacağınız tercih sıralaması, sizin istek sıralamanız olmalıdır.

• Puanınız tutmasa da hayalini kurduğunuz 2-3 kısmı, muvaffakiyet sırası sizden yüzde 30 daha üstte olsa bile, bu tercihlerinizi en başa yazın. ondan sonrasında da sizin istediğiniz ve muvaffakiyet sıranıza uyan kısımdan başlayarak tercihlerinizi sıralayın.

• Tercih sıralamanızı yaparken, ÖSYM’nin aşikâr fakülteler (Tıp, Hukuk, Eğitim Fakülteleri vb.) için uygulamaya koyduğu baraj muvaffakiyet sırasına dikkat etmeniz, daha sonradan karşınıza çıkabilecek sorunları engelleyecektir.

• Objektif, mukayeseli YKS tercih platformu ve tercih robotu sitelerinden yararlanabilirsiniz. Üniversitelerin ders programlarını ve üniversite taban muvaffakiyet sıralamalarını nazaranbileceğiniz bu çeşit tercih robotları aklınızdaki birfazlaca soruya karşılık olabilir.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

ALINTIDIR