Üniversite laboratuvarları yeni bilginin üretilmesine öncülük ediyor

Ryan

Global Mod
Global Mod
Üniversite laboratuvarları yeni bilginin üretilmesine öncülük ediyor
Üniversitelerin laboratuvarları öğrenci ve akademisyenlerin ayrıntılarını pratiğe dökmesine ve yeni çalışmalar yaparak bilgi üretimine katkı sağlayabilmeleri için en kıymetli alanlar. Bilhassa mühendislik ve fizik, kimya üzere alanlarda tahsil bakılırsan öğrenciler için yalnızca teorik değil, pratik eğitimlerin de ehemmiyeti büyük. Bu hususa dikkat çeken İstinye Üniversitesi Mühendislik ve Tabiat Bilimleri Fakültesi Makine Mühendisliği Kısım Lideri Dr. Öğr. Üyesi Şenol Pişkin, “Üniversiteler yalnızca bilginin paylaşılmasına değil, yeni bilginin üretilmesine de öncülük eder” diyor.

Bilhassa mühendislik ve fizik, kimya üzere alanlarda tahsil bakılırsan öğrenciler yalnızca teorik değil, pratik eğitimlere de gereksinim duyuyor. Bu kısımlarda okuyan öğrenciler, derslerde öğrendikleri teorik ayrıntıları uygulamalı olarak laboratuvarlarda pratiğe döküyor. İstinye Üniversitesi (İSÜ) Mühendislik ve Tabiat Bilimleri Fakültesi Makine Mühendisliği Kısım Lideri Dr. Öğr. Üyesi Şenol Pişkin de laboratuvarların değerine dikkat çekiyor. Öğrencilerin laboratuvarlarda yalnızca ders içi değil, ders dışı çalışmalar için de bulunduklarını belirten Pişkin, “Öğrenciler buralarda yarış ve konferanslara da hazırlanabiliyorlar” diyor.

Fakülteye ilişkin 22 laboratuvar bulunuyor

İstinye Üniversitesi Mühendislik ve Tabiat Bilimleri Fakültesi’nde 11 kısım yer alıyor. Bilgisayar, Biyomedikal, Elektrik- Elektronik, Sanayi, İnşaat, Makine ve Yazılım mühendislikleri ile Kimya, Matematik, Moleküler Biyoloji, Biyoenformatik ve Genetik kısımları bulunuyor. Mühendislik ve Tabiat Bilimleri Fakültesi’nin Vadi ve Topkapı yerleşkelerinde olmak üzere 22 laboratuvarı bulunuyor. Vadi Kampüsü’ndeElektronik; Dijital Sistemler; Modelleme, Optimizasyon ve Benzetim; Denetim ve Robotik; Fizik; Parçacık Algıçları Araştırma; Modelleme, Benzetim ve Genişletilmiş Gerçeklik; Kimya; Yapı Materyalleri ve Yapı Mekaniği; Yer Mekaniği; Üretim Sistemleri; Direnç ve Ölçme Tekniği; Biyomekanik; PC; Mekanik; CNC; Linux; Unix ve Elektrik Makineleri laboratuvarları yer alıyor. Fakültenin iki kısmının yer aldığı Topkapı Kampüsü’nde ise Biyoenformatik ve Genetik Laboratuvarı ile Moleküler Biyoloji ve Genetik Laboratuvarı bulunuyor.

Yarış ve konferanslara hazırlanıyorlar

Mühendislik ve Tabiat Bilimleri alanında eğitim alan öğrenciler için uygulama yapabilecekleri alanların hayli kıymetli olduğuna değinen Dr. Öğr. Üyesi Pişkin, şunları söylüyor:

“Özellikle mühendislik ve fizik, kimya üzere alanlarda tahsil goren öğrenciler yalnızca teorik değil, pratik eğitimlere de muhtaçlık duyuyor. Ayrıyeten üniversitemizin de misyonuna nazaran, üniversiteler yalnızca bilgiyi paylaşan değil, beraberinde yeni bilginin üretilmesine de liderlik eden ve bu bilginin toplum gereksinimlerine dönük tahlillere ulaşmasını sağlayan kurumlardır. Bu niçinle İSÜ’de, Mühendislik ve Tabiat Bilimleri Fakültesi’nin kuruluşundan itibaren laboratuvarlara özel bir değer verildi ve yatırımlarla destekleniyor. Pandemi periyodunda de bu dayanaklar devam etti. Fakültenin yeni yerleşkesine geçiş ile laboratuvarların sayısı ve fiziki alanı arttırıldı. örneğin yeni Kimya Laboratuvarı kullanıma hazır hale geldi. Denetim ve Robotik Laboratuvarının alanı yaklaşık olarak iki katına çıktı ve bu türlü otonom araç ve robot platformumuzu kurabildik. Bu platform ile her türlü zorluğa sahip memleketler arası yarışlara hazırlanmak mümkün. Bütün eğitim laboratuvarlarımız kısım ayrımı olmaksızın fakültenin bütün öğrencilerine ve öğrenci kulüplerine açık. İsteyen öğrencilerimiz buralarda ders haricinde da çokça vakit geçirip ders içi yahut dışı çalışmalarını gerçekleştirebiliyorlar. Bunlara en yeterli örnekler İHA, Robotik, Bioinnovation ve Medical AI grupları olarak sıralanabilir. Üretim Sistemleri, Mekanik ve Modelleme, Benzetim ve Genişletilmiş Gerçeklik laboratuvarlarını da kullanarak tasarım ve üretimlerini gerçekleştirdiler, müsabaka ve konferanslara hazırlandılar.”

Multidisipliner eğitim ve araştırma yapılıyor

Vadi Kampüsü’nde eğitim laboratuvarlarının yanı sıra araştırma laboratuvarları için de yer ayrıldığını belirten Pişkin, şöyleki devam ediyor:

“Bu kapsamda daha evvel İleri Projeler Laboratuvarımız bölündü ve daha spesifik alanlara ayrıldı. Bunlardan birisi Modelleme, Benzetim ve Genişletilmiş Gerçeklik laboratuvarı oldu. Burada bilhassa sıhhat ve otonom teknolojileri alanında mühendislik araçları kullanılarak multidisipliner eğitim ve araştırma yapılıyor. Bu laboratuvar da birinci mamüllerini konferans, makale yayınları ve patent başvurusu ile verdi. Yeni öğrenci ve kulüplerimizi de Vadideki laboratuvarları kullanmaya davet ediyoruz.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

ALINTIDIR