Sinner ve Berrettini, bizi gururlandıran bir meydan okuma

onurnisan

New member
Web sitesi
www.nisannakliyat.net
Sinner'ın ıslak çimler yüzünden yerde kayması, bir set kaybetmesi, hakeme bir şeyler söylemesi ve hemen İtalya'nın titremesi olur. Herkes kendine sorar (ve ona da sorar): Jannik, neden neredeyse aynı adı taşıyan ve senin gibi Almanca konuşan Karlsruhe'li Alman Yannick Hanfmann tarafından yakalanmana izin veriyorsun? Avrupa Futbol Şampiyonası'nın Alman topraklarındaki hayal kırıklığından ve Paris'teki umut edilen Olimpiyat altınlarından sonra, Güney Tirol'ün bize yaz başlangıcını başka spor travmaları olmadan geçirmemizi sağlaması gerekiyor. Ve Sinner hayal kırıklığına uğratmıyor. 1 Numaralı Kort'un mobil çatısını kapatıyorlar, nem seviyesi düşüyor ve çok geçmeden gülümseyerek, tam üç saatlik iyi seviyedeki değişimlerin ardından 6-3 6-4 3-6 6-3'lük bir antrenmanla durumu düzeltiyor.

2024 Şampiyonası'nın açılış gününde oynayan dokuz İtalyan'dan beşinin bir sonraki tura yükseldiği, üçünün elendiği ve birinin de otoriter bir şekilde liderlik ettiği maçı bitirmek için yarını beklemesi gerektiği oluyor. Sinner'a ek olarak, Wimbledon'da çok sevilen Matteo Berrettini görevini yapıyor ve Macar Marton Fucsovics'e (7-6 6-2 3-6 6-1) sadece bir set bırakıyor: Çarşamba günü, kesinlikle SW19'un ana stadyumunda üçüncü tura erişim için mücadele edecek olanlar onlar olacak. ATP'nin 1 numarası, “Çok zorlu bir maç olacak” diyor. Bu bizi gururlandıran bir meydan okuma çünkü Romalı, küresel düzeyde en üst düzey oyuncularımızın bu olağanüstü yavrularının ilk çocuğuydu, Jannik ise İtalyan tenisinin ultra yüzyıllık tarihindeki en başarılı isim.

Bazen deneyimin ödüllendirildiği de olur. Tıpkı iki sette İspanyol Sara Sorribes Torno'yu eleyen Jasmine Paolini'de olduğu gibi (7-5 6-3). Aynı şekilde etkili olanlar arasında Lorenzo Sonego (sezonun ilk yarısının sürprizlerinden biri olan Arjantinli Mariano Navone'ye karşı 6-4 7-6 6-4) ve Fabio Fognini (Vincenzo Santopadre'nin çalıştırdığı genç Fransız şanslı kaybeden Luca Van Assche'ye karşı 6-1 6-3 7-5) vardı. Öte yandan ilk iki sette Amerikalı Frances Tiafoe'ye (6-7 6-2 1-6 3-6 3-6) karşı umut veren Matteo Arnaldi ve tecrübeli oyuncular Martina Trevisan (Madison Keys'ten 12 numaralı seribaşı 6-4 7-6) ve Sara Errani (Linda Noskova'dan 26 numaralı seribaşı 7-6 6-1) sahneden çekildi. Birkaç saat içinde Mattia Bellucci, dünya sıralamasında 14 numara olan genç Amerikalı Ben Shelton'ı evine göndermeye çalışacak: Bustocco oyuncusunun 6-4 3-6 6-3'lük skorla önde olması üzerine maça karanlık nedeniyle ara verildi.

