SAP Türkiye ve Türk-Alman Üniversitesi’nden gençlere dijital marifetler katacak iş birliği

Ryan

Global Mod
Global Mod
SAP Türkiye ve Türk-Alman Üniversitesi’nden gençlere dijital marifetler katacak iş birliği
Kurumsal uygulama ve yazılım alanında dünya başkanı SAP ve Türkiye Cumhuriyeti ile Alman Federal Cumhuriyeti mutabakatıyla kurulan Türk-Alman Üniversitesi, değerli bir iş birliğine imza attı. Bu iş birliği kapsamında, dünyanın önde gelen üniversitelerinde yürütülen SAP Dual Study Programı (Çift Tahsil Programı) birinci kere Türkiye’de de uygulanacak. Programa katılan öğrenciler, SAP teknolojilerine yönelik kapsamlı bir eğitim alarak ilgili imtihanı geçmeleri durumunda milletlerarası geçerliliğe sahip SAP sertifikalarını almaya hak kazanacak. Gençler bu sayede iş ömrüne atıldıklarında, SAP Danışmanı olarak çalışma bahtına sahip olacak.

SAP Türkiye ve Türk-Alman Üniversitesi (TAÜ), gençlere yenilikçi teknolojiler alanında eğitim ve sertifika imkanı sunan SAP Dual Study Programı (Çift Tahsil Programı) ile kıymetli bir iş birliğine imza attı. SAP’nin 2012 yılında kurduğu SAP Eğitim ve Gelişim Enstitüsü tarafınca 16 ülke ve 33 üniversitede yürütülen program, Türkiye’de birinci sefer TAÜ iş birliği ile uygulanacak. Program, üniversite öğrencilerine SAP’nin yenilikçi teknolojilerine yönelik kapsamlı sanal bir eğitim ve memleketler arası geçerliliği olan SAP sertifikaları alma fırsatı sunuyor. bu biçimdece gençler, iş ömrüne bir adım önde başlayarak SAP müşterilerinde yahut iş ortaklarında SAP Danışmanı olarak çalışma talihine sahip olacaklar.

SAP Eğitim ve Gelişim Ensititüsü, gençleri teknoloji alanında eğiterek ve gençlerin teşebbüsçü bakış açısını güçlendirerek sürdürülebilir iş imkanlarının yaratılmasına katkı sağlıyor. Bu doğrultuda hayata geçirilen SAP Dual Study Programı kapsamında bugüne kadar küresel olarak 1900’ün üzerinde öğrenci SAP eğitimleri aldı. Türkiye’de Eylül ayında başlaması ve önümüzdeki senelerda da devam etmesi planlanan programa birinci kademede Türk-Alman Üniversitesi Bilgisayar ve İşletme Kısımlarının 3. ve 4. sınıflarında okuyan 40 öğrencinin katılması hedefleniyor.

Bu iş birliğini duyurmak hedefiyle Türk-Alman Üniversitesi’nin Beykoz’da yer alan yerleşkesinde bir imza merasimi düzenledi. Merasime; Türk-Alman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil Akkanat, SAP Türkiye Genel Müdürü Uğur Candan, SAP Türkiye Kamu Bağlantıları Yöneticisi Dr. Onur Yıldırım, TAÜ Koordinatörü Prof. Dr. İzzet Furgaç ve Bilgisayar Mühendisliği Kısmı Öğretim Üyesi Dr. Ahmet Yıldız katıldı.

‘Gençleri bugünden geleceğe hazırlıyoruz’

Program yardımıyla TAÜ öğrencilerinin SAP’nin ileri teknolojileri hakkında bilgi sahibi olarak iş hayatına atıldıklarında rekabette öne geçme fırsatı yakalayacağının altını çizen SAP Türkiye Genel Müdürü Uğur Candan, “SAP Türkiye olarak 20 yıldır kurumların dijitalleşmesine tahlillerimiz ve servislerimiz ile takviye oluyoruz. Sunduğumuz bulut bilişim, büyük data idaresi, yapay zekâ, öğrenen makineler, objelerin interneti üzere yüksek teknolojiler ile kurumların birer akıllı işletmeye dönüşmesini sağlarken bir yandan da teknoloji ve inovasyondaki uzmanlığımızı topluma ve gençlere katkı sağlamak üzere seferber ediyoruz. Kurumlarda hızlanan dijital dönüşüm ile bir arada, yeni teknolojilerde uzmanlaşmış iş gücüne duyulan muhtaçlık her geçen gün daha da artıyor. Bunun için gençlere dijital teknolojiler alanında eğitim sunan ve gençlerin istihdamını kolaylaştıran programlar hayata geçirmek büyük kıymet taşıyor. SAP Dual Study Programı’nı birinci defa ülkemizde ve bir devlet üniversitesi olan Türk-Alman Üniversitesi’nde başlatacak olmaktan büyük memnunluk duyuyoruz. Bu iş birliği için Türk-Alman Üniversitesi’nin kıymetli yöneticilerine teşekkürlerimi sunuyorum. Programın ülkemizin dijitalleşmesine ve gençlerin teknoloji alanında yetkinlikler kazanmasına kıymetli katkılar sunacağına inanıyoruz. TAÜ öğrencileri bu programla alanında en âlâ proje örneklerini de bakılırsarek ülkemizde en yeni teknolojilerin uygulanmasında öncü olacaklar” dedi.

