OpenAI’nin Vahşi Hafta Sonunun kazananları ve kaybedenleri

Gezgin

Global Mod
Global Mod
Bu hafta sonu bir süre için Sam Altman, yönetim kurulunun kendisini Cuma günü CEO olarak görevden aldığı OpenAI’ye kazanan bir kahraman olarak geri dönecekmiş gibi görünüyordu.

Zaten onlarla dolu bir destanda şok edici bir değişiklik daha olurdu. Ve Bay Altman’ın çok fazla etkisi vardı. OpenAI çalışanları kovulmasından bu yana onun arkasında toplanmıştı ve OpenAI yatırımcıları yönetim kuruluna onu geri getirme çağrısında bulundu. Milyarlarca dolar – ve potansiyel olarak tüm yapay zeka endüstrisinin gelişimi – panelin kararının kaderine bağlıydı ve birçok kişi panelin baskı altında boyun eğip kendi kendini tersine çevirmesini bekliyordu.

Bunun yerine yönetim kurulu kararlı davrandı ve Bay Altman’ın geri dönüşünü reddetti ve Pazar günü çalışanlara gece geç saatlerde gönderilen bir notta onun görevden alınmasının “yönetim kurulunun sorumluluklarını yerine getirme yeteneğini korumak ve bu organizasyonun misyonunu ilerletmek için gerekli” olduğunu yineledi. Eski Twitch patronu Emmett Shear’ı geçici şef olarak atadı.

Saatler sonra Microsoft’un genel müdürü Satya Nadella, Bay Altman ve üst düzey teğmeni Greg Brockman’ın yeni bir yapay zeka araştırma bölümüne liderlik etmek üzere teknoloji devine katılacağını duyurdu.

OpenAI destanı henüz bitmedi. İşler hızla değişiyor ve henüz bilmediğimiz pek çok şey var; yönetim kurulunun neden Bay Altman’ı kovmaya karar verdiği de dahil. (Pazar günkü notta kurul, işten atılmaya yol açan spesifik bir olay olmadığını ancak Bay Altman’ın güvenini kaybettiğini söyledi.)

Ancak onu tetikleyen olay hakkında fazla bir şey bilmesek bile hasarı değerlendirmeye başlayabiliriz.

Kaybeden: OpenAI

Tüm bunların en bariz kaybedeni ise OpenAI’nin kendisi.

Cuma gününden önce şirket, önde gelen bir lider, ChatGPT’de iyi bilinen bir ürün ve Silikon Vadisi devlerinin kıskandığı muhteşem bir yapay zeka yetenekleri kadrosuyla teknolojinin en sıcak ismiydi. Çalışanların hisselerini göz yaşartıcı bir fiyatla nakde çevirmelerine olanak sağlayacak bir devralma teklifinin ortasındaydı ve son teknolojiye sahip yapay zeka dil modeli GPT-4, sınıfının en iyisiydi.

Şimdi şirkette kaos var. En iyi politikacıları ortadan kayboldu. Moral sarsılıyor. Devralma teklifi başarısız olabilir. Yeni CEO bunu istediğini açıkladı Yapay zekayı yavaşlatın. Ve şirket hala, OpenAI’nin modellerini çalıştırmak için ihtiyaç duyduğu muazzam bilgi işlem gücüne sahip olan ve Pazartesi gününden itibaren Bay Altman’ın liderliğinde ve eski OpenAI Çalışanlarının görev yaptığı bir mini-OpenAI oluşturacak olan Microsoft’a büyük ölçüde bağımlı.

OpenAI’nin yönetim kurulu bu sonuçtan memnun olabilir; sonuçta, geri çekilme fırsatı verildikten sonra bile yapmayı seçtikleri şey buydu. Ancak bunun Bay Altman’ı neden kovduğunu açıklamamak aptalca görünüyor ve daha fazla bilgi ortaya çıkmadığı sürece alt kademedekilerin buna katılacağını hayal etmek zor.

Kazanan: Microsoft

Hiç kimsenin hafta sonu Bay Nadella’nınkinden daha büyük bir dönüşüm yaşamadı.

Bay Altman Cuma günü kovulduğunda Bay Nadella en güçlü müttefiklerinden birini kaybedecek gibi görünüyordu. Microsoft, OpenAI’ye 13 milyar dolar yatırım yaptı ve Bay Altman’ın liderliğinde şirket, Microsoft’un önemli bir ortağı haline geldi. Teknolojisi, Microsoft’un işinin geleceği üzerine bahse girdiği şirketin Copilot AI ürünleri serisi gibi birçok AI hizmetinin omurgasını oluşturuyor.

Bay Nadella açıkça Bay Altman’ın görevine iade edilmesini tercih ederdi. Ancak bunun olmayacağı belli olduğunda, bir sonraki en iyi şeyi yaptı: Hemen devreye girdi ve Bay Altman’a, Bay Brockman’a ve onlara sadık olanlara iş teklif etti.

