Prof. Dr. Yasemin Açık: “Erken Yaşta Evlilikte Değil Eğitimde Birinci Olmalıyız”

Ryan

Global Mod
Global Mod
Prof. Dr. Yasemin Açık: “Erken Yaşta Evlilikte Değil Eğitimde Birinci Olmalıyız”
Elazığ İş Bayanları Derneği İdare Şurası Lideri ve Halk Sıhhati Uzmanı Prof. Dr. Yasemin Açık, 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü ötürüsıyla yaptığı açıklamada, kız çocuklarının toplumsal cinsiyet eşitsizliği ile küçük yaşlardan itibaren tanışmaya başladığını söylemiş oldu. Türkiye’nin çocuk evliliklerinde Avrupa’nın birinci sırasında yer aldığını hatırlatan Açık, “Birinci olmamız gereken yer erken yaşta evlilik değil eğitim olmalıdır” dedi.

Birleşmiş Milletler (BM) Nüfus Fonu’nun geçen yıl yayımladığı Dünya Nüfus Raporu’na bakılırsa her yıl 12 milyon kız çocuğu 18 yaşına basmadan evlendiriliyor. 18 yaşından evvel evlenen her 10 çocuktan 9’u da kız çocuğu. BM ve UNICEF’in 2018 yılında yayımladığı bir diğer rapor ise dünya genelinde 131 milyon kız çocuğunun okula gidemediğini gösteriyor. Elazığ İş Bayanları Derneği (ELİKAD) İdare Şurası Lideri ve Halk Sıhhati Uzmanı Prof. Dr. Yasemin Açık, Dünya Kız Çocukları Günü ötürüsıyla yaptığı açıklamada kız çocuklarının yaşadığı zorluklara dikkat çekti. Kız çocuklarının cinsiyetlerinden ötürü maruz kaldığı eşitsizlik konusundaki farkındalığın artırılması gayesiyle Birleşmiş Milletler tarafınca alınan kararla 2012 yılından itibaren her 11 Ekim’in Dünya Kız Çocukları Günü olarak kutlandığını söz eden Açık, bu özel günün Kanada ve Peru ile bir arada Türkiye’nin teşebbüsleriyle ilan edildiğini de hatırlattı.

Prof. Dr. Yasemin Açık: “Erken yaşta evlilik sıhhat meseleleri ve şiddeti birlikteinde getiriyor”

Kız çocuklarının toplumsal cinsiyet eşitsizliği ile küçük yaşlardan itibaren tanışmaya başladığına dikkat çeken Prof. Dr. Yasemin Açık, “Kız çocuklarına yönelik negatif ayrımcılık maalesef bu çağda bile en büyük sıkıntılarımızdan biri. Kız çocukları dünyanın her yerinde, bilhassa de gelişmemiş bölgelerde eğitimin yarıda kesilmesi, erken yaşta evliliğin yol açtığı sıhhat sıkıntıları ve şiddetle başa çıkmak zorunda kalıyor. Ülkemizde de geçmiş senelera nazaran bir gelişme kaydedilmiş olsa da Acıbadem Üniversitesi Cürüm ve Şiddetle Gayret Uygulama ve Araştırma Merkezi ile İMDAT Derneği tarafınca hazırlanan 2020 Yılı Türkiye Çocuk Evlilikleri Raporu’na göre 2020 yılında 18 yaşından küçük, 13 bin 14 kız çocuğu evlendirildi. Kız çocuk evliliklerinin toplam evlenmeler ortasındaki oranı yüzde 2,7; birebir yaş kümesinde olan erkek çocuklarında ise bu oran yüzde 0,1. Çocuk evliliklerinde Avrupa’da birinci sıradayız. Üstelik bu istatistikler 16-17 yaş kümesini kapsıyor. Daha küçük yaşlarda olan kız çocuklarının da evlendirildiğini, çocuk yaşta anne olduklarını biliyoruz. Kız çocukları ile ilgili bir alanda birinci olacaksak bu erken yaşta evlilik değil eğitim olmalıdır” dedi.

