Tedbir-i Yer Projesinde afet eğitimi

Ryan

Global Mod
Global Mod
Büyükşehir işçisi tarafınca muhtemel bir zelzele ve başka afetlerde işitme engelli bireylere afet öncesi ve daha sonrasına yönelik eğitim verildi

Zelzele ve öteki afetlerde bilhassa afet daha sonrasında insanların yanlışsız ve şuurlu hareket etmesi birfazlaca ömrü kurtarıyor. Tedbir-i Yer Projesi kapsamında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Darıca Hüma Hatun Kampında, uzman işçi tarafınca 65 yaş üstü bireyler özelinde işitme engelli bireylere yönelik eğitim semineri gerçekleştirildi.

UZMAN İŞÇİDEN EĞİTİM

Sarsıntı jenerasyonunda olan ülkemizde muhtemel zelzele ve öbür afetlerdilk öncesi ve daha sonrasında yapılacak olanlar hayati kıymet taşıyor. Sıhhat ve Toplumsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, işitme engelli bireylere yönelik düzenlenen afet eğitiminde Büyükşehir Belediyesi Sismoloji Merkezi İnceleme ve Zelzele Eğitim Merkezi uzmanları tarafınca afet öncesi bina ve konutlarda neler yapılmalı, afet sırasında hangi durumlarda durulmalı ve afet daha sonrasında yapılması gerekenler üzere davranışlar anlatıldı.

ÖĞRENCİLERDEN ÇÖK-KAPAN-TUTUN HAREKETİ

Eğitimde birinci vakit içinderda Büyükşehir Belediyesi Sismoloji Merkezi İnceleme ve Sarsıntı Eğitim Merkezi uzmanı tarafınca afet öncesi ve daha sonrası yönelik sunum formunda bilgilendirme yapıldı. İki çocuk izleyici, uzman nezaretinde zelzelede hayati ehemmiyete sahip çök-kapan-tutun hareketi yaptı. Uzmanın ve bilgilendirici görüntülerdeki sesler işitme engelli bireylere bir işçi tarafınca işaret lisanında çeviri edildi.

250 YAŞLI VATANDAŞIN MESKENİNDE EŞYA SABİTLEMESİ YAPILACAK

Tedbir-i Yer Projesi kapsamında 65 yaş ve üzeri yaşlıların konutlarındaki eşyaları sabitlemek isteyip de imkânı yahut kabiliyeti olmayan ve Kocaeli’de ikamet eden 250 yaşlı vatandaşa inançlı bir ortamda hayatlarını sürdürebilmelerini sağlamak için konutlarında uygulama yapacak.

TEDBİR-İ YER PROJESİ NEDİR?

Tedbir-i Yer Projesi; 65 yaş üzeri bireylerin sarsıntı felaketinden bakılırsabilecekleri ziyanları en aza indirmek, tedbir alma ve ziyan azaltma külçeşidini toplum ortasında yaygınlaştırmak, eğitim faaliyetlerini düzenlemek ve her vatandaşın temel bir insan hakkı olan daha inançlı, daha sağlıklı ve yaşanabilir etrafta yaşama hakkına katkı sağlamayı amaçlıyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

ALINTIDIR