Filmlerde genç, küstah bir evsizin birkaç hafta içinde yetenekli olduğu kadar kibirli bir finansçıya dönüşmesi olur. Gerçekte, 118 dakika, mükemmel bilinmeyen tenis oyuncusu Mark Lajal'ı bundan sonra her turnuva organizatörünün giderek artan beyan edilemeyen ekstra angajmanlarla rekabet edeceği bir karakter haline getirmeye yeter. Elemelerden gelen 2003 doğumlu ATP 269 oyuncusu, herkesin dikkatini merkez kortta çekiyor ve Carlos Alcaraz'ı ilk iki sette ciddi şekilde zorluyor, İspanyol da seti dişlerinin arasından alıyor (7-6 7-5). Estonyalı oyuncu üçüncü sette 6-2'lik kötü bir skorla kaybediyor, ancak onu tribünlerden veya televizyondan görenler onu kolay kolay unutamayacak. Parıldayan oyunu, güçlü servis ve forehand'i, hücuma yatkınlığı ve gençliğin verdiği özgüven için teşekkürler. Ancak sosyal medyada doğaçlama yorum ve şaka fırtınasına yol açan şey teknik temellerinden daha çok görünüşüydü: Kafasında yerçekimine meydan okuyan, mükemmel tıraşlı şakaklarından ve ensesinden dikey olarak yükselen bir çalı gibi sarı dreadlock'lar var. Bir İngiliz web sitesi, maç yeni başlamışken X ve Bluesky hakkında bazı gönderiler toplamakla eğlendi: “Lajal'ın saç modeli kesinlikle dikkatimi dağıtıyor. Saç değil ip gibi görünüyor”, “Rakibi kadar eğlenceli birinin Şampiyona'yı bu kadar erken terk etmesini görmek utanç verici olsa bile, Alcaraz'ın kazanmasını isterim”, “Herhangi biri ona Wimbledon'ın Karayipler partisi olmadığını açıkladı mı?”.

Marc, çocukluğundan beri saçlarını böyle yapıyor çünkü ablası dreadlock'ları seviyor ve kendisi de aynısını istiyor. Motorlara meraklı bir ailede büyüyen Marc -Baltık'a bakan ülkelerde alışılmadık bir durum değil- çok küçük yaşlardan itibaren çok sayıda dünya motokros şampiyonu Antonio Cairoli'nin hayranıydı. Babası da motosiklet yarışlarına katılırken büyükbabası ralli sürücüsüydü. Sekiz yaşındayken küçük bir iki tekerlekli araçla yarışıyordu. Oğlunun Formula 1'de olmasını istemeyen annesi, onu neredeyse gizlice tenisle tanıştırıyor ve alışılmadık bazı özellikleri olduğunu keşfettiğinde gerçekten denemeye ikna oluyor: “Sağ ve sol elimle oynuyordum, bu yüzden iki forehand'im vardı. Sonra, vuruşlarımı tahmin edilemez hale getiren rotasyonlar yaptım”.

Kısacası, ergenlik çağında bile at üstünde veya direksiyon başında yarışmaları düşünmeyi bırakmaz ve kendini sadece tenise adar. Birkaç yıldır Mouratoglou Tenis Akademisi'ndeki çocuklardan biridir. Mark, bir slam'in ana çekilişine ulaşmaya yönelik önceki üç başarısız girişiminde her zaman ilk turda kaybetmiştir. Şöyle diyor: “İnanılmaz. Bu sefer, elemelerden sonra, gerçekten güçlü biriyle karşılaşmayı umuyordum. Nedense Carlos aklıma gelmemişti. Bana çekilişten bahsettiklerinde, şok oldum.” Birkaç dakika sonra, Aorangi Park'ın eğitim kortlarının önünden geçerken Lajal, Alcaraz'ı kortta Flavio Cobolli ile gördü, “güzel bir kazanan vuruş yaptı. Juan Carlos (Ferrero, Murciano'nun koçu, ed.) yanıma geldi ve bana şöyle dedi: “Pazartesi günü böyle bir sayı yaparsan vay haline. Kahkahalarla gülmeye başladım.” Lajal geçici bir isim değil, tenisin onun gibi insanlara ihtiyacı var.