Sağanak yağmurlar ve İtalyan tutkusuyla dolu bir günün kroniği

onurnisan

New member
Web sitesi
www.nisannakliyat.net
Bu satırları yazmaya başladığımda saat 16.00'dan hemen sonra. Birkaç saatten fazla süredir yağmur yağıyor – bunun Paris'te bir sonbahar baharı olduğunu doğruluyor – ve ikinci tura ulaşan on bir İtalyan'dan yalnızca ikisi bir sonraki tur için biletlerini satın aldı: bunlar Richard'ı yenen Jannik Sinner'dı. Dün gece üç sette Gasquet ve sabahın sonundaki kısa kuru molada dün başladığı işi 6-4 6-1 6-3'lük setlerde eleyerek bitiren Matteo Arnaldi, bir diğer Fransız Alexander Muller ( Foro Italico'da Andrey Rublev'e karşı oynayan kişi).

Sonra birdenbire alçak bulutların arasından güneş çıkıyor. Böylece, saat 18.00'de “dünyayı titreten” Italtennis, Roland Garros'ta doruğa ulaştı: sahada 2 Darderi vs. Griekspoor, 4 Cocciaretto vs. Bucsa, 8. Fognini vs. Paul, 12. Sonego vs. Zhang. 14 Cobolli Runes'a Karşı. O dönemde yurttaşlarımızın dahil olduğu üç maç eksik (Paolini vs. Baptiste, Errani vs. Navarro, Zeppieri vs. Kokkinakis ve Musetti vs. Monfils, merkez stadyumun programını kapatacak). Yarım saat sonra Zeppieri de oynuyor. Daha önce hiç görülmemiş bir trafik sıkışıklığı, Boulevard d'Auteuil ile Avenue de la Porte d'Auteuil arasındaki üçgende toplanan binlerce İtalyan'ın fikirlerini karıştırıyor ve haklı gösterilmesi zor tercihler dayatıyor. Luciano Darderi'yi tercih ediyorum ama Hollandalı 1 numara ve 23. ATP oyuncusu Tallon Griekspoor'un İtalyan-Arjantinli oyuncunun bugün yetişemeyeceği bir tempoya sahip olduğunu anlamak için on dakika yeterli (7-6 6-3 6-3 bitirecek) ). O halde demek istediğim, ikinci sette Çin'in 1 numaralı Zhizhen Zhang'ını ve 45 ATP'sini durdurabilen Lorenzo Sonego. Bunun yerine üçüncü bölümde açıklanamaz bir kriz yaşıyor.

Bu arada, Eli Cocciaretto'nun Romen-İspanyol Cristina Bucsa'ya karşı bir buçuk saatten kısa bir sürede 6-1 6-4'lük net başarısına dair haberler akıllı telefon aracılığıyla geliyor. Üçüncü turda Marche bölgesinden gelen kız, ilk iki turda rakiplerine sadece beş maç yiyen 17. sıradaki Rus de Noantri Ludmila Samsonova ile karşılaşacak. Her zamanki gibi konuşkan ve basın toplantısının ilerleyen saatlerinde hem oynarken hem de yağmur yağdığında mutlu olduğunu, çünkü turnuva ertelenirse Hukuk Fakültesi'nde “11 Haziran'daki tarım hukuku sınavına çalışabilirim” diye açıklayacak. Camerino'da.

Sonego'yu ve onu takımların köşesinden takip eden FITP teknik zirvesini terk ediyorum ve 14 numaralı sahanın Pietrangele tarzı havzasında Flavio Cobolli'nin Holger Rune'u belirgin bir etki olmadan zora sokmaya çalıştığı bir yer aramak için koşuyorum. şu anda. Danimarkalı oyuncu için 6-2 6-3'te hakem oyuncuları soyunma odalarına gönderirken, saha çalışanları da brandaları hızla yayıyor. Öyle oluyor ki, hava durumu servisi, güneş hala parlıyor olmasına rağmen, her an şiddetli yağmur yağacağını tahmin ediyor. Aslında şiddetli bir sağanak, açık alanlardan herhangi bir sığınağa doğru yaylacılık yapan binlerce kişiyi şaşırtıyor. Yeni süspansiyon, hareketli kapakları olan Philippe-Chatrier ve Suzanne-Lenglen'in dışında bir buçuk saat daha mutlak sessizlik. Errani'nin çeşitli alanlarda çalışan İtalyan meslektaşlarından oluşan büyük gruba katılmasıyla akşam saat 20.00'de yeniden başlıyor (yeni ortaya çıkan Amerikalı Emma Navarro'ya karşı açıkça 6-2 7-5 kaybedecek). Sonego dördüncü sette son nefesini toparlamaya çalışıyor ama başaramıyor (Zhang için 7-5 3-6 6-1 6-4). Fognini, daha saha merkezli Amerikalı Tommy Paul'a (6-1 6-0 6-2) karşı hiçbir direnç göstermiyor.

