TEGV 27 Yaşında

Ryan

Global Mod
Global Mod
TEGV 27 Yaşında
Türkiye’nin eğitim alanında faaliyet gösteren en yaygın sivil toplum kuruluşu olan Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), 27’nci yaşını kutlamak için basın mensuplarıyla bir ortaya geldi. Faaliyetlerine başladığı 1995 yılından bu yana 90 bin gönüllüsünün dayanağıyla 3 milyon çocuğun nitelikli eğitimle buluşmasını sağlayan TEGV, basın buluşmasında 2021 yılında gerçekleştirdiği aktiflikleri ve 2022 yılı projelerini kamuoyuyla paylaştı.

Türkiye’nin eğitim alanında faaliyet gösteren en yaygın sivil toplum kuruluşu olan Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), 27’nci kuruluş yıl dönümünü düzenlediği çevrim içi basın toplantısıyla kutladı. TEGV İdare Heyeti Lideri Oktay Özinci, İdare Heyeti Üyeleri ve TEGV Genel Müdürü Sait Tosyalı ile birlikte fazlaca sayıda basın mensubunun iştirak gösterdiği tertipte, TEGV’in 2021 yılında yaptığı faaliyetler ve yeni yaşında gerçekleşmesi planlanan projeler paylaşıldı.

“Çalışmalarımızı kararlılıkla sürdüreceğiz”

görüşmede açılış konuşmasını gerçekleştiren TEGV İdare Şurası Lideri Oktay Özinci:

“Türkiye’nin eğitim alanındaki en yaygın sivil toplum kuruluşu olarak 27’nci yılımızı kutlamak bizi son derece keyifli ediyor. 27 yıl evvel kurucularımızın uygulamaya koymaya çalıştığı fikir şuydu: Türkiye’nin en değerli problemi eğitimdir; nitelikli eğitim ve eğitimde fırsat eşitliği bir gerekliliktir. Kurucularımız bu iki mevzunun Türkiye’nin en değerli sorunu olduğunu düşünüyorlardı. Sizler de bugün Türkiye’nin en kıymetli problemleri nedir sorusuna cevap verdiğinizde, o sıkıntıların hiç birinin nitelikli eğitim sahibi olmadan çözülemeyeceğini görürsünüz. Bunların hepsinin ardındaki anahtar eğitimdir. Artık 2022’ye geldik. Hala gelişmekte olan ülkeler sınıfındayız. Artık gelişmiş ülkeler sınıfına geçmemiz, sağlam bir eğitim alt yapısını kurmamız koşul. Bütün bunların üstüne, önümüzde artık iki hayli kıymetli tehdit var. Bunlardan biri süratle gelişen teknolojinin acımasız gücü. Teknolojiye hâkim üç, beş en çok 10 ülke var. Başka ülkeler bu teknolojiyi üreten ülkelere mahkûm ülkeler. Bu bir teknoloji tehdididir. Bir başkası ise dünyadaki genel çevresel tehdit. Nüfus artıyor. Kaynakları, havayı, suyu kirletiyoruz. Dünyanın daha da makus hale gelmesine yol açıyoruz. Bu durumdan fakat gelişmiş ülkeler az ziyanla çıkabileceklerdir. Bu duruma baktığımızda nitelikli eğitimin, nitelikli insan gücünün ne kadar kıymetli olduğu ortaya daha fazlaca çıkıyor. Biz 27 yıldır gereksinim sahibi çocukların fırsat eşitliği ile nitelikli ve donanımlı bireyler olarak yetişmeleri için çalışmalar yapıyoruz. Bundan daha sonra da birebir kararlılıkla çalışmaya devam edeceğiz.”

“TEGV Türkiye’nin vakfıdır”

Vakfın kuruluşunda Suna Kıraç’ın “yol arkadaşım” olarak tanımladığı ve 27 yıldır TEGV İdare Şurası Üyesi olarak misyon yapan Cengiz Solakoğlu, TEGV’in Türkiye’nin vakfı olduğunu vurgulayarak şunları söylemiş oldu:

