OpenAI’de Sam Altman şirketin önceliklerini açıklıyor

Gezgin

Global Mod
Global Mod
OpenAI Çarşamba günü yaptığı açıklamada, şirketin Sam Altman’ın CEO olarak görevden alınmasına neden olan bölünmeleri sona erdirmek için çalıştığını ve Microsoft’un oy hakkı olmayan bir yönetim kurulu üyesi olarak eklendiği yeni bir yönetim yapısının ilk aşamasını tamamladığını ve kendisinin de bir geleceğe hazırlandığını söyledi. Daha büyük bir şirketin CEO’su.

Geçtiğimiz hafta hızla yeniden işe alınan Bay Altman, bir blog yazısında, yüksek profilli yapay zeka girişimine liderlik etmek üzere geri dönerken OpenAI için önceliklerini de özetledi. Şirketin, müşterilerine fayda sağlayan güvenli yapay zeka sistemleri ve ürünleri geliştirme çalışmalarına devam edeceğini söyledi. Yönetim kurulunun, kurumsal yönetimi geliştirmeye ve kendisinin icra başkanı olarak görevden alınmasına yol açan ve onu takip eden olayların bağımsız bir şekilde incelenmesini denetlemeye odaklanacağını da sözlerine ekledi.

Microsoft, OpenAI’nin geçen hafta duyurduğu üç kişilik paneli genişletiyor. Teknoloji devi OpenAI’nin en büyük yatırımcılarından biri ve 13 milyar dolar taahhütte bulundu. Microsoft, OpenAI yönetim kurulu toplantılarına katılabilir ancak iş kararları konusunda oy kullanamaz.

Bay Altman bir röportajda Microsoft’a atıfta bulunarak, “İyi yönetimin anlamının bir kısmı, daha fazla öngörülebilirlik, şeffaflık ve farklı paydaşlardan gelen girdilerin olmasıdır ve bu, bunu çok önemli bir paydaştan almanın iyi bir yolu gibi görünüyordu” dedi. .

Blog yazısı, Bay Altman’ın OpenAI’deki liderlik krizinden bu yana yazdığı ilk ayrıntılı yorumdu. 17 Kasım’da dört yönetim kurulu üyesi, kendilerine karşı “sürekli olarak açık” davranmadığını söyleyerek onu kovdu. Bu, OpenAI’nin 770 çalışanından 700’den fazlasının, Bay Altman’ın geri dönmemesi halinde ayrılacaklarını belirten bir mektubu imzalamasıyla kargaşaya yol açtı. Birkaç gün içinde işine geri döndü ve iki yönetim kurulu üyesi istifa edeceklerini söyledi.

Drama, OpenAI’nin yapay zekanın en güçlü oyuncularından biri olması nedeniyle inceleme altına alındı; bu, insanların daha üretken olmasına yardımcı olabilecek, potansiyel olarak işleri yerinden edebilecek ve yanlış bilgi yaymak için kullanılabilecek, hızla gelişen bir teknoloji. Liderlik krizi, şirketin yönetim yapısının kar amacı gütmeyen bir kurul tarafından kontrol edilmesi nedeniyle alışılmadık bir durum olduğu kadar, şirketin köklerini aşıp aşmadığı ve nasıl gelişmesi gerektiği hakkında da soruları gündeme getirdi.

Çarşamba günü, OpenAI’nin yeni başkanı olarak seçilen teknoloji yöneticisi Bay Altman ve Bret Taylor, blog yazılarında bu sorulara doğrudan değinmediler. Daha fazla ayrıntı vermeden şirketin teknoloji ve güvenlik politikası konusunda uzman üyelerden oluşan bir kurul oluşturacağını söylediler.

Bay Taylor, OpenAI’nin “güvenli ve tüm insanlığa fayda sağlayan” yapay zeka oluşturma misyonuna sadık kalacağını söyledi.

Öngörülebilir gelecekte OpenAI’nin yönetim kurulu Microsoft’tan oluşacak; Eski bir Facebook yetkilisi ve Salesforce’un eski başkan yardımcısı Bay Taylor; Eski Hazine bakanı Lawrence Summers; ve Bay Altman’ı deviren üyeler arasında yer alan soru-cevap sitesi Quora’nın genel müdürü Adam D’Angelo.

Bir röportajda Bay Taylor, kendisinin ve Bay Summers’ın bağımsız incelemeyi denetleyeceklerini ve soruşturmayı yürütmek için bir hukuk firması kiralayacaklarını söyledi.

Microsoft, yönetim kurulu üyeliği hakkında yorum yapmayı reddetti.

Bay Altman, OpenAI’nin liderlik krizi sırasında hiçbir çalışanını kaybetmediğini söyledi. Liderlik pozisyonları, Bay Altman’ın görevden alınmasından önceki pozisyonlara benzer olacak ve Mira Murati, baş teknoloji sorumlusu görevine geri dönecek. Bay Altman, şirketin eski CEO’su Greg Brockman’ın ortağı olacağını ve başkanlık görevine devam edeceğini söyledi.

OpenAI’nin baş bilim adamı ve kurucusu Ilya Sutskever’in geleceği belirsiz. Bay Altman’ın görevden alınmasına oy veren yönetim kurulu üyelerinden biriydi. Bay Sutskever daha sonra, eskiden Twitter olarak bilinen platform olan X’te, yayından kaldırmadaki rolünden pişman olduğunu söyledi.

Bay Altman, blog yazısında Bay Sutskever’e karşı “hiçbir düşmanlığı” olmadığını ve onunla “OpenAI’de çalışmalarına nasıl devam edebileceği” konusunda görüştüğünü söyledi.