Stratejik olarak bu bir ustalıktı. Artık Microsoft, kısa vadede ürünlerine güç sağlamak için OpenAI modellerini kullanmaya devam ederken, Altman liderliğindeki yeni bir ekibe uzun vadede Microsoft’a ait yeni modeller geliştirmek için ihtiyaç duyduğu parayı ve bilgi işlem gücünü verebilir. OpenAI’den bir dizi yetenekli yapay zeka araştırmacısını getirecek ve Microsoft artık herhangi bir Silikon Vadisi risk sermayedarının finanse etmek isteyebileceği yeni bir yapay zeka laboratuvarının neredeyse yüzde 100’üne sahip.

Kazananlar: AI’nın sonu kötüler ve etkili fedakarlar

Yıllardır yapay zeka araştırmacıları ve aktivistlerinden oluşan bir topluluk (bunlardan birçoğu etkili fedakarlık hareketine üyedir ve taraftarları en iyinin nasıl yapılacağını belirlemek için akıl ve verilerin kullanılabileceğine inanırlar) yapay zeka sistemlerinin çok güçlü hale geldiği konusunda uyarıda bulundular ve Kontrolden çıkan yapay zeka insanlık için varoluşsal bir tehdit oluşturabilir.

Bazen kendilerini eleştirenlerin “felaket tellalları” veya “yavaşlayanlar” olarak alaya aldığı bu korkulara sahip insanlar, bir zamanlar marjinalleştirilmiş gruplar olarak görülüyordu. Ancak son yıllarda açık mektuplara imza toplayarak ve düzenleyicileri yapay zeka güvenliğini ciddiye almaları konusunda uyararak ana akım haline geldiler. Cuma günü de dünyanın önde gelen yapay zeka şirketinin CEO’sunu görevden aldılar.

Bay Altman’a karşı darbeyi yöneten OpenAI’nin baş bilim insanı Ilya Sutskever, etkili bir fedakar değil, ancak benzer korkularla motive olmuş gibi görünüyor. Darbeyi destekleyen yönetim kurulu üyelerinden ikisi olan Tasha McCauley ve Helen Toner’in de etkili fedakar gruplarla bağları var.

OpenAI, Bay Altman’ın kovulması nedeniyle onarılamaz bir zarara uğrarsa, insanlar yönetim kurulunu Silikon Vadisi’nin en umut verici genç girişimlerinden birini mahvetmekle ve milyarlarca dolarlık hissedar değerini yok etmekle suçlayacak.

Ancak yönetim kurulunun kendi standartlarına göre başarılı olduğu açıkça görülüyor. Bay Altman’ın güçlü, potansiyel olarak zararlı yapay zeka sistemleri geliştirmek için çok hızlı hareket etmesinden ve onun bunu yapmasını engellemesinden korkuluyordu. Bu, şirketin zararına olsa bile davanın kazandığı bir zaferdir.

Kaybeden: yatırımcılar

Bay Altman’ın OpenAI’ye dönüşü için onu destekleyen ve ayrılırsa paralarını kaybetme riskiyle karşı karşıya kalan yatırımcılar ve risk sermayedarları kadar hiç kimse daha fazla lobi yapmadı.

Bu yatırımcıların birçoğu, yapay zekanın toplum için saf bir fayda olacağına inanan tekno-iyimser kişilerdir ve Bay Altman’ın yapay zekanın geleceğine ilişkin temelde iyimser görüşü onları heyecanlandırmıştır. (Ayrıca bunun kendilerine çok para kazandırmasını da sevdiler.)

Bu yatırımcılar artık geçici bir patronu, isyancı bir işgücü ve belirsiz bir yolu olan bir şirkette yer alıyorlar. Daha da kötüsü: Bay Altman’ın yeni şirketine yatırım yapmanın tek yolu Microsoft hisseleri satın almak.

Belirsiz: OpenAI’nin rakipleri

Rakip yapay zeka şirketlerinin Bay Altman’ın görevden alınmasından fayda sağlayıp sağlayamayacağı henüz belli değil.

Bir yandan Google, Anthropic ve Meta gibi şirketler, eğer şirketin yapay zeka ilerlemelerine ayak uydurmalarına veya kilit çalışanları geri çekmelerine olanak tanıyorsa, zayıflamış bir OpenAI’den yararlanabilirler. (İşe alım görevlileri Cuma günü memnuniyetsiz OpenAI çalışanlarını kaçırmak için hiç vakit kaybetmediler.)

Ancak bu aynı zamanda daha güçlü bir Microsoft ile rekabet edecekleri anlamına da geliyor. Bu da Bay Altman’ın yeni yapay zeka çabalarının OpenAI ile aynı karmaşık kar amacı gütmeyen yönetim yapısı tarafından kısıtlanmayacağı anlamına geliyor; bu da onun daha da hızlı ilerleyebileceği anlamına geliyor.