Sahada 10 numara Giulio Zeppieri, Avustralyalı Thanasi Kokkinakis'in pahasına ilk iki seti alırken, Cobolli bir mucize gerçekleştiriyor: Oyun yeniden başladığında, takasların ritmini Rune'a dayatan o oluyor ve Rune da para kazanmak zorunda kalıyor. pas verenlerin ve top sahasının yoğunluğu – çifte 3-6. Beşinci set olağanüstü yoğunlukta, seyircilerin tezahüratları ve el sallamalarıyla noktalanıyor. Maçın kaderini belirleyen uzun beraberlik molası, Flavio'nun 0-5'e kadar koşuda olduğunu ve ardından bazı açılardan şanslı olan Holger'in 10-7 galip geldiği toparlanmayı görüyor. Romalı oyuncu, özellikle temponun sıklaştığı zamanlarda oyun kalitesi ve her rakiple karşılaştığında gösterdiği yoğunluk nedeniyle bu yıl pistin ifade ettiği en ilginç yeniliklerden biri olarak öne çıkıyor. İngiliz taraftarı koçların söylediği gibi o her zaman “tutarlı” ve çok sağlamdır. Maçtan sonra Flavio, son heyecanlı anlardaki farkın tecrübe farkından kaynaklandığını itiraf ediyor: “Holger bu zorlu koşullarda on ya da yirmi kez oynadı. Ben değillim. Beni çok rahatsız etse de performansından memnunum. En çok pişman olduğum şey, belki de hiçbir zaman toparlayamayacağı art arda gelen üç kırma şansını değerlendirememiş olmamdır.” En güçlü üç veya dört İtalyan arasında olduğunun bilincinde olarak, “benim gibi çalışarak” şuna da inanıyor: ” Belki yakında ya da bir süre sonra en güçlülerin seviyesine ulaşabileceğim”.

Philippe-Chatrier sahasında gecenin en önemli maçı Lorenzo Musetti ile Gael Monfils arasında oynanacak, ancak yaşlı ev sahibi oyuncuya verilen destek, ona Carrarino gibi yetenekli bir oyuncuya karşı oyunu kontrol etmesi için ihtiyaç duyduğu gücü sağlamaya yetmiyor. İlk başta yaşanan bazı sorunların ardından, 7-5 6-1 6-4'lük üç sette kolaylıkla galip geldi. 1986 doğumlu Parislinin artık Roland Garros ve diğer slam sahnelerine geri dönmemesi muhtemel, büyük bir utanç kaynağı olacak çünkü kendisi anlatacak çok şeyi olan bir karakter ve insan. New York Times'ın internetteki spor bölümü olan The Athletic'e söylediklerini okumanız yeterli: “Çok fazla insan nereden geldiğimi ve kim olduğumu unutuyor. Kimse beni gerçekten tanımıyor. (Çocukken) ne olacağımı bir an bile hayal edemiyordum. Bunu başaran en şanslı insanlardan biriyim. Bu kariyeri hiç beklemiyordum. Annem hemşireydi ve tenis oynamama yardım etmek için gece vardiyasında çalışıyordu. Babam bir telefon şirketinde çalışıyordu, futbolcuydu ama çok erken bırakmak zorunda kaldı. Paris'in pek de hoş olmayan bir bölgesinde yaşarken bu rüyayı gördüm. Ve şimdi buradayım, seninle konuşuyorum. Adımı biliyorsun. İnanılmaz. Yaptım”.

İtalyanlarla sahadaki son iki maç saat 23.00'ten epey sonra bitiyor. İtalyan 1 numara Jasmine Paolini, az bilinen Amerikalı Hailey Baptiste'i iki sette 6-4 7-6'lık skorlarla mağlup etti. Ancak Kokkinakis Zeppieri'yi geride bıraktı: 1-1 4-6 6-3 7-6 6-2. Ne yazık ki bu, bu kadar çok yağmur ve bu kadar tutkuyla dolu bir günün mutlu sonu olacaktı.