Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “YKS’de barajın inmesi, adaylara avantaj sağlayacak”

Ryan

Global Mod
Global Mod
Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “YKS’de barajın inmesi, adaylara avantaj sağlayacak”
Yüksek Öğretim Konseyi (YÖK), 2021 YKS tercih sürecinde merkezi ve ek yerleştirmeye ek bir ek yerleştirme yapılmasını kararlaştırdı. Bu ek ek yerleştirmede baraj puanı TYT’de 140, AYT ve YDT’de 170 olarak uygulanacak. 2021 YKS baraj puanlarının düşürülmesini katıldığı TV programında pahalandıran Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bu durumun adaylar için kıymetli bir fırsat olduğunu söylemiş oldu. Tercihte bulunan adaylara ait de tekliflerde bulunan Tarhan, “Adaylar sevmedikleri, ilgi duymadıkları alanı katiyen tercih etmesinler.” tavsiyesinde bulundu.

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, YÖK’ün 2021 YKS baraj puanlarının düşürülmesine ait değerlendirmede bulundu.

Üniversite adaylarının bu karardan üçüncü yerleştirme periyodunda yararlanabileceklerini belirten Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bunun adaylara değerli bir fırsat sunacağını söylemiş oldu.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Barajı aşamayan öğrenciler, imtihana tekrar giriyordu. Bu da imtihana giren öğrenci sayısını artırıyordu. Ek ek yerleştirmede baraj puanının düşürülmesi bunun önüne geçmiş olacak öte taraftan. Bu tarafıyla de öğrenciler için bir avantaj.” dedi.

Meslek Testi ile ilgi alanlarını belirleyebilirler

Üniversite adayları için meslek seçiminin kıymetine işaret eden Prof. Dr. Nevzat Tarhan, adaylara Meslek Testi’ni çözmelerini tavsiye etti. Üsküdar Üniversitesi web sitesinden ulaşılabilen meslek testinde 6 yetenek alanı olduğunu kaydeden Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Teste; sayısal, sözel, akademik ve estetik alanlarla ilgili sorularımız var. Testi çözen kişi kendisinin hangi alana yatkın olduğunun ve yeteneklerinin eleştirisini yapabilir. Bu test kişinin kendini tanımasına imkân sağlıyor. sonuçları da çabucak çıkıyor. Meslek Testi, adayların tercih yaparken kuvvetli ve zayıf taraflarını tespit etmesine yardım ediyor.” diye konuştu.

İlgi duyulmayan alan muhakkak tercih edilmemeli

Meslek tercihi yaparken anne ve babanın ya da arkadaşların istekleri doğrultusunda hareket etmek yerine kişinin kendini keyifli edecek alanlarda seçim yapmasının değerli olduğunu kaydeden Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Ben bu kısmı neden istiyorum, toplum mu aile mi yoksa kendim mi istiyorum, 4 yıl öylesine mi okumalıyım? Yoksa ömür uzunluğu hem keyifli birebir vakitte başarılı olacağım bir alan mı seçmeliyim diye uzun vadeli düşünmeleri gerekiyor. Adaylar sevmedikleri, ilgi duymadıkları alanı katiyetle tercih etmesinler.” tavsiyesinde bulundu.

Z jenerasyonunun rehberliğe gereksinimi var

Z jenerasyonunun içerisinde doğdukları çağ niçiniyle telâşlı ve sabırsız olduğunu kaydeden Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Bu niçinle fazlaca çabuk kusur yapmaları mümkün olabiliyor. Z jenerasyonunun büyüklerinin rehberliğine muhtaçlıkları var. Onları orta vadeli ve uzun vadeli düşündürmeye çalışıyoruz. Akademik muvaffakiyet için kısa vadeli değil, orta ve uzun vadeli düşünmek gerekiyor. Yalnızca somut maksatlar yani konutum, otomobilim olsun değil, soyut maksatlar de belirlemeleri kıymetli. Düzgün bir insan olma, ailesine, topluma ve ülkesine yararlı bir kişi olmayı hedeflemelerini önemsiyoruz.” diye konuştu.

Anne ve babalar çocuklarına seçenek sunmalı

Meslek seçiminde anne ve babaların yanılgılı tavırlarına dikkat çeken Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Anne ve babalar, ülkülerini gençlere yansıtmak istiyorlar. Anne baba 18 yaşına gelen genç için seçenek sunacak. Dayatmacı olursa olumsuz sonuçlar yaşanabiliyor. Anne ve babasının dayatmasıyla girdiği bir kısımda okurken üniversiteyi terk etmek istiyor çocuk. Sevmediği için eğitimini yarım bırakıyor. Anne ve baba münasebetleriyle bir arada fikrini söylesin. 100 ile karar veremez 51 ile karar verilir.” diye konuştu.

Tercih uzmanlarına kesinlikle danışsınlar

Tercih devrinde üniversitelerin ziyaret edilip yerinde görülmesini de tavsiye eden Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Tercihleri yaparken tercih danışmanlarına danışmak ve fikirlerini almak fazlaca kıymetli. Kesinlikle sorsunlar ve danışsınlar. Deneme yanılma ihtimali azalır. Tercihlerini muvaffakiyet sıralamasına bakılırsa yapsınlar. Yanlışsız tercihi yapmak, ustalık işidir ve gençler bilenlerden kesinlikle yardım almalıdır. Tercih uzmanları, tercih danışmanları ile görüşsünler…” dedi.

Akademik takım ve öğrencilere sunduğu imkânlar değerli

Tercih edilecek üniversitenin akademik takımı ve öğrenciye sunduğu imkânlara kesinlikle bakılması gerektiğini belirten Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Şehir haricinde olanlar sanal üniversite tiplerine baksın. Çevrimiçi eğitimi yapanlar, başarılı ve çevik üniversitedir. Üniversitenin AR-GE odaklı olması değerlidir. Üniversitelerin değerli ayakları vardır; eğitim, meslek edindirme, proje kültürü edindirme ve toplumu bilgilendirme çalışmaları. Üniversitede bilginin ticarileşmesine katkı sağlanıyor mu? Teknoloji transfer ofisi olması değerli.” diye konuştu.

İçerisinde bulunduğumuz global yarışta gençlerin sahip olması gereken özelliklere de dikkat çeken Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Gençlerin yenilikçi ve teşebbüsçü olmaları gerekir. 21. Yüzyıl maharetini önemseyen gençler olmalı.” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

ALINTIDIR