“Okullaşma oranını yüzde 100’e ulaştırıncaya kadar eğitim seferberliği ilan etmeliyiz”

Çocuk evliliklerinin en hayli olduğu birinci on kentin dokuzunun Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde olduğunu söyleyen Prof. Dr. Açık şu biçimde devam etti; “Ailelerde eğitim düzeyinin daha düşük olduğu, eğitim imkanlarının daha kısıtlı olduğu bölgelerde erken yaşta evlilikler daha fazla yaşanıyor. Başka taraftan 2012-2013 eğitim öğretim yılında yüzde 98,9 olan kız çocuklarının okullaşma oranının, 2019-2020 eğitim öğretim yılında yüzde 93,5’e düşmesi de kız çocukları ismine kaygı verici bir durum. Kız çocuklarının okullaşma oranını anaokulundan ortaöğretimin sonuna kadar her kademede yüzde 100’e ulaştırıncaya kadar eğitim seferberliği ilan etmeliyiz.”

Mevsimlik personellerin çocuklarının okula geç başladıklarını da hatırlatan Açık, “Bu çocuklar okul sıralarında olmaları gereken vakitte sabahtan akşama kadar güç şartlarda aileleri ile birlikte çalışıyor. Üstelik pandemi ile birlikte bu çocukların üstündeki yük daha da arttı. Mevsimlik personellerin çocuklarının okuldan yoksun kalmaması ve bunun için gerektiği takdirde ailelere teşvik verilmesi kız çocuklarının hayatında olumlu izler bırakacaktır” diye konuştu.

“Ebeveynler çocukları içinde ayrım yapmamalı”

Sağlıklı bir toplum yapısının toplumsal cinsiyet eşitliği ile sağlanabileceğinin altını çizen Prof. Dr. Yasemin Açık, bu alandaki farkındalığın birinci vakit içinderda ailede kazanıldığını söylemiş oldu. Ailelerin kız ve erkek çocukları içinde ayrımcılık yapmasının çocuklar üzerinde bıraktığı olumsuz tesirlere değinen Prof. Dr. Yasemin Açık, “Çocuklar içinde ayrımcılık yapmak, kardeşlerin birbirine karşı saldırgan bir tavır takınmalarına, negatif ayrımcılık hisseden çocuğun içine kapanmasına, sevgisizlik hissetmesine niye oluyor. Kendini üstün goren çocuk sırf kardeşine değil karşı cinsten arkadaşlarına karşı da hırçın davranışlarda bulunabiliyor, onları küçük gorebiliyor. Bu niçinle ailelerin erken yaşlardan itibaren cinsiyet eşitliği olgusunu epey net bir biçimde çocuklarına öğretmeleri gerekiyor. Bunu yaparken de ebeveynlerin bu durumu içselleştirmeleri, kendi hayatlarında uygulamaları, çocuklarına düzgün birer örnek ve rol model olmaları gerekir” dedi.

“Multidisipliner bir yaklaşıma muhtaçlığımız var”

Dünya genelindeki ilgili bilgilerin, günümüzde insanlığın yarısının sistematik halde geri bırakıldığını, kız çocuklarının ayrımcılık ve eşitsizliğe maruz kaldıklarını gösterdiğini vurgulayan Açık, kelamlarını şu biçimde tamamladı; “Sürdürülebilir kalkınma ve kuvvetli toplum lakin kız çocuklarının güçlenmesi ve toplumun tüm alanlarında yer almaları ile oluşur. Kız çocuklarının eğitim, spor, sanat ve bilim üzere alanlarda kendilerini geliştirmeleri, geleceğin kuvvetli ve aktif bayanları olmaları, toplumsal cinsiyet ve fırsat eşitliğinin sağlanabilmesi için iş dünyasının, sivil toplum örgütlerinin ve karar koyucuların multidisipliner bir yaklaşımla emek vermesine gereksinim vardır.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

ALINTIDIR