TEGV’den hem çocuklara birebir vakitte ailelerine hoş haber TEGV Aktiflik Noktaları, Ekim ayının birinci haftası açılıyor

Ryan

Global Mod
Global Mod
TEGV’den hem çocuklara birebir vakitte ailelerine hoş haber TEGV Aktiflik Noktaları, Ekim ayının birinci haftası açılıyor
Koronavirüs salgını önlemleri kapsamında faaliyetlerine orta verilen TEGV Aktiflik Noktaları açılıyor. Yüksek hijyen standartları doğrultusunda dezenfekte çalışmaları yapılan aktiflik noktaları, çocukların sevinciyle ve gönüllülerin coşkusuyla ekim ayında yine buluşmaya hazırlanıyor.

Koronavirüs pandemisi niçiniyle 16 Mart 2020 tarihi itibariyle kapatılan okulların açılmasıyla birlikte; öğrenci, öğretmen ve veliler hasret duydukları eğitim yuvalarına kavuştu. Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) Aktiflik Noktaları da okulların açılmasıyla bir arada ekim ayında bir daha faaliyetlerine başlıyor.

Aktiflik noktaları özlenen çocuk sesi ve sevinciyle bir daha kucaklaşacak

Okulların kapatıldığı tarih itibariyle faaliyetlerine orta veren TEGV, Türkiye genelindeki tüm aktiflik noktalarında, her yıl binlerce öğrencinin yararlandığı ve fazlaca sayıda gönüllünün çocuklarla buluştuğu aktiflik noktalarının fiziki yapısını hijyen şartlarına uygun hale getirilerek gerekli tüm çalışmaları tamamladı. Başta TEGV çocukları ve gönüllüleri olmak üzere tüm paydaşlar için inançlı ortamlar olan aktiflik noktaları, özlenen çocuk sesi ve sevinci, istekli coşkusuyla bir daha kucaklaşmaya hazır hale getirildi.

TEGV, pandemi periyodunda dijitalleşti

Pandemi gölgesinde dijitalleşen TEGV, entegre bir sistem altyapısı kurarak, uzaktan eğitime başladı. Uzaktan eğitim programları, TEGV Dijital eğitim platformu üzerinden Şubat – Haziran 2021 tarihleri içinde 1.872 istekli dayanağıyla 14 bin 373 çocukla buluştu. Eski Arçelikliler Derneği iş birliğiyle hayata geçirilen Yeni Dünya tablet kampanyası projesi kapsamında 199 köy ve merkez okulunda 3 bin 787 çocuğa tablet takviyesi sağlandı. 2018 yılında kurulumuna başlanan yeni Tasarım ve Marifet Atölyelerinin sayısı haziran ayında Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Eğitim Parkı’na Tasarım ve Maharet Atölyesi açılmasıyla birlikte 23’e yükseldi. Pandemi öncesinde yüz yüze uygulanan ‘Adım Adım Gönüllülük’ sistemi dijitalleşti.

Pandemi müddetince TEGV’e ulaşamayan çocuklar için ‘TEGV Evde’ mecmuası çıkartılmaya başlandı. Matematik, fen, İngilizce, okuma, spor, kodlama üzere farklı konulardan oluşan altı farklı mecmua toplamda 84 bin 300 çocuğa ulaştırıldı. Sanat etkinliklerinden uzak kalan çocukları sanatla buluşturmak için içerisinde fotoğraf defteri, sulu boya, kuru boya, pastel boya, fotoğraf kalemi ve silgisi olan TEGV ile Konutta Sanat isimli 2 bin 195 sanat kiti çocuklara ulaştırıldı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

ALINTIDIR