“27’nci yılını kutlarken sevgi dolu zenginliğini yüreğinde taşıyan, Eylül 2020’de kaybettiğimiz kurucumuz Suna Kıraç’ı rahmet ve şükranla anmak isterim. Yıl 1994. Türkiye bitmek tükenmez ekonomik krizlerinden birine daha girmiş. ‘Ne olacak memleketin hali’ masalarda konuşulan en değerli konulardan bir tanesi. Suna Kıraç; Yılmaz Büyükerşen, Vehbi Koç ve benim de bulunduğum masada ‘Ne olacak memleketin hali demekle hiç bir şey olmuyor. Elimizi taşın altına koymamız ve ülkelerin tüm sıkıntılarının temelinde olan eğitim eksikliğinde devletimize yardımcı olmamız gerekir’ dedi ve vakfın kuruluşunu sağladı. Bizim anlayışımıza göre sivil toplum örgütleri ülkenin birikmiş sorunlarına tahlil arayan ve iştirakçi demokrasi anlayışını geliştiren kurumlardır. Bu kurumların sürdürülebilir, istikrarlı ve yararlı çalışabilmeleri için her şeydilk evvelden şeffaf, hesap verebilir, yaptıklarını topluma güzel anlatıyor olmaları, şayet olmazsa olmazdır. Kurucumuz Suna Hanım birinci günden bize bunları tembihledi. TEGV, 27 yılda 3 milyon çocuğun hayatına dokundu. Sayıları yüzbinlere ulaşan birden fazla üniversite öğrencisi olan gönüllümüz takviye verdi. Ulusal Eğitim Bakanlarıyla eşit uzaklıkta ve karşılıklı dayanışma içerisinde çalıştık. Çocukları sevgiyle kucakladık. İlgi ve bilgiyle donattık. Ve bunun kararında yolu TEGV’den çocuklarımız bugün hayata atıldı. Her biri meslek sahibi oldu. Bu vakıf Nakkaştepe’de kuruldu, Türkiye’ye mal oldu. 800 bin bağışçının her bir kuruşunu başta bağımsız denetçi kuruluşlar olmaz üzere denetlettik ve web sayfalarımızda kamuoyu ile paylaştık. TEGV, Türkiye’nin eğitim alanında en yaygın, en saygın, en muteber kuruşlarından biri oldu. Yakınlarda kaybettiğimiz Alaettin Yavaşça yapıtlarının telif hakkını ve mütevazi birikimini; endüstrici merhum Nirun Şahingiray tüm varlığını çocukların eğitimleri için güvenerek TEGV’e bıraktılar. Vakfımıza yapılan bağışların her bir kuruşunu çocukların eğitimi için harcamış olmamız bize keyif veriyor. 27 yıldır TEGV İdare Şurasında nazaranv alıyorum. Bu benim manevi açıdan en büyük zenginliğim.”

“Hedefimiz daha hayli çocuğa ulaşmak”

TEGV Genel Müdürü Sait Tosyalı ise konuşmasına 2021’in kıymetli olaylarının altını çizerek başladı ve 2022’de gerçekleşmesi planlanan projelere değinerek:

“Millî Eğitim Bakanlığımız ile olan protokolümüzle, temel eğitime dayanak olmak üzere nitelikli ve donanımlı bireyler yetiştirmek; araştıran, soran sorgulayan, farklılıklara saygılı çocukların gelişmenini sağlamak için çalışmalarımızı 22 vilayette, 55 noktada sürdürüyoruz. 2020’de başlayan dijital dönüşüm çalışmalarımız 2021’de sistematik bir altyapı ile yaygınlaştı ve 10 binden çok çocuğumuzun uzaktan eğitimlerine katkı sundu. Eski Arçelikliler Derneği ile başlatmış olduğumız tablet kampanyasıyla birçok köy ilkokulunda olmak üzere 205 okulda dört binden çok tableti çocuklarımızla buluşturduk; kesintiye uğrayan eğitimlerine devam etmelerine imkan sağladık. Bağışçımızı merhum Nirun Şahingiray ismine, kıymetli akademisyenlerin iştirakiyle Memleketler arası Eğitim Forumumuzun 4’üncüsünü çevrimiçi olarak gerçekleştirdik. Harran’da, Ünye’de ve Sakarya’da mevsimlik tarım işlerinin çocukları yaz aylarında Ateşböceklerimizle etkinliklerimize katılma fırsatı buldular. 27 Ekim 2021’de Çorlu Aysel Öğücü-Lila Tahsil Birimi’mizin açılışını gerçekleştirdik. Ulusal Eğitim Bakanlığımızın 2023 Eğitim Vizyonunun kıymetli araçlarından olan Tasarım ve Marifet Atölyelerimizin sayısı 2021’de yeni açılanlarla birlikte 23’e ulaştı. İstanbul Maratonunda 500 gönüllümüz koşularıyla 5000 çocuğumuzun eğitimi için kaynak yarattılar. Eğitim için kaynak yaratırken çevreyi koruduğumuz e-atık toplamaya yönelik “Atma Bağışla” kampanyamız dayanak veren biroldukça kurumun yanı sıra Turkcell ile devam ediyor. TEGV eserlerimiz ‘TEGV Dükkân’ çatısı altında sunulmaya başlandı. 2021’de edindiğimiz ISO 9001 Kalite İdare Sistemi Evrakımız ile yaygın yapımızda standartlara ahenk gösterirken, yapacağımız daima güzelleştirmelerle tüm paydaşlarımızın memnuniyeti sağlamayı amaçlıyoruz.”

