Son dakika: Anadolu Masalları Eskişehir Masal Konutu, Bakan Selçuk’un iştirakiyle açıldı

Pinar

Global Mod
Global Mod
Anadolu Masalları Eskişehir Masal Meskeni, Bakan Selçuk’un iştirakiyle açıldı

Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk:

“Bu Masal Konutu problemi beni sahiden epey keyifli ediyor”

ESKİŞEHİR – Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, birtakım programlara katılmak için geldiği Eskişehir ziyaretinin ikinci gününde, Anadolu Masalları Eskişehir Masal Konutu’nun açılışına katıldı.

Bakan Selçuk, Eskişehir programının bugünkü kısmında birinci vakit içinderda Eskişehir Anadolu Lisesi‘ni ziyaret ederek sınıfları gezdi öğrencilerle bir ortaya geldi. Akabinde birlikteindekilerle beraber Atatürk Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi’ne gelen Bakan Ziya Selçuk, burada Anadolu Masalları Eskişehir Masal Konutu’nun açılışına katıldı. Bakan Selçuk, okul bahçesinde bulunan Masal ve Eğitim çadırında düzenlenen Bacıyan-ı Rum Teşkilatı’nın Yunus Emre gösterisi, öğretmenlerin müzik dinletisi ve “Karagöz Yunus Diyarında” gölge oyununu izledikten daha sonra, minik öğrencilerle bir arada Masal Konutu’nun açılışını yaptı.

“Masal problemi aslında bizim büyük davalarımızdan birisi”

Düzenlenen programda konuşan Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Birfazlaca iş yapıyoruz, lakin bu Masal Konutu problemi beni nitekim hayli keyifli ediyor, kıvanç duyuyorum. Masal problemi aslında bizim büyük davalarımızdan birisi. Zira biz insanlara propaganda yoluyla kültürü aktaramayız, sevdiremeyiz. Biz gerçek metotlarla bunu yapmalıyız ve masal tam da bunun gerçek metodu. İmbikten süzülmüş gelmiş bin yılın haddesinden geçmiş bir ufuktur aslında masal. beraberinde çocukların hayallerinin hayallerini besleyecek bir ortam. UNESCO Türkiye Ulusal Kurulu ile de birlikte tüm Türkiye’de bu biçimde bir projeyi başlattık. Sayıları 30’u geçti ve inşallah bunun yüzlercesi olacak. Zira biz masalı bu ülkenin tarihinin kılcal damarlarından gelmiş olan seslerin, kelamların, renklerin, kokuların taşıyıcı öğesi olarak görüyoruz. 300 bine yakın öğretmenimizin bu biçimde bir sertifika alması aslında fazlaca büyük bir iş. Onlar bu sertifikayı alarak kendi çocuklarına nefes vermiş oluyorlar. Bu sertifikayla branşları ne olursa olsun derslerini masal tadında işlemeye yol almış oluyorlar” diye konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Şevket Can Çikot