Türk Alman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil Akkanat

SAP Dual Study Programı’nın birinci sefer Türk-Alman Üniversitesi ile uygulanacak olmasından dolayı memnuniyetini lisana getiren Türk-Alman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil Akkanat, teknolojik gelişmelerin süratle yaşandığı dijital çağda inovasyon ve teknolojik gelişmelerle eğitimin de şekillendiğini tabir etti.

Bilhassa son iki yılda pandemi şartları niçiniyle uzaktan eğitim modeline geçilen dünyada, sanal ortamda eğitimin değerinin arttığını belirten Akkanat “Mart 2020’de Türkiye’de uzaktan eğitime geçildiğinde TAÜ olarak süratli davranıp Uzaktan Eğitim Merkezimizi (UZEM) kurduk. Merkezimiz son teknolojiyle donatılmış olup, kullanılan programlar bilhassa öğrenci ve öğretim üyesi dostudur. Bu sayede uzaktan da olsa, öğrencilerimize nitelikli eğitim vermeye devam ettik. Dijital çağ olarak isimlendirilen 21.yy’a daha süratli ayak uydurmak ve yeniliklere açık olmak ismine SAP Türkiye üzere alanında öncü bir firmayla yapmış olduğumuz bu iş birliği niçiniyle de memnuniyetimi lisana getirmek isterim. TAÜ’de ayrıcalıklı eğitim nazarann öğrencilerimiz yapılan iş birliği sonucunda dijitalleşmeye ve teknolojik alanda yetkinlikler kazanmaya devam edecektir” açıklamasında bulundu.

TAÜ öğrencilerinin Almanca, Türkçe ve İngilizce lisanında eğitim gördüğüne dikkat çeken Akkanat “Üniversitemizin Almanya’da 37 partner üniversitesi var. Bunlarla yapılan karşılıklı muahedeler sonucunda öğrencilerimize çift diploma hakkı tanınmaktadır. Ders programları iki ülkenin tanınmış akademisyenlerinin ortak çalışmasıyla hazırlanmakta ve seçkin bir akademik takım tarafınca, uygulama yüklü olarak yürütülmektedir. Uygulama yüklü bir üniversite olduğumuzdan dolayı birfazlaca Ar-Ge çalışmaları yürütmekteyiz. Geçtiğimiz haftalarda Teknopark temel atma törenimizi gerçekleştirdik. Ar-Ge yeteneğine sahip, eser geliştirme kapasitesine sahip akademisyenlerin bu stil teknoparklarda uygulamalı çalışmalarını desteklemeyi hedefliyoruz.

SAP Türkiye ile yapılan iş birliği kapsamında öğrencilerimize ayrıcalıklı bir sertifika programı sunmayı planlıyoruz. Öğrencilerimiz bu sayede yeni teknolojiler alanında uygulama örneklerini öğrenecek ve memleketler arası geçerliliği olan SAP sertifikası sahibi olacaktır” halinde konuştu.

Programı muvaffakiyetle tamamlayan gençler, memleketler arası geçerliliği sahip SAP sertifikalarını alacaklar

SAP Dual Study Programı’na müracaatlar, SAP ve TAÜ içinde oluşturulacak kıymetlendirme komitesi tarafınca GPA, bilişsel test ve İngilizce yeterliliği üzere kriterler doğrultusunda pahalandırılacak. Programda birinci vakit içinderda 3 gün süren sanal sınıf içi eğitimler düzenlenecek. Bu eğitimlerde iştirakçiler, SAP’nin kurumsal kaynak planlama (ERP) tahlili S/4HANA üzerinden finans, satış, proje idaresi ve tedarik süreçlerine dair genel bilgiler ediniyor. Akabinde iştirakçiler, SAP Learning Hub üzerinden ilgi alanlarına ve ana kısımlarına bakılırsa Akıllı İşletme Uygulamaları, İş Platformu Teknolojisi yahut Bulut uygulamalarında yer alan belli bir tahlil ve modülü seçerek öğrenme sürecine devam ediyor. Eğitimlerin sonunda imtihanı muvaffakiyetle geçen öğrenciler ise SAP’nin milletlerarası geçerliliği olan sertifikalarını almaya hak kazanacak. Ayrıyeten iştirakçiler, bir yıl boyunca her vakit ve her yerden yeni SAP eğitim içeriklerine erişim ve SAP uzmanları ile bilgi alışverişinde bulunma imkânı sunan SAP Learning Hub’ı fiyatsız olarak kullanabilecek.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

ALINTIDIR