TEGV mevsimlik tarım çalışanı ailelerin çocukları için kolları sıvadı

Ryan

Global Mod
Global Mod
TEGV mevsimlik tarım çalışanı ailelerin çocukları için kolları sıvadı
26 yıldır Türkiye’nin dört bir yanındaki çocuklara nitelikli eğitim takviyesi sağlayan TEGV, mevsimlik tarım personeli ailelerin eğitimden uzak kalan çocuklarını unutmadı. Hollanda Kraliyeti Matra Fonu’ndan alınan dayanakla gerçekleşen ‘Okula Dönüş’ projesiyle Harran bölgesindeki tarım emekçisi ailelerin çocuklarına temel okuma, sayı ve hayat maharetlerini geliştirmek, bilişsel gelişimlerini hızlandırmak için içerisinde eğitim uygulamaları yüklenmiş tablet bilgisayarlar, kutu oyunları ve kıssa kitaplarından oluşan setler armağan etti. Ferrero Bedelli Tarım programı ve Sabırlar Fındık / Trabzon tarafınca başka farklı desteklenen ‘Dört Mevsim Eğitim’ projesiyle de fındık tarımında çalışan ailelerin çocuklarına Ateşböceği ile eğitim dayanağı götürdü. Eğitimde fırsat eşitliği ve kapsayıcılığı hedefleyen TEGV, bu çalışmaların yanında ‘Yeni Dünya’ projesiyle köy okullarına tablet ve eğitim takviyesi götürmeye devam ediyor.

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın (TEGV), Hollanda Kraliyeti Büyükelçiliği Matra Fonu’ndan aldığı takviyeyle 2019 yılında başlatmış olduğu, Şanlıurfa’nın Harran ve Eyyubiye ilçelerinde yaşayan mevsimlik tarım emekçilerinin çocuklarına eğitim takviyesi sağlamayı amaçlayan projeye koronavirüs pandemisi niçiniyle orta verilmişti. Pandemi niçiniyle okulların kapanmasından dolayı da çocuklar okullara devam edemedi ve meskenlerinde tablet bulunmadığı için öğretmenleriyle uzaktan eğitim araçlarıyla buluşamadı. Hane halkı nüfus ortalamasının 6.8 olduğu bölgede her meskende ortalama beş çocuk bulunduğundan, öğrenciler EBA TV üzerinden derslerini takip edemedi. Bu bölgede yaşayan çocukların büyük bir kısmının anne ve babalarının da eğitim almadığı için konutta bir yetişkin tarafınca desteklenme bahtları da bulunmuyor. TEGV de göç niçiniyle yer değiştiren ve okula devam edemeyen çocukların öğrenmeye, gelişmeye devam etmesi ve okula dönüşte daha az ahenk sorunu yaşamalarını hedefleyerek özel bir proje geliştirdi.

Çocuklar için eğitim dayanak kitleri hazırlandı

TEGV, bu çocukların eğitimden uzak kalmalarının önüne geçmek için çocukların anne, baba, öğretmen ya da öbür yetişkinlerden takviye alamayacağı koşullarda akademik ve şahsi gelişimlerinin devam edebileceği eğitime dayanak kitleri hazırladı. Bu proje yardımıyla Şanlıurfa’nın Harran ve Eyyubiye ilçelerinde yaşayan 80 mevsimlik tarım emekçisi çocuğa bu eğitim takviye kitleri ulaştırıldı. Çocuklara internet teması olmadan kullanabilecekleri, Türkçe ve Matematik öğrenebilecekleri, zeka ve temel ömür maharetleri gelişimi sağlayabilecekleri farklı çevrim dışı eğitim uygulamaları yüklenmiş tablet bilgisayarlar verildi. Çocukların kümeler halinde oynayabilecekleri, oynarken de Türkçe, matematik ve genel kültür ayrıntılarını arttırabilecekleri kutu oyunları verildi. Çocuklara başlangıç düzeyinde okuma-yazma hünerlerini geliştirebilecekleri kitap setleri verildi. Çocukların gelişimi yüz yüze mülakat, ön test ve son testlerle ölçüldü. Projenin çıktılarının hedeflenen kazanımların fazlaca daha ötesine geçmesi, bu çalışma modelinin daha kapsamlı olarak araştırılması konusunda umut ışığı yaktı. Ayrıyeten, proje kapsamında mevsimlik tarım göçünden meskenlerine ve okullara dönen çocukların okula ahengini hızlandırmak için temel okuma, sayı ve ömür marifetlerine odaklanan bir program da geliştirildi, uygulandı ve uygulanmaya devam edecek.

‘Dört Mevsim Eğitim’ projesiyle mevsimlik tarım personeli ailelerin çocuklarına temel maharetler kazandırılması amaçlanıyor

Hasat periyodunda aileleriyle bir arada yaşadıkları kentten öteki bir kente göçen ve yılın yaklaşık altı ayını farklı kentlerdeki kamplarda geçiren mevsimlik tarım personellerinin çocukları, bu vakitte hem okuldan tıpkı vakitte anne babalarının ilgisinden uzak kalıyor. Bu süreçte okuldan, akademik bilgiden uzak kaldıkları üzere; büyük bir kısmı çocuk denecek yaşta da tarım çalışanı olarak çalışmaya başlıyor. TEGV ‘Dört Mevsim Eğitim’ projesi kapsamında mevsimlik tarım emekçisi olarak çalışan ailelerin çocuklarına toplumsal duygusal öğrenme, görsel okuma, dinleme, manaya, konuşma, sanat ve spor üzere okul yaşantılarına dayanak olacak temel hünerleri kazandırmayı da amaçlıyor. TEGV bu sene Sakarya’da Ferrero Bedelli Tarım programının, Ordu’da ise Sabırlar Fındık / Trabzon’un dayanaklarıyla mevsimlik göçle bu bölgelere gelen, ailesi fındık hasadına çalışan 7-11 yaş içindeki Sakarya’da ve Ordu’da toplam 133 çocuğun temel hayat marifetleri edinebilecekleri ‘Dört Mevsim Eğitim’ projelerini uygulamaya başladı. Proje kapsamında hasat periyodunda kamp alanları yakınlarında bulunan okullara bir TEGV Ateşböceği taşınabilir aktiflik ünitesi gönderildi. Ateşböceği tahsil ünitelerinin hem iç birebir vakitte dış alanlarında etkinliklere katılan çocuklar; etkin öğrenme, oyun ve tecrübe prensibiyle hazırlanan içerikler, materyaller ve etkinliklerle öğrenmeye karşı olumlu tavır ediniyor; hisleri tanıma ve yönetme, alaka kurma ve yönetme, sorumlu karar alma üzere toplumsal ve duygusal hünerler geliştiriyorlar.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

ALINTIDIR