“2022’de de yeni projeler yapmayı sürdüreceğiz”

Tosyalı, 2022’de yapacakları projeleri ise şu biçimde özetledi:

“2022-2024 Stratejik Planımızı hayata geçirerek, nitelikli ve kapsayıcı eğitimle yüz yüze ve dijital ortamda heyecan verici yeni projelerimizle çocuklarımıza ulaşmaya devam edeceğiz. TEGV Dijital isimli dijital eğitim platformumuz yaz aylarında tam olarak etkin olurken10 binden çok çocuğumuz uzaktan; 64 bin çocuğumuz ise aktiflik noktalarımızda etkinliklerimizden yararlanabilecekler. Van Nirun Şahingiray Eğitim Parkı’mızın bahar aylarında temelini atma hazırlıklarımızı yapıyoruz. Elektrik gücü, İklim ve Geleceğin Meslekleri aktiflikleri çocuklarımızla buluşmaya hazırlanıyor. BİDEV (Basketbol İçin eğitim ve Takviye Vakfı) ile imzaladığımız yeni iş birliğiyle 8 Eğitim Parkımız ile Mardin Savur Tahsil Birimi’ndeki basketbol alanları güzelleştirilecek; gönüllülerimiz basketbol antrenörü olarak eğitilecek ve çocuklarımıza basketbol eğitimi verecekler AB Fonu ile başlatmış olduğumız CRM projemiz ile paydaşlarımızla daha faal bir irtibat sağlarken, çalışmalarımızdan öbür STK’ların da yararlanmalarına imkan sağlayacağız. Büsbütün yenilenmiş web sitemiz 23 Ocak’ta yayında olacak.”

“Tüm programlarımız ülkede yetişmiş insan gücüyle geliştiriliyor”

TEGV İdare Heyeti Lider Yardımcısı Prof. Dr. Levend Kılıç, tüm programları Türkiye’nin yetişmiş insan gücüyle geliştirdiklerini belirterek şöyleki konuştu:

“18 milyon 900 bin öğrenci okula gidiyor. Biz bu kitlenin neredeyse 12 milyonuyla haşır neşir olmak durumundayız. Biz okulun değil, sokağın alternatifiyiz. Bizim eğitim programlarımız eğitimin temel gayesi olan bilgi, maharet ve davranış düzebir daha yönelik çalışmalarımız var. Günümüzde gelişen dijital platformların ortasındayız, fazlaca yakın takip ediyoruz. Hem yüz yüze tıpkı vakitte dijital platformlarla eğitimi geliştirmeye çalışıyoruz. Bunları da bu ülkenin yetiştirdiği beşerlerle yapıyoruz. Tüm programlarımız ülkede gelişmiş insan gücü tarafınca geliştiriliyor. Her program için başka bir takımımız oluşuyor. Yeni yaşımızı da bu vesileyle kutlarım.”

“TEGV nitekim bir çocuk büyüttü”

Kendisinin de bir TEGV çocuğu olduğunu belirten TEGV İdare Şurası Üyesi Elif Dilmen, “27’nci yılımızı kutluyorum. bu biçimdelar TEGV’in kapısından bir çocuk olarak girdiğimde bu günleri hayal edemezdim. Lakin şunu görüyoruz ki TEGV’de dengeli ve daima bir yaklaşım var. Şu anda kutladığımız yıl benim yaşıma da fazlaca yakın. TEGV nitekim bir çocuk büyüttü. Benim üzere daha biroldukca örnek var. Umarım bu masada daha epey TEGV çocuğu görürüz. bu biçimdece buradaki bağlılık ve güçle daha fazla çocuğa ulaşabiliriz” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

ALINTIDIR