“Okulların işçi muhtaçlığı karşılanmalı, okul bazlı ödenek tahsisi uygulamasına geçilmelidir”

Ryan

Global Mod
Global Mod
“Okulların işçi muhtaçlığı karşılanmalı, okul bazlı ödenek tahsisi uygulamasına geçilmelidir”
Eğitim-Bir-Sen okullardaki işçi muhtaçlığının karşılanması ve okul bazlı ödenek tahsisi uygulamasına geçilmesi için 81 vilayette ortak basın toplantısı düzenledi.

Eğitim-Bir-Sen İzmir 1 Nolu Şube tarafınca gerçekleştirilen basın toplantısına Şube İdare Heyeti Üyeleri, İlçe Temsilcileri ve Eğitim-Bir-Sen üyeleri katıldı. görüşmede açıklamalarda bulunan Eğitim-Bir-Sen İzmir 1 Nolu Şube Lideri ve Memur-Sen İzmir Vilayet Temsilcisi Ali Kaya okulların açılmasının üzerinden bir ay geçmesine karşın hala hayli sayıdaki okulda yardımcı işçi açığının giderilmediğini ve işçi açığı sorunun kalıcı olarak çözülemediğini belirterek, “Okullarımızın salgın kaidelerinde açık tutulması kararlılığı için işçi gereksinimi acilen karşılanmalı, her eğitim-öğretim yılının başında sorunun tekrar etmemesi ismine okul bazlı ödenek tahsis edilmelidir” dedi.

Lider Kaya konuşmasında şu sözlere yer verdi;

“Okulların salgın kurallarında açık tutulma kararlılığının gerçekleşmesi için işçi gereksinimi acilen karşılanmalıdır”

Eğitim-öğretimin nitelikli ve verimli bir biçimde, sağlıklı bir ortamda devam ettirilebilmesi, okulların açık tutulma maksadının gerçekleşmesi için paklık, güvenlik, bakım ve tamir üzere hizmetleri yürütecek işçi gereksiniminin karşılanması kaçınılmazdır. Eğitim-öğretimin uygun kurallarda, hijyen önlemlerinin tam alındığı, salgının yaygınlaşma riskinin bertaraf edildiği, eğitim çalışanlarının ve yöneticilerinin asli işleri haricinde öbür işleri de yapmak zorunda kalmadığı bir eğitim ortamı için işçi muhtaçlığı her zamankinden daha fazladır. Eğitimcilerin aşı ve PCR testi yaptırmaları konusundaki hassasiyet, paklık başta olmak üzere yardımcı hizmetleri yürüten işçinin istihdam edilmesinde de gösterilmelidir. Okullarımızın salgın koşullarında açık tutulması kararlılığı, işçi muhtaçlığı acilen karşılanmalı, paklık, güvenlik ve hijyen konusunda taviz verilmemelidir.

“Personel gereksiniminin her zamankinden daha fazla olduğu salgın devrinde TYP ile alınan işçi sayısı geçmiş senelera göre daha az durumdadır”

Okullarımızın yardımcı işçi muhtaçlığı takımlı memur statüsünde çalışanla karşılanmadığından, vazgeçilemez nitelikteki hizmetler, okul-aile birlikleri tarafınca yahut Toplum Faydasına Program (TYP) kapsamındaki süreksiz istihdamla yürütülmeye çalışılmaktadır. Lakin okulların açılmasının üzerinden bir ay geçmesine karşın hala epeyce sayıdaki okulun yardımcı işçi açığı giderilememiş, TYP kapsamında alınan işçi de gereksinimi karşılayamamıştır. Hatta TYP kapsamında alınan işçinin geçmiş senelerda alınan çalışandan daha az olması, muhtaçlığın daha fazla olduğu bu salgın periyodunda alınan önlemleri boşa çıkaracak bir karara dönüşmüştür. Salgın sürecinde okulları açık tutmak, öğrenme kayıplarını tespit etmek, telafi eğitimleri düzenlemek üzere güç ve ağır biroldukça yükü omuzlamak durumunda kalan okul idareleri ve eğitimciler, dayanak hizmetleri işçisi muhtaçlığının karşılanamaması niçiniyle okulları eğitime hazır tutmak için büyük uğraş göstermekte, sıkıntıları çözmekte zorlanmaktadır.

“Kökten tahlil için okul bazlı ödenek tahsis edilmelidir”

Okulların kendi kullanımlarına sunulmuş rastgele bir ödenekleri olmadığından işçi açığı sorunu kalıcı olarak çözülememekte, her eğitim-öğretim yılının başında sorun kendini yine etmektedir. Bu sorunun kökten tahlili için okul bazlı ödenek tahsis edilmeli, işçi dışı cari harcamaların yönetilmesi için ödeneklerin direkt okul idareleri tarafınca kullanılması sağlanmalıdır. Unutulmamalıdır ki, yetersiz ve eksik işçi, yetersiz ve eksik kamu hizmetine; yetersiz ve eksik kamu hizmeti ise olumsuz ve istenmeyen sonuçlara yol açmaktadır. Okul yöneticilerinin, eğitim çalışanlarının okulları açık tutmak için verdiği gayret, bürokratik pürüzlere, kırtasiyeciliğe, idareimaslahata ve ödenek yoksunluklarına kurban edilmemelidir. Okulların yardımcı işçi gereksinimi bir an evvel karşılanmalı; okul bazlı ödenek tahsisi bir an evvel hayata geçirilmelidir.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

ALINTIDIR