Şanlıurfa Teknokent, 3.Girişimcilik Eğitimini Veriyor

Ryan

Global Mod
Global Mod
Şanlıurfa Teknokent, 3.Girişimcilik Eğitimini Veriyor
Şanlıurfa Teknokent’in organize ettiği Harran Üniversitesi ile Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odasının takviye verdiği, dallarda katma paha yaratacak yenilikçi fikirlerin gelişmenine takviye olmak için hayata geçirilen TEGİM Projesi 3. periyot girişimcilik eğitimleri başladı.

Teknokent konferans salonunda gerçekleşen programa, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik, Şanlıurfa Ticaret Borsası Lideri Mehmet Kaya, Şanlıurfa Teknokent Genel Müdürü ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Hançer, Karacadağ Kalkınma Ajansı Şanlıurfa Yatırım Takviye Ofisi Koordinatörü Yunus Çolak, Toru Şirketler Kümesinden Abdülkadir Toru ve epeyce sayıda teşebbüsçü katıldı.

Açılış programında, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik, Şanlıurfa Ticaret Borsası Lideri Mehmet Kaya, Şanlıurfa Teknokent Genel Müdürü ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Hançer birer konuşma yaptı.

Teknokentin Şanlıurfa için hayli kıymetli bir kurum olduğunu belirten Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik; “ Dünyanın her yerinde girişimcilere gereksinim var. Türkiye’de yüzde 3 girişimcinin olduğu bilgileri var. Lakin öbür gelişmiş ülkelerde bu sayı 5 kat fazla olduğunu biliyorum. Türkiye’de teşebbüsçü gençlere muhtaçlık var.

Seçeceğiniz lisansüstü danışmanızın bir istikameti kesinlikle teşebbüsçü olsun, ticari düşünsün. Yalnızca bilimsel, teknolojik değil beraberinde ticari de düşünsün ki size bir katkıda bulunsun. Aksi taktirde size bir meslek vizyonu sağlayamaz. Girişimcilik bana nazaran motivasyondur. Girişimcilik, sorunu apansız çözmek için bir müdahale, takım kurma ve gibisi bir fazlaca kavramları içermektedir. Lakin tekno girişimcilik daha farklı bir şeydir. Tekno girişimcilik Ar-Ge demektir. Eser geliştirecek iseniz bu biçimde Araştırma Geliştirme çalışması gereklidir. Bir çalışmanın Ar-Ge’si ve fizibilitesi yapılmamışsa o eseri geliştiremezsiniz, o eser başarılı da olamaz” diye konuştu.

Uzun yıllar yurtharicinde sanayi bölümünde nazaranv yaptığını belirten Teknokent Genel Müdürü ve Harran Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Hançer; “Girişimcilik, bana göre evvel vizyon daha sonra planlama en sonda da risk almaktır. Vizyon dediğimiz şey aslında biraz Allah vergisi, biraz da ortasında bulunduğumuz etraf ve eğitim hali üzere niçinlerdir.

İkincisi de planlamadır. Burada size bu eğitimi vereceğiz. Planlama dediğimiz şey yol haritasıdır. Üçüncüsü de risk almaktır. Vizyoner şahısların en kıymetli kozu risk almasıdır. Yaşımız ilerledikçe risk alma tarafımız de artar. Biroldukca şeyi deneyim edenlerin önsezileri hepyüksek olur. Teşebbüsçü arkadaşlara eğitimlerinde muvaffakiyetler diliyor, açılışımıza teşrif eden iştirakçilere da epeyce teşekkür ediyorum” dedi.

Şanlıurfa Ticaret Borsası Lideri Mehmet Kaya yapmış olduğu konuşmasında; “Hocalarımızın dediği üzere risk almaktan korkmayın. Risk almadan hiç bir vakit başarılı olamazsınız. İş ömrü iniş çıkışlarla dolu bir müddetçtir. Yapmış olduğunuz işte başarısız olduğunuz vakit ümitsizliğe düşmeyin. Farz edin ki olumsuz bir durum yaşadınız, yeniden risk alın. Bu da sizi kesinlikle muvaffakiyete götürecektir” diye konuştu.

Şubat, mart ve mayıs aylarında yüz yüze ve online olarak yapılacak olan eğitimlerin birinci gününde Eğitmen Mentor Ufuk Batum, Girişimcilik ve İş planı mevzularında birinci dersi verdi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

ALINTIDIR