Tahıl ve baklagil başta olmak üzere tarım mamüllerinde azalış bekleniyor

bencede

New member
Tahıl ve baklagil başta olmak üzere tarım mamüllerinde azalış bekleniyor Investing.com – Türkiye’de yetiştirilen ziraî mamüllerin üretim ölçülerine ait varsayımların hesaplandığı Bitkisel Eser İddiası raporunun birincisi yayımlandı. TÜİK’in Tarım ve Orman Bakanlığından alarak istatistik olarak yayımladığı bilgide tahıllar ve öteki bitkisel eserler ile sebzelerin bundan evvelki yıla bakılırsa azalacağı, meyve üretiminin 2021 yılında bundan evvelki yıla göre artacağı iddia edildi. Kuraklığın büyük sorun olduğu ve randımanın de azaldığı bu yıl için varsayımlar şu biçimde:

Üretim ölçülerinin, 2021 yılının birinci iddiasında bundan evvelki yıla bakılırsa tahıllar ve öteki bitkisel eserlerde %4,7, sebzelerde %0,3 azalacağı, meyveler, içecek ve baharat bitkilerinde %7,1 oranında artacağı kestirim edildi. Buna nazaran üretim ölçülerinin 2021 yılında yaklaşık olarak tahıllar ve öbür bitkisel eserlerde 67,9 milyon ton, sebzelerde 31,1 milyon ton, meyveler, içecek ve baharat bitkilerinde 25,3 milyon ton olarak gerçekleşeceği varsayım edildi.

Tahıl eserleri üretim ölçülerinin 2021 yılında bundan evvelki yıla bakılırsa %5,5 oranında azalarak yaklaşık 35,1 milyon ton olacağı kestirim edildi.

bundan evvelki yıla nazaran buğday üretiminin %7,3 oranında azalarak 19 milyon ton, mısır üretiminin %1,5 oranında azalarak 6,4 milyon ton, arpa üretiminin %6 oranında azalarak 7,8 milyon ton, çavdar üretiminin %3,6 oranında azalarak 285 bin ton, yulaf üretiminin %6,5 oranında artarak yaklaşık 335 bin ton olacağı öngörüldü.

Baklagillerin kıymetli mamüllerinden nohutun %12,7 oranında azalarak 550 bin ton, kuru fasulyenin %3,8 oranında artarak 290 bin ton, kırmızı mercimeğin %6,6 oranında artarak 350 bin ton, yumru bitkilerden patatesin ise %1,9 oranında azalarak 5,1 milyon ton olacağı kestirim edildi.

Yağlı tohumlardan soya üretiminin %12,7 oranında artarak 175 bin ton, ayçiçeği üretiminin %14,7 oranında artarak yaklaşık 2,4 milyon ton olacağı öngörüldü.

Tütün üretiminin %5,2 oranında artarak 80,5 bin ton, şeker pancarı üretiminin ise %8,8 oranında azalarak 21 milyon ton olarak gerçekleşeceği kestirim edildi.

Zerzevat eserleri üretim ölçüsünün 2021 yılında bundan evvelki yıla bakılırsa %0,3 azalarak yaklaşık 31,1 milyon ton olacağı iddia edildi.

Zerzevat eserleri alt kümelerinde üretim ölçüleri incelendiğinde, yumru ve kök sebzelerde %1, meyvesi için yetiştirilen sebzelerde %0,4 oranında azalış olurken, öteki yerde sınıflandırılmamış başka sebzelerde ise %2,3 oranında artış olacağı öngörüldü.

Sebzeler kümesinin değerli mamüllerinden salçalık, kapya biberde %8,4, sivri biberde %7,3, sakız kabakta %7,3 oranında artış olurken, domateste %1,5, karpuzda %2,6, hıyarda %1,9 oranında azalış olacağı iddia edildi.

Meyve üretiminin 2021 yılında bundan evvelki yıla nazaran artacağı kestirim edildi

Meyveler, içecek ve baharat bitkileri üretim ölçüsünün 2021 yılında bundan evvelki yıla bakılırsa %7,1 oranında artarak yaklaşık 25,3 milyon ton olacağı kestirim edildi.

Meyveler ortasında değerli mamüllerin üretim ölçülerine bakıldığında, bundan evvelki yıla bakılırsa elmada %0,9, üzümde %0,2 oranında azalış olacağı kestirim edilirken, şeftalide %2,7, kirazda %1,8, çilekte %18,2, zeytinde %44,3 oranında artış olacağı öngörüldü.

Turunçgil meyvelerinden mandalinada %10,4, portakalda %38,7, limonda %22, sert kabuklu meyvelerden fındıkta %5,3 oranında artış olurken antep fıstığında %66,3 oranında azalış olacağı varsayım edildi.

İncir üretimi değişim göstermemiş olup 320 bin ton olacağı varsayım edildi. Muz da ise %11,5 oranında artış olacağı öngörüldü.

Müellif: Necdet Erginsoy